Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Złoty najlepszą walutą tygodnia na świecie. Dobre dane przyciągają kapitał

28
Podziel się:

Najwyższy w Europie wzrost PKB i inne bardzo dobre dane gospodarcze - to sprawia, że międzynarodowy kapitał coraz bardziej lgnie do złotego. W ciągu tygodnia nasza waluta zyskała do dolara i euro jak żadna na świecie.

Złoty się umacnia
Złoty się umacnia (Franciszek Mazur/Agencja Gazeta)

PKB Polski wzrósł o 5 proc. w drugim kwartale według metodyki unijnej - podał Eurostat tydzień temu. To najlepszy wynik w Europie. Potem przyszły jeszcze świetne dane o produkcji przemysłowej (+10,3 proc. rdr) i o sprzedaży detalicznej (+9,3 proc.) za lipiec.

Co więcej, deficyt budżetu w przyszłym roku ma być na poziomie 28,5 mld zł, czyli zaledwie 1,3 proc. PKB. „W relacji do PKB deficyt budżetu państwa w 2019 ma być najniższy w historii” - wyliczyli ekonomiści PKO BP.

Nie przeoczył tego międzynarodowy kapitał. Złoty w ciągu tygodnia zyskał ponad 3 proc. do dolara, co było najlepszym wynikiem na świecie, nie licząc egzotycznej waluty Republiki Środkowoafrykańskiej. Do euro złoty nadrobił w tydzień 0,9 proc. w czym dał się wyprzedzić też tylko trzem walutom afrykańskim.

Notowania złotego do dolara w ostatnim tygodniu

Zobacz także: Zobacz też: Turcja. Czy kryzys liry zagraża turystyce?

Wszystko to w sytuacji osłabienia dolara na fali negatywnego przyjęcia wypowiedzi prezydenta Trumpa odnośnie polityki Fed oraz teoretycznego zagrożenia procedurą jego impeachmentu po zeznaniach adwokata Trumpa przed FBI.

Razem ze złotym rosną też wyraźnie węgierski forint i rumuńska leja. Rynek najwyraźniej coraz bardziej docenia wzrost gospodarczy w naszym regionie i kapitał przemieszcza się tutaj przy spadkach dolara. Taka tymczasowa „bezpieczna przystań” pod warunkiem, że dane gospodarcze i budżetowe się nie pogorszą. Bezpieczeństwo naszego regionu zwiększa wyjście Grecji z sukcesem z programu pomocowego, dzięki czemu dostała od Unii 62 mld euro.

Dalszy obrót spraw w dobrym kierunku może doprowadzić do poprawy ratingów, na co z utęsknieniem czeka premier Morawiecki. Lepsze noty oznaczałyby niższe odsetki, jakie polski rząd musiałby płacić od obligacji, a więc i niższe koszty obsługi długu. Rentowność polskich dłużnych papierów 10-letnich utrzymuje się w środę jednak wciąż powyżej 3,10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

waluty
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Andrx
6 lat temu
Polska raz najsłabsza raz najsilniejsza podatna na wszelkie zawirowania , waluta lata w jedną i drugą jak waluty Afrykańskie
Jerry
6 lat temu
Grubi inwestorzy walutowi zarobią swoje to odwrócą kota ogonem do góry i zarobią ponownie. Tylko w Polsce złotówką można płacić . W USA czeskie korony , tureckie liry można sprzedac , ale polskich złotówek nikt nie skupuje .
jasnowidz
6 lat temu
Przestałem wierzyć złotówce . Skupuje dolary USA i basta. Inne waluty to tylko papier z wydrukowanymi cyferkami. Dopóki ropa jest rozliczana w dolarach , to dolar jest OK.
gress
6 lat temu
Co na to balcerek ?
ChF
6 lat temu
Franek szwajcarski prawie po 4 zl. Bardzo mocna waluta.
...
Następna strona