Notowania

Urzędy pracy będą podlegać rządowi, ale nie od stycznia 2018 r.

Wiceminister zapowiedział również zniesienie limitów wiekowych obowiązujących przy programach wsparcia dla osób bezrobotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Przygotowujemy nową ustawę o rynku pracy, ale zmiany nie wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział w piątek w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Według nowych przepisów, urzędy pracy miałyby podlegać administracji rządowej.

Szwed na piątkowej konferencji prasowej w Kielcach przypomniał, że bezrobocie w Polsce jest w tej chwili najniższe od 26 lat. W skali kraju wynosi ono 7,7 proc. - To jest dobry moment, przy tak rekordowo niskim bezrobociu, aby na spokojnie dyskutować o zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadzenie stawki minimalnej za godzinę, czyli 13 zł, walka z tzw. umowami śmieciowymi, podniesienie płacy minimalnej - to jest ten kierunek, w którym zmierzamy - podkreślił Szwed, dodając, że ministerstwo przeznaczyło z Funduszu Pracy na aktywne formy zwalczania bezrobocia ponad 6,6 mld zł.

Wiceminister zapowiedział również zniesienie limitów wiekowych obowiązujących przy programach wsparcia dla osób bezrobotnych.

- Chcemy też znieść to, co w tej chwili obowiązuje po zmianach wprowadzonych przez poprzedników, czyli tzw. profilowanie bezrobotnych, które bardzo usztywniło prace urzędów. Bezrobotni z jednego wsparcia mogą skorzystać, ale już z drugiego nie. Chcemy to znieść, zachowując być może w formie fakultatywnej - dodał Szwed.

Według nowych przepisów, urzędy pracy miałyby podlegać administracji rządowej. - Jeśli chcemy dać większą swobodę działania dyrektorom powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy, to musi być mocniejszy organ kontrolny. Takim organem nie byłby Krajowy Urząd Pracy, tylko ministerstwo - podkreślił Szwed, który dodał, że zmiany nie wejdą w życie, tak jak to wcześniej zapowiadano, 1 stycznia przyszłego roku. - Aby tak się stało, proces legislacyjny musiałby się już w tej chwili rozpocząć. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Ale przy obecnej sytuacji na rynku pracy to dobry moment, aby dyskutować o nowej ustawie. Jej celem jest zmiana negatywnych opinii pracodawców i osób bezrobotnych o działalności urzędów pracy - zapowiedział Szwed.

Tagi: urzędy pracy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2017

a możeSZkoda,że rząd się nie bierze za pracujących na czarno ukraińców i zatrudniających ich cwaniaków !!!!!

19-05-2017

.....................urząd pracy to ściema i nie pomaga jak trzeba

19-05-2017

STEFFUrzędy Pracy powinny przejść w ręce prywatne, to jest banda nierobów

Rozwiń komentarze (113)