Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent zamierza pytać w referendum o wiek emerytalny

Prezydent zamierza pytać w referendum o wiek emerytalny

Pytanie o wiek emerytalny w referendum? To nowy pomysł prezydenta Andrzeja Dudy. Polacy mieliby się na ten temat wypowiedzieć przy okazji referendum w sprawie zmian w konstytucji. Po to - jak mówił prezydent - aby nie można go było więcej swobodnie podnosić.

Prezydent deklarował, że chciałby stale poszerzać sferę wolności w naszym życiu państwowym.

- Cieszę się, że udaje się przywracać wolność w wielu punktach, jak chociażby wolność wyboru, jeżeli chodzi o możliwość prawa do emerytury, czyli to, co dzięki mojej inicjatywie ustawodawczej udało się w naszej Rzeczypospolitej przywrócić, czyli niższy wiek emerytalny niesprawiedliwie podwyższony i dać prawo do emerytury, a nie obowiązek przejścia na emeryturę - podkreślał Duda podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Wągrowca.

Wyraził także satysfakcję z faktu zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków. - Cieszę się, że rodzicom zwrócono prawo do wyboru momentu, w którym dziecko może iść do szkoły - czy zrobi to w szóstym, czy w siódmym roku życia. To także było ważne i oczekiwane - przekonywał prezydent.

Teraz - jak mówił - chciałby, aby m.in. mieszkańcy także Wągrowca "skorzystali z wolności wypowiedzenia się w sprawie przyszłości Rzeczypospolitej". - Dlatego chciałbym, żebyśmy przeprowadzili referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji, a więc w sprawie ustroju Rzeczypospolitej. Chciałbym, żeby to referendum w 2018 roku, w stulecie niepodległości odbyło się, żeby Polacy poszli i swoje zdanie na ten temat wypowiedzieli - jak chcą, żeby Rzeczpospolita wyglądała w przyszłości - zaznaczył Duda.

 

 

Referendum miałoby - jak mówił - dać odpowiedź na pytanie o budowę przyszłego ustroju w Polsce i prawa, jakie powinny być w niej zagwarantowane. "Także między innymi uważam, że powinno być pytanie dotyczące wieku emerytalnego po to, żeby nie można go było więcej, w sposób swobodny podnieść, bo obecna konstytucja nas przed tym nie uchroniła i z całą pewnością był to do tej pory błąd ustrojodawcy, że nie była ona w tym zakresie dobrze przygotowana" - mówił prezydent.

Zgodnie z propozycją Dudy, referendum dotyczące zmian w konstytucji, miałoby się odbyć w przyszłym roku, 11 listopada.

pap, prezydent, krótka, kraj, andrzej duda
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kukus
2017-07-14 12:41
A może dać wolnośc wyboru - czy chce Pan/Pani miec wolnosc wyboru wieku w którym przejdzie Pan/Pani na emeryturę w wieku 50 lat. Idąc za logiką czemu nie.

- Czemu wiek posyłania do szkoły ma być 6 czy 7 a nie od 5 do 10 lat. Przecież niech rodzice maja wybor.

A może tak samo podejść do podatkow: Chce Pan/Pani płacić podatki w wysokości 0%, 10% czy 20%. Proszę sobie wybrać. Przecież każdy musi miec prawo wyboru?
Rozalia
2017-07-09 22:47
P. DUDA LEPIEJ NIC JUZ NIE GADAJ ! TYLKO SIE POGRARZASZ I OSMIESZASZ
!!!
2017-07-09 14:55
A może niech zapyta o wysokość emerytury.
Pokaż wszystkie komentarze (788)