Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w rządowym projekcie ustawy o kredycie hipotecznym niewykluczone

0
Podziel się:

Podczas posiedzenia komisji dyskutowano głównie o artykule 16 ustawy, który nie pozwala na wypłacanie prowizji podmiotom pośredniczącym w udzielaniu kredytów hipotecznych przez kredytodawców. Przeciwko temu artykułowi protestują m. in. firmy doradztwa finansowego.

Zmiany w rządowym projekcie ustawy o kredycie hipotecznym niewykluczone
(Shutterstock/www.BillionPhotos.com)

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała do dalszych prac w podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych rządowy projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Podkomisja powinna rozpatrzyć projekt ustawy i przygotować o niej sprawozdanie najpóźniej do 17 lutego. Natomiast Komisja Finansów Publicznych powinna rozpatrzyć sprawozdanie najpóźniej do 21 lutego br.

Podczas wtorkowego posiedzenia dyskutowano głównie na temat jednego z punktów ustawy. Chodzi o artykuł 16., który nie pozwala na wypłacanie prowizji podmiotom pośredniczącym w udzielaniu kredytów hipotecznych przez kredytodawców. Przeciwko temu artykułowi protestują między innymi firmy doradztwa finansowego. Pośrednicy przekonują, że przyjęcie tego zapisu może doprowadzić do faktycznej likwidacji branży i w efekcie uderzyć w potencjalnych kredytobiorców.

Wcześniej przedstawiciele dwóch największych klubów w sejmowej komisji finansów - PiS i PO - nie wykluczali zmian w rządowym projekcie ustawy o kredycie hipotecznym, dotyczących możliwości wynagradzania pośredników kredytowych przez banki.

Według raportu przygotowanego przez PwC przychody firm pośrednictwa finansowego za udzielenie kredytów hipotecznych wynoszą rocznie ok. 470 mln zł; kredyty te odpowiadają za 57 proc. przychodów tych firm, a wartość otrzymywanych z banków przez pośredników prowizji to ok. 2,3 proc. wartości kredytu.

Z raportu PwC przygotowanego na zlecenie Związku Firm Doradztwa Finansowego wynika, że wartość kredytów hipotecznych udzielonych w 2015 roku przy udziale pośredników finansowych wynosiła około 19 mld zł. Udział pośredników w wartości udzielanych kredytów hipotecznych wynosi około 50 proc.

Rząd zaakceptował projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wprowadza on takie rozwiązania jak: udzielanie kredytów tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe; udzielanie kredytów w walucie, w której klient uzyskuje większość dochodów; zakaz uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

Ponadto, projekt wprowadza regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości.

Według projektodawców nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia porównywalności i transparentności ofert kredytodawców oraz wzmocnienia pozycji konsumenta zarówno na rynku kredytów konsumenckich, jak i kredytów związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (kredytów hipotecznych). Mają też zapewnić kompetentną weryfikację zdolności kredytowej klientów oraz zabezpieczyć ich przed nierzetelną reklamą.

W projekcie uniezależniono wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od ilości zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik banku lub SKOK-u podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Dokument proponuje także rozwiązania, które umożliwią restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdy konsument nie będzie w stanie spłacać zobowiązań.

Tymczasem zdaniem Konfederacji Lewiatan, na zmianach dotyczących pośredników mogą stracić sami konsumenci. - Jeżeli będą chcieli skorzystać z usługi pośrednika, będą musieli za nią zapłacić. W konsekwencji spora część klientów przestanie korzystać z usług pośredników - mówiła w rozmowie z WP money Anna Dużyńska-Pucha, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Czy to znaczy, że kredytobiorcy zapłacą więcej? Lewiatan argumentuje, że banki będą musiały ponieść znaczne nakłady na zapewnienie dotychczasowej wielkości sprzedaży i utrzymanie udziału w rynku, co może w efekcie przełożyć się na podniesienie cen kredytów hipotecznych (więcej o tym tutaj)
.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)