Notowania

waluty
22-08-2018 (16:42)

Złoty najlepszą walutą tygodnia na świecie. Dobre dane przyciągają kapitał

Najwyższy w Europie wzrost PKB i inne bardzo dobre dane gospodarcze - to sprawia, że międzynarodowy kapitał coraz bardziej lgnie do złotego. W ciągu tygodnia nasza waluta zyskała do dolara i euro jak żadna na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Franciszek Mazur/Agencja Gazeta)
Złoty się umacnia

PKB Polski wzrósł o 5 proc. w drugim kwartale według metodyki unijnej - podał Eurostat tydzień temu. To najlepszy wynik w Europie. Potem przyszły jeszcze świetne dane o produkcji przemysłowej (+10,3 proc. rdr) i o sprzedaży detalicznej (+9,3 proc.) za lipiec.

Co więcej, deficyt budżetu w przyszłym roku ma być na poziomie 28,5 mld zł, czyli zaledwie 1,3 proc. PKB. „W relacji do PKB deficyt budżetu państwa w 2019 ma być najniższy w historii” - wyliczyli ekonomiści PKO BP.

Nie przeoczył tego międzynarodowy kapitał. Złoty w ciągu tygodnia zyskał ponad 3 proc. do dolara, co było najlepszym wynikiem na świecie, nie licząc egzotycznej waluty Republiki Środkowoafrykańskiej. Do euro złoty nadrobił w tydzień 0,9 proc. w czym dał się wyprzedzić też tylko trzem walutom afrykańskim.

Notowania złotego do dolara w ostatnim tygodniu

Zobacz też: Turcja. Czy kryzys liry zagraża turystyce?

Wszystko to w sytuacji osłabienia dolara na fali negatywnego przyjęcia wypowiedzi prezydenta Trumpa odnośnie polityki Fed oraz teoretycznego zagrożenia procedurą jego impeachmentu po zeznaniach adwokata Trumpa przed FBI.

Razem ze złotym rosną też wyraźnie węgierski forint i rumuńska leja. Rynek najwyraźniej coraz bardziej docenia wzrost gospodarczy w naszym regionie i kapitał przemieszcza się tutaj przy spadkach dolara. Taka tymczasowa „bezpieczna przystań” pod warunkiem, że dane gospodarcze i budżetowe się nie pogorszą. Bezpieczeństwo naszego regionu zwiększa wyjście Grecji z sukcesem z programu pomocowego, dzięki czemu dostała od Unii 62 mld euro.

Dalszy obrót spraw w dobrym kierunku może doprowadzić do poprawy ratingów, na co z utęsknieniem czeka premier Morawiecki. Lepsze noty oznaczałyby niższe odsetki, jakie polski rząd musiałby płacić od obligacji, a więc i niższe koszty obsługi długu. Rentowność polskich dłużnych papierów 10-letnich utrzymuje się w środę jednak wciąż powyżej 3,10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: waluty, giełda, wiadomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2018

nwBrawo PiS

23-08-2018

Syf_nierzad_plZ PLN JEST TAK SAMO JAK Z ZYCIEM W POLSCE "Jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle ?!?!" Głosowałem na pis. Dzisiaj się tego wstydze. Jako … Czytaj całość

22-08-2018

ggPlatfusy zarabiające minimalną pensję wiedzą lepiej, wystarczy POczytać komentarze, hahahaha

Rozwiń komentarze (28)