Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa frankowa może być groźna. "Mogą za to zapłacić inni klienci"

33
Podziel się:

- Należy liczyć się z tym, że koszty tej całej operacji zostaną przerzucone na pozostałych klientów - powiedział prof. Marek Leszczyński. Ekonomista w ten sposób odniósł się do złożonego w Sejmie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy w sprawie frankowiczów.

Ustawa frankowa może być groźna. "Mogą za to zapłacić inni klienci"
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bEJIZIkB

- Należy liczyć się z tym, że koszty tej całej operacji zostaną przerzucone na pozostałych klientów - powiedział prof. Marek Leszczyński. Ekonomista w ten sposób odniósł się do złożonego w Sejmie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy w sprawie frankowiczów.

Do Sejmu wpłynął w środę prezydencki projekt ustawy ws. frankowiczów. Chodzi o nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

- Niewątpliwie inicjatywa prezydenta jest takim gestem w stronę osób, które zaciągnęły kredyt we frankach i obecny projekt idzie w kierunku poszerzenia spektrum dla osób, które ewentualnie mogą być objęte wsparciem - powiedział ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Marek Leszczyński.

bEJIZIkD

Według eksperta "niewątpliwie w sytuacjach nadzwyczajnych, takich kiedy sytuacja budżetu domowego jest trudna, takie wsparcie powinno być udzielone".

W opisie projektu poinformowano, że dotyczy on "zmiany mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie dla ich budżetów domowych".

Projekt wprowadza m. in. nowy instrument wspierający dobrowolną restrukturyzację kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut innych niż te, w których kredytobiorcy uzyskują dochody. KPRP tłumaczy, że źródłem finansowania tego wsparcia będzie, działający w ramach Funduszu Wsparcia, Fundusz Restrukturyzacyjny, utworzony ze składek banków.

Jak zaznaczył Leszczyński, proponowane rozwiązania rodzą jednak szereg pytań, m. in.: "na ile instytucje państwowe, na ile banki będą zainteresowane partycypowaniem w tym wsparciu, bo mówimy tu o funduszu, który ma określoną wielkość i to generuje określone koszty dla funkcjonowania instytucji państwowych".

bEJIZIkJ

Leszczyński wyraził także wątpliwość "na ile to wsparcie będzie motywujące i demotywujące dla pozostałych kredytobiorców".

- Należy liczyć się z tym, że instytucje finansowe nie będą zainteresowane tym, żeby dobrowolnie, pro publico bono finansować gospodarstwa domowe, bo to jest po prostu nieracjonalne z ich punktu widzenia - tłumaczył ekonomista.

Zobacz także: Duda zyskuje przewagę. Najnowszy sondaż

- Dlatego można się liczyć z tym, że koszty tej całej operacji zostaną przerzucone na pozostałych klientów w postaci kosztów funkcjonowania instytucji przerzucanych właśnie na klientów - wyjaśnił Leszczyński.

bEJIZIkK

W jego ocenie, biorąc pod uwagę relatywnie wysokie ceny usług bankowych w Polsce w stosunku do dochodów na tle innych państw Unii Europejskiej, jest to zagrożenie realne.

bEJIZIle
banki
kredyty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
kawinus
4 lata temu
Każdy jest kowalem swego losu.!
Renata
4 lata temu
Czemu mam płacić za ludzi , którzy mając wybór waluty , wybrali franki na swój kredyt ? Uważam , że jest to nieodpowiedzialnosć ze strony władz , bo jasnym jest, że inni klienci Banków będą musieli ponieść tego koszty ! To jest skandal .
werter
4 lata temu
wymysły adriana to kosmos glupoty.........i do tego ten głupawy i pusty uśmieszek.....żenada
bEJIZIlf
as
4 lata temu
Pani LENA ma 100% rację!!!. Nie słuczajcie rządzących, oni napuszczaja jednych na drugich. Frankowicze NIE oczekują pomocy finansowej ze strony Państwa!!!! Zrozumcie to raz na ZAWSZE!!! Frankowicze oczekują ze strony Państwa uregulowań prawnych, takich aby banki nie robiły z ich głupków i kazali płacić nie wiadomo za co, co jakiś czas wymyślają sposoby aby jak najwięcej ściągnąć pieniędzy, jednostronnie zmieniają istotne warunki zawartych umów!!! To jest skandal!! Tu potrzebne są regulacje prawne, a nie pomoc Państwa. Frankowicze nie chcą żadnych pieniędzy płynących z kieszeni podatników, bo pastwo zresztą i tak ich nie wytwarza, państwo korzysta tylko z tego co ludzie odprowadzą w formie podatków. Państwo nie ma swoich pieniędzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Koniec kropka. Ludzie nie dajcie się oszukać głupimi pomysłami rządzących i głowy państwa. Basta!!!
W
4 lata temu
Jeżeli ktoś zdecydował się wziąść kredyt we frankach to dlaczego ja i inni ludzie mają pomagać w spłaceniu? Czy jak by był spadek Franka do poziomu 1 zł to Ci co wzięli kredyt różnice pieniędzy przekażą na rzecz państwa, instytucji dobro czynnych,fundacji,na rzecz osób szukających pieniędzy na leczenie ? ODPOWIEM !!! NIE !!! To dlaczego ja i drugi ma dawać? Kiedy ja na mieszkanie wypruwalem sobie flaki i nikt mi nie pomógł. To dlaczego ja mam być okradany przez państwo i w ten sposób pomaganie frankowiczom. To jest coś nie fer. Żyjemy w państwie prawa.
...
Następna strona