Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Waldemar Pawlak o kryzysie w strefie euro i Grecji

0
Podziel się:

Komentując decyzję eurogrupy Pawlak powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmniejszeniu oprocentowania, rozłożeniu bardziej w czasie spłaty zadłużenia pozwoli Grecji w sposób rynkowy poradzić sobie z tym zadłużeniem

Waldemar Pawlak o kryzysie w strefie euro i Grecji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił, że rozstrzygnięcia, które zapadły podczas wczorajszego szczytu eurogrupy w sprawie pomocy dla Grecji, _ mają bardziej systemowy charakter i pozwolą temu krajowi w sposób rynkowy poradzić sobie z zadłużeniem _.

Dzisiaj wicepremier, minister gospodarki uczestniczył w Sopocie w posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności w gospodarce.

Komentując decyzję eurogrupy Pawlak powiedział dziennikarzom, że decyzja o _ zmniejszeniu oprocentowania, rozłożeniu bardziej w czasie spłaty zadłużenia pozwoli Grecji w sposób rynkowy poradzić sobie z tym zadłużeniem _. Zwrócił uwagę, że _ oczywiście wymaga to także głębokich i trudnych reform w funkcjonowaniu samego państwa greckiego i instytucji publicznych _.

Szef resortu gospodarki nie sądzi, że _ Polskę ta pomoc będzie kosztować _. _ To nie będzie bezpośrednio związane z sytuacją Polski, natomiast pośrednio te informacje dotyczące Grecji miały wpływ na osłabienie walut, euro oraz złotego _ - dodał.

Zaznaczył, że perspektywa wyjścia Grecji z tarapatów daje szansę, że będzie lepsza koniunktura.

_ - To jest też odpowiedzialność Europy, żeby podać rękę krajom, które mają kłopoty, żeby wyszły na ścieżkę wzrostu i poradziły sobie z problemami _ - powiedział Pawlak. Powołał się na polskie doświadczenia. Przypomniał, że _ Polska na początku transformacji miała zredukowane długi w Klubie Londyńskim i w Klubie Paryskim, przyjęła konstytucyjną zasadę, że nie wolno się zadłużyć powyżej 60 procent PKB i to dało nam szansę, że dzisiaj jesteśmy krajem, który ma dużą dynamikę wzrostu i ma dobrą stabilność _. _ Takie dobre rozwiązania potrzebne są także dla Grecji _ - dodał.

Czwartkowy specjalny szczyt strefy euro w Brukseli zakończył się porozumieniem przywódców w sprawie pomocy dla Grecji. Nowa pomoc z publicznej kasy ma wynieść około 109 miliardó euro. Do tego dochodzi wkład sektora prywatnego w wysokości nawet około 50 miliardów euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t110736.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;zadowolony;z;nowego;planu;dla;grecji,208,0,879056.html) Strefa euro zrobiła to, o czym mówił Rostowski Donald Tusk podkreśla, że rynki zareagowały na plan pomocy dla Grecji pozytywnie i uznały go za wiarygodny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;frank;po;cztery;zlote;i;klopoty;przez;trzy;lata,64,0,872256.html) Gomułka: Frank po cztery złote i kłopoty przez trzy lata Więcej demonstracji w Atenach, to większe szanse na deficyt poniżej 3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Frank po 3,4 zł. Włosi dobiją strefę euro? Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)