Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wiek emerytalny w Polsce. Belka: w każdy możliwy sposób jestem przeciwny jego obniżaniu

Wiek emerytalny w Polsce. Belka: w każdy możliwy sposób jestem przeciwny jego obniżaniu

Fot. PAP/Rafał Guz

Jestem strukturalnie, ideowo i w każdy inny możliwy sposób przeciwny obniżaniu wieku emerytalnego - powiedział prezes NBP Marek Belka. - To oczywiście wynika z tego, że ja lubię swoją pracę, a większość Polaków swojej pracy nienawidzi - dodał szef banku centralnego.

Marek Belka wypowiadał się o projekcie budżetu na 2016 rok na konferencji podsumowującej kończącą się kadencję Rady Polityki Pieniężnej. Zaznaczał, że trudno mu się odnosić do projektu budżetu na przyszły rok, ponieważ nie wiadomo jeszcze, które z planowanych przez rządzącą partię zmian - takie jak obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku, czy 500 złotych na dziecko - zostaną w nim uwzględnione. - Nie wiem, czy projekt budżetu na 2016 r. uwzględnia koszty obniżenia wieku emerytalnego. Nie wiem tego, bo projektu budżetu jeszcze nie widzieliśmy - mówił prezes NBP.

Czy chcesz obniżenia wieku emerytalnego?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak wskazał, RPP będzie debatować o projekcie budżetu dopiero na styczniowym posiedzeniu. - Będziemy patrzeć, czy założenia strony przychodowej budżetu są realistyczne. Strona wydatkowa jest poza ścisłym mandatem RPP - zaznaczył. Jak wskazał, Rada będzie zwracać uwagę, jaki wzrost gospodarczy zostanie zaplanowany w budżecie, jaki poziom inflacji założy rząd i jaką zaplanuje ściągalność VAT. Na razie - w opinii Belki - zakładanie wzrostu na poziomie 3,5 proc. PKP jest "bardzo ambitne", a szacowanej przez rząd inflacji na poziomie 1,7 proc. "nie będzie".

RPP się żegna

Na początku przyszłego roku kończy się sześcioletnia kadencja większości członków Rady Polityki pieniężnej - stąd podsumowanie działalności RPP za ostatnie lata. Marek Belka wskazywał, że w latach 2010-2015 Rada musiała się mierzyć z wieloma czynnikami utrudniającymi prowadzenie polityki pieniężnej. Wymieniał m.in. duże wahania cen surowców, trwałe obniżenie tempa wzrostu gospodarczego na świecie oraz ekspansywną politykę pieniężną głównych banków centralnych. Jednak średnia inflacja CPI w Polsce w ostatnich sześciu latach wyniosła 1,8 proc. i była na poziomie zgodnym ze celem inflacyjnym NBP, wynoszącym 2,5 proc.

- Inflacja w Polsce od lat jest stabilna i niska, nie wpływa negatywnie na procesy makroekonomiczne, a obywatele nie borykają z bolesnym wzrostem cen - mówił Belka. - To sukces NBP i wszystkich dotychczasowych Rad Polityki Pieniężnej - ocenił.

Szef NBP przekonywał, że polityka RPP w sprawie stóp procentowych była taka, jak powinna. RPP podnosiła stopy procentowe w latach 2010-11, gdy inflacja wzrastała. Łącznie podniosła je o 125 punktów bazowych. Natomiast gdy w latach 2014-15 stopy zostały obniżone.

NBP jak strażak

Instytucja Rady Polityki Pieniężnej istnieje od 1998 r. W skład Rady wchodzą prezes NBP oraz dziewięciu członków wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i Prezydenta RP. To gremium ustala wysokość stóp procentowych. Prezes NBP ocenił, że przed nową RPP będą stały wyzwania innego typu: będzie to głównie utrzymanie równowagi makroekonomicznej przy trwale niskiej inflacji oraz niskim tempie wzrostu PKB na świecie.

- NBP cieszy się społecznym zaufaniem niemal takim samym, jak straż pożarna. Oby tylko nigdy nie musiał działać jak straż pożarna - powiedział Belka.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Rycho
31.11.180.* 2016-01-03 16:52

Jestem strukturalnie, ideowo i w każdy inny możliwy sposób przeciwny obniżaniu wieku emerytalnego - powiedział prezes NBP

Oczywiście, że łatwiej utrzymać bezrobotnego (niski zasiłek tylko przez rok), niż płacic emeryturę. Taka menda co się tak wypowiada będąc ustawiona na zawsze powinna za te słowa wisieć...
pudelek
89.75.73.* 2016-01-02 19:21
panie mądry my w wieku 58 lat na budowie po 28 latach pracy na blokach warszawskich w zimnie,wilgoci,wapnie,mokrych ubraniach roboczych następnego dnia, mamy schorowane wszystkie stawy,a gdzie nam jeszcze do emerytury jak my już dzisiaj nie nadajemy się do pracy i siedzimy w domu bez zasiłku,renty i pracy do której się już nie nadajemy,kto nam da na leki i inne świadczenia ,a stawy jak lekarz powiedział już są nie do uleczenia tylko operacja,miał pan operacyjnie robiony staw barkowy panie Belka?rok czasu w gipsie z ramieniem na boku na sztywno do zrostu,dlatego chcieliśmy PIS bo chociaż trochę obniżył wiek emerytalny.
Stan4521
79.191.89.* 2016-01-02 17:51
Jestem również za żeby każdy żyd w Polsce pracował do stu lat ta nacja w życiu nigdy się nie przepracowuje.
Zobacz więcej komentarzy (425)