Notowania

wiadomości
25.11.2015 16:21

Wielkie korporacje nie unikną podatków? To efekt afery w Luksemburgu

Parlament Europejski wezwał do zmiany opodatkowania międzynarodowych korporacji. Europosłowie przedstawili propozycje w związku z aferą podatkową w Luksemburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/EAST NEWS)
europoseł Danuta Huebner

Parlament zaproponował, by międzynarodowe firmy składały sprawozdania finansowe w rozbiciu na kraje, w których prowadzą działalność. Dawałoby to wgląd, gdzie i jakie wypracowano zyski oraz ile należy zapłacić fiskusowi w danym państwie.

Europosłowie w przyjętej rezolucji postulują wprowadzenie wspólnej ujednoliconej podstawy opodatkowania i obowiązku płacenia przez międzynarodowe korporacje faktycznych należności w kraju, w którym prowadzą działalność. Zdaniem europoseł Danuty Huebner, bez wprowadzenia takiej zasady trudno mówić o skutecznej walce z unikaniem podatków.

Posłowie apelują też, by zapewnić przejrzystość umów zawieranych przez firmy i kraje Unii, oraz szczególną ochronę osobom demaskującym nieetyczne działania.

Dokument został przygotowany w powołanej na pół roku podkomisji Parlamentu, której celem jest zbadanie afery podatkowej w Luksemburgu i zaproponowanie rozwiązań, które nie dopuszczą do podobnej sytuacji w przyszłości. Mandat podkomisji został przedłużony o 6 miesięcy.

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz