Notowania

waldemar pawlak
04.12.2008 13:34

Waldemar Pawlak o wsparciu dla producentów aut

Ministerstwo Gospodarki chce pobudzać popyt na samochody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bogdan Borowiak)

Jeszcze w grudniu Ministerstwo Gospodarki ma przedstawić projekt pierwszych mechanizmów wsparcia dla dotkniętego przez kryzys sektora motoryzacyjnego - zapowiedział wicepremierWaldemar Pawlak.

Dodał, że chodzi zarówno o możliwość np. bezpośredniego wspierania zatrudnienia u producentów aut, jak i rozwiązania pobudzające popyt na samochody, np. promocję leasingu. Pierwsze szczegóły mają być znane w grudniu, pozostałe na początku przyszłego roku.

_ - Dyskutujemy rozwiązania o specyficznym charakterze, wykorzystujące także doświadczenia amerykańskie, gdzie np. w okresie, kiedy firma nie prowadzi produkcji, pracodawca płaci pracownikom część wynagrodzenia, dostając jednocześnie wsparcie ze specjalnych funduszy, pozwalających mimo braku produkcji utrzymać zatrudnienie pracowników o wysokich kwalifikacjach _ - mówił dziennikarzom w Katowicach minister.

O pomoc do rządów zwróciły się niedawno zarządy międzynarodowych
koncernów motoryzacyjnych, pogrążonych w kłopotach w związku ze
spadkiem zapotrzebowania na samochody i kryzysem finansowym. O
wsparcie wnioskował m.in. koncern General Motors, do którego
należy gliwicka fabryka Opla.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ Wielka Trójka z Detroit chce 34 mld dolarów ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/wielka;trojka;z;detroit;chce;34;mld;dolarow,39,0,405287.html )
* [ Producenci aut na wirażu. Prognozy i zyski w dół ]( http://manager.money.pl/news/artykul/producenci;aut;na;wirazu;prognozy;i;zyski;w;dol,255,0,380415.html )
* [ Nissan i Honda zatrzymują taśmy ]( http://manager.money.pl/news/artykul/nissan;i;honda;zatrzymuja;tasmy,216,0,378840.html )
* [ Skoda ogranicza produkcję ]( http://manager.money.pl/news/artykul/skoda;ogranicza;produkcje,200,0,374984.html )

 **ZOBACZ REPORTAŻ O PLANIE RATUNKOWYM DLA KONCERNÓW Z DETROIT (ang.): **  W związku z kryzysem w gliwickiej fabryce zrezygnowano w ostatnim
 czasie z trzeciej zmiany, wprowadzono przerwy produkcyjne i
 zapowiedziano rezygnację z usług części firm zewnętrznych.
 Przedstawiciele związków zawodowych alarmują, że pracę może
 stracić ok. 700 osób.

 Wicepremier Pawlak potwierdził, że jego resort jest w kontakcie z
 przedstawicielami koncernów motoryzacyjnych działających w Polsce.
 Przypomniał, że oprócz GM kryzysowa sytuacja dotknęła także
 koncern Forda, również zaangażowanego w Polsce.

 Oprócz zaproponowania mechanizmów wsparcia dla pogrążonych w
 kłopotach firm motoryzacyjnych za celowe Pawlak uznał działania
 służące wzmacnianiu popytu na samochody.

 _ - Skoro nie ma dostępności kredytu, trzeba wzmacniać [ leasing ]( http://direct.money.pl/leasing/ ), szczególnie z dużą wartością końcową. To pozwoli na utrzymanie popytu konsumenckiego na nowe samochody. I w tym zakresie będziemy przygotowywali regulacje, żeby łatwiej można było kupić nowy samochód _ - wyjaśnił wicepremier.

 Jego zdaniem, należy zmienić sposób myślenia o samochodach. _ Może powinniśmy odejść od tradycyjnego przekonania, że powinniśmy mieć samochód na własność. Może trzeba teraz leasingować - to będzie tańsze, bardziej efektywne. Łatwiej będzie korzystać z samochodów w takim systemie, gdzie można korzystać z wielu różnych narzędzi i rozwiązań finansowych _ - uważa minister gospodarki.

 **ZOBACZ TAKŻE:**

   o [ Pawlak: Musimy dbać o inwestycje w Polsce ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&url=http%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Fgospodarka%2Fwiadomosci%2Fartykul%2Fpawlak%3Bmusimy%3Bdbac%3Bo%3Binwestycje%3Bw%3Bpolsce%2C2%2C0%2C403970.html&ei=bNI3SaaWDoTW-Qaw7ZmjAQ&usg=AFQjCNGbuTrFEE9UPBrIshMJ6ENdMtZWWw&sig2=_IpijpT7YtiS4k2TX5xHGw )
   o [ Pawlak chce ułatwić życie firmom ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/pawlak;chce;ulatwic;zycie;firmom,11,0,354827.html )
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz