Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Ukraina prywatyzuje majątek. Szansa dla polskich firm

16
Podziel się:

Pod młotek idą elektrownie, kopalnie i zakłady azotowe. Ukraina wprowadza nowe porządki w prywatyzacji.

Elektrownia na Ukrainie  Vuhlehirska.
Elektrownia na Ukrainie Vuhlehirska. (Artemka/public domain)

Sprzedaż majątku państwowego na Ukrainie do niedawna przeprowadzana była chaotycznie, po zaniżonych cenach, a najsmaczniejsze kąski trafiały w ręce oligarchów – pisze Forbes. Od marca proces prywatyzacji przebiega według innych zasad.

7 marca weszła bowiem w życie reforma wprowadzające jasne i przejrzyste reguły. Prywatyzacja została podzielona na dwie kategorie: małą i dużą. Progiem są obiekty o wartości 250 mln hrywien, czyli około 8 mln euro.

To głównie w tej dużej prywatyzacji swoją szansę mogą upatrywać polskie firmy. ”Wśród przedsiębiorstw przeznaczonych do sprzedaży w pierwszej fazie tzw. „dużej prywatyzacji” są m.in. elektrownie i elektrociepłownie, zakłady azotowe, kopalnie rud i zakłady przetwórstwa tytanu, a także operatorzy energetycznych sieci dystrybucyjnych (obłenerho) – wylicza analiza ekspertów Kolegium Europy Wschodniej pt. „Duża prywatyzacja na Ukrainie - szansą na ekspansję gospodarczą polskich firm” przytaczana przez portal.

Zobacz także: Zobacz także: Polska i Ukraina będą wspólnie kontrolować rynek odpadów niebezpiecznych:

Jak zaznaczają jej autorzy, Paweł Purski i Paweł Musiałek, te ostatnie aktywa mogą być interesujące dla inwestorów. ”(...) obłenerho działają na regulowanym rynku, na którym taryfy ustalane są przez niezależnego regulatora, a rynek energii elektrycznej na Ukrainie przechodzi obecnie transformację do modelu zgodnego z regułami trzeciego pakietu energetycznego UE” - piszą.

Nie wszyscy jednak mogą uczestniczyć w ukraińskiej prywatyzacji. Bezpośrednio wykluczone z procesu są wszystkie podmioty rosyjskie – brzmi zapis będący dodatkowym zabezpieczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
juzef
5 lata temu
w 2025 roku juz nie bedzie ikrainy ..
juzef
5 lata temu
Ukraincy juz sa na uslugach w polsce jeszcze troszku a nie bedzie tego panstefka ,,
Paweł
5 lata temu
Radzę się za bardzo nie pchać, bo to nie nasz rejon. Możemy trochę doinwestować. Na pewno nie będziemy tam wprowadzać języka polskiego, ale kilka słów się można nauczyć.
neokolonialis...
5 lata temu
Jednak Bóg jest litościwy ze robolom nie dał szansy żyć dłużej niż do emerytury bo inaczej musieli by pracować do końca swoich dni......hahhahaaa tak tylko do 65 lat.
złoża tytanu ...
5 lata temu
To podobnie jak w Polsce w latach 90 Balcerowicz z Lewandowskim co lepsze zakłady za grosze wysprzedali a teraz same ochłapy dla szaleńców zostały aby za miliony kupić bankrutów z długami ....hahahahhaa a nasze złoża już mają nowych właścicieli czy jeszcze nie zdążyli podpisać.