Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Urzędy pracy będą podlegać rządowi, ale nie od stycznia 2018 r.

Urzędy pracy będą podlegać rządowi, ale nie od stycznia 2018 r.

Fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Przygotowujemy nową ustawę o rynku pracy, ale zmiany nie wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział w piątek w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Według nowych przepisów, urzędy pracy miałyby podlegać administracji rządowej.

Szwed na piątkowej konferencji prasowej w Kielcach przypomniał, że bezrobocie w Polsce jest w tej chwili najniższe od 26 lat. W skali kraju wynosi ono 7,7 proc. - To jest dobry moment, przy tak rekordowo niskim bezrobociu, aby na spokojnie dyskutować o zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadzenie stawki minimalnej za godzinę, czyli 13 zł, walka z tzw. umowami śmieciowymi, podniesienie płacy minimalnej - to jest ten kierunek, w którym zmierzamy - podkreślił Szwed, dodając, że ministerstwo przeznaczyło z Funduszu Pracy na aktywne formy zwalczania bezrobocia ponad 6,6 mld zł.

Wiceminister zapowiedział również zniesienie limitów wiekowych obowiązujących przy programach wsparcia dla osób bezrobotnych.

- Chcemy też znieść to, co w tej chwili obowiązuje po zmianach wprowadzonych przez poprzedników, czyli tzw. profilowanie bezrobotnych, które bardzo usztywniło prace urzędów. Bezrobotni z jednego wsparcia mogą skorzystać, ale już z drugiego nie. Chcemy to znieść, zachowując być może w formie fakultatywnej - dodał Szwed.

Według nowych przepisów, urzędy pracy miałyby podlegać administracji rządowej. - Jeśli chcemy dać większą swobodę działania dyrektorom powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy, to musi być mocniejszy organ kontrolny. Takim organem nie byłby Krajowy Urząd Pracy, tylko ministerstwo - podkreślił Szwed, który dodał, że zmiany nie wejdą w życie, tak jak to wcześniej zapowiadano, 1 stycznia przyszłego roku. - Aby tak się stało, proces legislacyjny musiałby się już w tej chwili rozpocząć. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Ale przy obecnej sytuacji na rynku pracy to dobry moment, aby dyskutować o nowej ustawie. Jej celem jest zmiana negatywnych opinii pracodawców i osób bezrobotnych o działalności urzędów pracy - zapowiedział Szwed.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
a może
2017-05-21 14:15
SZkoda,że rząd się nie bierze za pracujących na czarno ukraińców i zatrudniających ich cwaniaków !!!!!
Ela
2017-05-21 13:51
Jak wszędzie powsadzają swoich i dalej to dziadostwo połączone z nieróbstwem będzie trwać, mają ciepłe posadki a bezrobotnych mają głęboko . ..... !!!
pup
2017-05-21 12:24
Banda darmozjadów i nierobów dawno powinni to dziadostwo pozamykać PUP-y niczemu nie służą a utrzymują tylko biurokratów biorących kasę za nieróbstwo.
Pokaż wszystkie komentarze (113)