Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Urządzili pogrzeb premier Ewy Kopacz

0
Podziel się:

Manifestacje przeciwko planom likwidacji kopalń odbyły się m.in. w Bytomiu i Rudzie Śląskiej.

Urządzili pogrzeb premier Ewy Kopacz
(PAP/Grzegorz Momot)

Pikiety oraz manifestacje przeciwko planom likwidacji kopalń odbyły się m.in. w Bytomiu i Rudzie Śląskiej. Udział w nich wzięli związkowcy, górnicy z rodzinami oraz mieszkańcy miast. Na transparentach pojawiły się napisy: _ Ruda Śląska chce żyć _, _ Bytom chce żyć _.

Na zdjęciu jedna z klepsydr rozwieszonych w Brzeszczach informująca o symbolicznym pogrzebie premier Ewy Kopacz, która _ popełniła samobójstwo gospodarcze _.

Na ulice Bytomia wyszli przedstawiciele wielu grup zawodowych, związkowcy, bytomscy sportowcy, kibice, nauczyciele, taksówkarze, uczniowie. W pochodzie jechał również karawan z klepsydrą _ Ś.P. Bytom 2015 rok _. Udział w bytomskim marszu wzięło kilka tysięcy osób.

Podobny marsz odbył się również w Rudzie Śląskiej. Po nim rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, poświęcona aktualnej sytuacji górnictwa. _ Radni Rudy Śląskiej kategorycznie sprzeciwiają się likwidacji kopalń. Domagają się opracowania programu restrukturyzacji całej branży, a nie tylko Kompanii Węglowej _ - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Rudzcy radni przyjęli specjalną uchwałę. Uzasadniając sprzeciw wobec likwidacji KWK Pokój w Rudzie Śląskiej oraz trzech innych kopalń w regionie wskazali, że są to decyzje, których _ nieodwracalne gospodarcze i społeczne skutki pogrążą w ubóstwie tysiące śląskich rodzin _. _ Mamy moralny i społeczny obowiązek wsparcia protestujących górników, mieszkańców naszych miast, których przyrzekaliśmy reprezentować _ - podkreślali.

Sprzeciw wobec rządowych planów likwidacji kopalni Bobrek-Centrum wyrazili również poprzedniego dnia (we wtorek) radni Bytomia. Podkreślano, jak informowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego, że dla Bytomia likwidacja ostatniego zakładu górniczego jest katastrofą, która spowoduje _ regres cywilizacyjny miasta i pogłębi problemy społeczne, które zrodziły się wraz z brutalną restrukturyzacją przemysłu ciężkiego lat 90 _.

_ Władze miasta walczą i będą walczyć o kopalnię do końca. Dzisiejszy dzień pokazał, że w jej obronie zjednoczyły się wszystkie środowiska _ - poinformowałaAleksandra Szatkowska z bytomskiego urzędu. Dodała, że mieszkańcy Bytomia od początku wspierają protestujących pod ziemią górników. _ Przynoszą koce, śpiwory, konserwy _ - powiedziała.

Rządowy plan naprawczy dla KW, który wywołał na Śląsku falę protestów, zakłada sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii Węglowej (KW) . Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Według związkowców oznacza to likwidację tych kopalń. Innego zdania jest premier Ewa Kopacz, która po ostatnich rozmowach zapewniła, że rząd nie chce likwidować kopalń, lecz je restrukturyzować, wygaszając te części zakładów, które są trwale nierentowne.

Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla KW protestują już górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. Po południu do akcji przystąpili pracownicy ostatniej z nich - Bolesława Śmiałego. Według danych służb kryzysowych wojewody śląskiego o godz. 15 w środę w proteście w kopalniach i zakładach KW uczestniczyło niecałe 2,5 tys. pracowników (na powierzchni oraz pod ziemią).

Protest rozpoczęli przed kilkoma dniami pracownicy kopalń, które mają zostać zlikwidowane: Brzeszcze w Brzeszczach, Sośnica-Makoszowy Gliwicach i Zabrzu, Bobrek-Centrum w Bytomiu i Pokój w Rudzie Śląskiej.

Kopacz odpiera zarzuty górników

Nie ma mowy o likwidancji kopalń, ale o restrukturyzacji i ich naprawianiu. Tak zapewniała premier Ewa Kopacz, krótko po sejmowym głosowaniu, które włączyło do porządku obrad drugie czytanie rządowego programu zmian w Kompanii Węglowej.

Opozycja zwraca uwagę, że projekt jest procedowany w ekspresowym tempie. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie a jeszcze dziś ma się odbyć debata w ramach drugiego czytania.

_ - Dzisiaj nieprocedowanie tej ustawy to jest odebranie szansy nie tylko dla 4 kopalń, dla 14 kopalń w całej Kompanii Węglowej, żeby ochronić miejsca pracy, musimy pomóc tej spółce, wprowadzając pieniądze, nie łamiąc zasady nieuprawnionej pomocy publicznej _ - mówiła dziennikarzom Ewa Kopacz.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)