Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina prywatyzuje majątek. Szansa dla polskich firm

Pod młotek idą elektrownie, kopalnie i zakłady azotowe. Ukraina wprowadza nowe porządki w prywatyzacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artemka/public domain)
Elektrownia na Ukrainie Vuhlehirska.

Sprzedaż majątku państwowego na Ukrainie do niedawna przeprowadzana była chaotycznie, po zaniżonych cenach, a najsmaczniejsze kąski trafiały w ręce oligarchów – pisze Forbes. Od marca proces prywatyzacji przebiega według innych zasad.

7 marca weszła bowiem w życie reforma wprowadzające jasne i przejrzyste reguły. Prywatyzacja została podzielona na dwie kategorie: małą i dużą. Progiem są obiekty o wartości 250 mln hrywien, czyli około 8 mln euro.

To głównie w tej dużej prywatyzacji swoją szansę mogą upatrywać polskie firmy. ”Wśród przedsiębiorstw przeznaczonych do sprzedaży w pierwszej fazie tzw. „dużej prywatyzacji” są m.in. elektrownie i elektrociepłownie, zakłady azotowe, kopalnie rud i zakłady przetwórstwa tytanu, a także operatorzy energetycznych sieci dystrybucyjnych (obłenerho) – wylicza analiza ekspertów Kolegium Europy Wschodniej pt. „Duża prywatyzacja na Ukrainie - szansą na ekspansję gospodarczą polskich firm” przytaczana przez portal.

Zobacz także: Polska i Ukraina będą wspólnie kontrolować rynek odpadów niebezpiecznych:

Jak zaznaczają jej autorzy, Paweł Purski i Paweł Musiałek, te ostatnie aktywa mogą być interesujące dla inwestorów. ”(...) obłenerho działają na regulowanym rynku, na którym taryfy ustalane są przez niezależnego regulatora, a rynek energii elektrycznej na Ukrainie przechodzi obecnie transformację do modelu zgodnego z regułami trzeciego pakietu energetycznego UE” - piszą.

Nie wszyscy jednak mogą uczestniczyć w ukraińskiej prywatyzacji. Bezpośrednio wykluczone z procesu są wszystkie podmioty rosyjskie – brzmi zapis będący dodatkowym zabezpieczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prywatyzacja, pkp, elektrownie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2018

XDNajpierw dostaną kasę za majątek , potem kasę przejedzą . Niemcy , Francuzi itp. opróżnią swoje magazyny . Pieniądze w szybkim czasie wrócą do nich . … Czytaj całość

04-11-2018

beta.Wysłać Lewandowskiego Janusza.Sprywtyzuje za jedną hrywnę.

04-11-2018

Balcerowicz wszystko sprzedał !Leszek Balcerowicz im doradził to słuchają

Rozwiń komentarze (16)