Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielomilionowe kary za zmowę wędliniarzy

0
Podziel się:

UOKiK nałożył ponad 9 mln złotych na wytwórców wędlin za zmowę cenową.

Wielomilionowe kary za zmowę wędliniarzy
(UOKiK)
bEIPtGWJ

Producent wędlin JBB wraz ze swoimi dystrybutorami: Bruno Tassi, Jakomex oraz Makton ustalał ceny odsprzedaży swoich produktów. Do wydania decyzji w tej sprawie przyczyniły się informacje uzyskane od jednego z uczestników zmowy.

Na zdjęciu prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

Zmowy cenowe przedsiębiorców należą do najpoważniejszych naruszeń konkurencji. Mogą być zawierane zarówno pomiędzy konkurentami, jak i przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu (np. producentem i dystrybutorami).

bEIPtGWL

Jedna z ostatnich decyzji wydanych przez prezes UOKiK dotyczy porozumienia pomiędzy producentem wędlin i wyrobów mięsnych - JBB oraz dystrybutorami jego produktów - Bruno Tassi, Jakomex oraz Makton. Trwało ono od stycznia 2007 r. do lutego 2009 r. Z ustaleń UOKiK wynika, że podczas spotkania przedstawicieli spółek podpisano notatkę, w której dystrybutorzy zobowiązali się do stosowania cen sztywnych hurtowej odsprzedaży wyrobów mięsnych JBB. Inicjatorem porozumienia był producent wędlin.

Informacje o zmowie urząd uzyskał m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców, a także od jednego z uczestników porozumienia - spółki Makton, która postanowiła skorzystać z programu łagodzenia kar.

W trakcie postępowania przekazała m.in. wiadomości elektroniczne świadczące o zmowie, zestawienie stosowanych cen sprzedaży i zakupu oraz marż na produkty JBB, a także przedstawiła informacje dotyczące charakteru i mechanizmu działania porozumienia. Ponieważ dostarczone dowody w istotny sposób przyczyniły się do wydania decyzji, a przedsiębiorca nie był inicjatorem porozumienia, współpracował w trakcie postępowania oraz zaniechał udziału w zmowie - prezes UOKiK odstąpiła od nałożenia na Makton sankcji finansowej. Na pozostałych uczestników porozumienia nałożone zostały kary w łącznej wysokości 4 871 312 zł.: JBB - 2 762 026 zł, Bruno-Tassi - 1 799 399 zł, Jakomex - 309 887 zł.

Kary za zmowy. Tak można ich uniknąć

bEIPtGWR
O zmowach cenowych czytaj w Money.pl
Ubezpieczeniowy gigant ukarany za zmowę Dotyczyła sprzedaży grupowych ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kara to ponad 56 mln złotych.
UOKiK nie widzi przeszkód. Mogą kupić Dialog Obie firmy zajmują się świadczeniem usług telekomunikacyjnych, w tym m.in. stacjonarnego dostępu do szerokopasmowego internetu.
Nie można oddawać prezentów po świętach Przedświąteczne zakupy raczej planujemy, a do promocji podchodzimy ostrożnie, choć ich nie unikamy.
bEIPtGXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)