Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
20.08.2018 10:10

Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Rzadko bywało lepiej

W lipcu produkcja przemysłowa była o aż 10,3 proc. większa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane najlepsze od października i dużo lepsze niż spodziewali się tego ekonomiści. Dwucyfrowy wzrost nie zdarzał się często w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAN Truck & Bus)
Przemysł zaskakuje na plus

W lipcu produkcja przemysłowa była aż o 10,3 proc. większa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są najlepsze od października i dużo lepsze niż spodziewali się tego ekonomiści. Dwucyfrowy wzrost nie zdarzał się często w historii.

Po 2010 roku produkcja przemysłowa w Polsce rosła w tempie dwucyfrowym tylko w czterech miesiącach - ostatnio w październiku 2017. W lipcu sytuacja się powtórzyła.

Dynamika produkcji wynosiła w ub. miesiącu 10,3 proc. rdr, co jest wynikiem dużo lepszym niż oczekiwania ekonomistów - ci prognozowali 9,7 proc. Budownictwo szło jeszcze bardziej w górę, bo o aż 18,7 proc. rdr.

Zobacz też: W Polsce powstaną podzespoły do satelitów i statków kosmicznych

Patrząc na wyniki przemysłu i budownictwa, widać skąd się biorą średnio 7-procentowe podwyżki i wzrost zatrudnienia w gospodarce. Firmy mają większe zamówienia, zwiększają obroty, więc potrzebują pracowników. A tych, którzy nie mają jeszcze zatrudnienia na rynku jest coraz mniej, więc i wzrost płac musi przyśpieszać.

Po kwietniowym wzroście przemysłu o aż 9,3 proc., w maju było zaledwie 5,4 proc., co wynikało z mniejszej niż rok wcześniej liczby dni roboczych (trzy dni świąteczne). W czerwcu sytuacja była odwrotna, tj. dni świątecznych było mniej niż przed rokiem i wzrost o 6,8 proc. można było uznać za dobry.

Problem przestało stanowić górnictwo, którego produkcja wzrosła tym razem o 4,4 proc., czyli szybciej niż w czerwcu. Wysoką dynamikę miała energetyka i ciepłownictwo - aż +15,9 proc. Przetwórstwo przemysłowe zyskało 10,2 proc.

W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu. Najlepiej wiodło się branży produkcji maszyn i urządzeń - 25 proc. wzrost rdr oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (m.in. stocznie) - o 20,6 proc. rdr.

Prawdziwy boom widać w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o aż 18,7 proc., co jest wynikiem gorszym niż w doskonałym czerwcu - wtedy było 24,7 proc. rdr. Szczególnego napędu dostała budowa dróg i mostów - wzrost był o aż 20,6 proc. rdr. W górę poszła też branża wznoszenia budynków - wzrost o 14,1 proc. rdr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, produkcja przemysłowa, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2018

to ja lemingPo co nam PIS-owski wzrost produkcji w Polsce o 10%. Dawać do władzy PO, zaraz produkcja spadnie o 10 % jak w 2013 roku. By żyło się lepiej … Czytaj całość

20-08-2018

moje zdanieLemingom piana z ust się wylewa. PIS gospodarczo nie do pokonania. Rekordowy wzrost produkcji, rekordowy wzrost PKB nie notowany od wielu lat.

20-08-2018

artykuł sponsorowanyi pistrole też sponsorowane

Rozwiń komentarze (49)