Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa o kredytach frankowych i nowy podatek to przepis na kryzys bankowy - uważa prezes NBP

Ustawa o kredytach frankowych i nowy podatek to przepis na kryzys bankowy - uważa prezes NBP

Fot. Michal Dyjuk/REPORTER

Ustawa o kredytach walutowych, przygotowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wraz z podatkiem bankowym i innymi obciążeniami może doprowadzić do kryzysu bankowego - uważa prezes Narodowego Banku Polski Marek Belka.

- Ustawa o kredytach walutowych jest dla budżetu wyjątkowo paskudna. Dlatego, że w jakiejkolwiek wersji jest ona dyskutowana to prowadzi do istotnego osłabienia systemu bankowego z bardzo poważnymi konsekwencjami dla gospodarki. Podatek bankowy banki przełkną. Ale to, plus inne obciążenia, o których się mniej mówi, plus ustawa frankowa, to przepis na kryzys bankowy - powiedział w wywiadzie dla TVN24 Belka.

Dodał, że jedyne, co mógłby doradzić obecnie ministrowi finansów, to aby jak najdłużej przedłużał analizy nad tym projektem. - Bo to jest po prostu zło - dodał prezes.

Jego zdaniem, wdrożenie ustawy przyniesie bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla segmentu bankowego. - Konsekwencje mogą być bardzo istotne. Spora część banków, na ogół polskich, poniesie olbrzymie straty, za które my wszyscy zapłacimy bezpośrednio, ale i pośrednio poprzez obniżoną akcję kredytową, poprzez zdestabilizowanie gospodarki. Uważam, że nie ma potrzeby społecznej, bo jest bardzo niska liczba niespłacanych kredytów - powiedział Belka.

Zwrócił również uwagę, że funkcjonuje tzw. ustawa o upadłości konsumenckiej i jak na razie raczej nikt z zadłużonych frankowiczów nie wystąpił z wnioskiem o taką upadłość.

Przedstawiony w piątek przez Kancelarię Prezydenta projekt ustawy o kredytach walutowych zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów w CHF: dobrowolny, przymusowy i przenoszący własności nieruchomości i innych praw w zamian za zwolnienie kredytobiorcy z długu. Projekt zakłada tzw. kurs sprawiedliwy, tzn. obliczany indywidualnie dla każdej umowy kredytowej i obowiązujący do końca jej trwania. Projekt zostanie wysłany do KNF wraz z listą pytań, które pozwolą oszacować skutki finansowe tych regulacji.

Ministerstwo Finansów uważa, że rozwiązanie zaproponowane przez Prezydenta dla kredytów we frankach szwajcarskich daje przesłanki, by twierdzić, że nie wystąpi jednorazowa, trwała utraty wartości aktywów finansowych. Jednak, zdaniem resortu, proponowane rozwiązanie wymaga dopracowania oraz analizy z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa, w tym skutków budżetowych oraz konsultacji z innymi instytucjami, w których kompetencjach leży polityka monetarna i budżetowa.

Zobacz też: Upadłość konsumencka coraz popularniejsza. Nowy sposób na długi?

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
B959
31.6.146.* 2016-01-24 23:26
Panie Belka obniż sobie i całej czeredzie "czapeczki" banku pobierane nazbyt wysokie apanaże a na pewno nie powinni stracić na tym zarówno pracownicy banku a tym bardziej klienci
dr.w.d
87.105.214.* 2016-01-24 11:52
To trzeba byc dyletantem Panie Belka żeby mówic takie bzdury.
jacek666
185.15.81.* 2016-01-20 14:52
BELKA TO ID**TA. NIE ROZUMIE ZASAD EKONOMII.
1/ KREDYT HIPOTECZNY NA 35 LAT - TO NIE GIEŁDA - tak namawiali bankowcy mówiąc, że kurs się ,może wahać do 20%
2/ Poza tym PKB urośnie jak frankowcy wydadzą PLN w kraju zamiast wytransferować zyski za granicę.
3/ Zapytajcie go czy banki ukartowały wszystko już wszystko w 2008 przewidziały i zaksięgowali? Bo jak udzielili kredytu przy 2,0 zł w 2008 za 1 CHF to chyba nie liczyli na zystki 100% plus normalne odsetki??? A MOŻE JUŻ LICZYŁY i SĄ WINNE - manipulują kursem jak GOLMAN SACHS??

4/Proszę zadajcie pytanie banksterom. Na co liczyli (na jakie zyski, oprócz normalnego oprocentowania marża 1-2% dla kredytów hipotecznych na 35 lat) w momencie udzielania kredytów przy kursie CHF 2,1 ?
Wtedy będziemy mogli powiedzieć czy działali w złej wierze. A jeżeli nie kalkulowali extra zysków z tytułu różnic kursowych -TO NIE MAJĄ ŻADNYCH STRAT/ extra zysków/

5/Przy 3 zł za CHF było 7MLD straty przy 3,50 było 20 MLD przy 4,10 jet 50MLD za chwile będzie 100MLD przy 5 zł za CHF.
Zobacz więcej komentarzy (34)