Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka ze smogiem. Na koniec I kwartału będą normy jakości dla węgla

193
Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niespełniającego norm, a import tego surowca zza wschodniej granicy ma być ograniczony.

Walka ze smogiem. Na koniec I kwartału będą normy jakości dla węgla
(Andrzej Mikruta/Reporter)

Do końca marca resort energii chce określić normy dla jakości paliw stałych, czyli głównie dla węgla - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Eneregii. Zgodnie z zapowiedziami do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niespełniającego norm, a import tego surowca zza wschodniej granicy ma być ograniczony.

Ustanowienie norm jakości paliw stałych jest jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, która ma pomóc w walce o czystsze powietrze w Polsce. Chodzi o projekt noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz stosownych rozporządzeń. KERM wypracował w sumie czternaście rekomendacji. Drugą najważniejszą jest maksymalne przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (więcej o tym tutaj)
.

Na razie nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie i czy przed następnym sezonem grzewczym 2017/2018.

Ministerstwo Energii informowało niedawno, że nowe przepisy zobowiążą sprzedawców, by ci informowali kupujących o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla. Do obrotu nie będzie można wprowadzać niesortowanego węgla oraz takiego, który nie spełnia norm jakościowych.

- Przepisy zawierają kryteria klasyfikujące węgiel do poszczególnych grup sortymentowych, także ze względu na właściwości chemiczne, tj. m.in. zawartość siarki, kaloryczność, zawartość części lotnych - mówił Mariusz Kozłowski z ME.

O wprowadzenie norm jakości paliw od dawna apelują organizacje społeczne i ekologiczne, które upatrują w złej jakości węglu - jakim Polacy palą w kotłach - jedną z przyczyn powstawania smogu. Sprawa zrobiła się głośna na początku stycznia, po tym, gdy w miasteczku Skała pod Krakowem unijne normy dotyczące zanieczyszczeń powietrza zostały przekroczone 20-krotnie.

Resort dodawał, że nowe przepisy mają ograniczyć napływ niesortowanego rosyjskiego węgla do Polski - zobligować dostawców to tego, by napływający do Polski węgiel był wcześniej poddawany sortowaniu.

Z Rosji napływa do Polski głównie węgiel niesortowany, zawierający zarówno miały, jak i węgiel lepszych gatunków, tzw. gruby i średni, o wyższej wartości energetycznej. Jest on sortowany w Polsce. Po przesortowaniu miały, stanowiące z reguły 30-40 proc. całości, są sprzedawane po niższych cenach, natomiast tzw. węgiel gruby i średni, o dobrych parametrach, trafia do ciepłowni i na rynek komunalny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(193)
ve;mv
7 lat temu
co z tego jak mi dalej sąsiad będzie dymił prosto w okna, bo ma komin prosto w mój dom!
juki
7 lat temu
Nalot płatnych zdrajców kraju trolli trwa w najlepsze, więc i tak ludzie nie wierzą w te wasze sztuczne podawanie sobie plusów a innym minusów.Wystarczy stronę odświeżyć. i można od nowa minusować każdego.
Roman
7 lat temu
1000 zł za tone, to ma być po tańszej cenie? A gdzie nasz krajowy węgiel? Do Niemiec idzie czy gdzie? Od kiedy sprzedajemy nasz węgiel a kupujemy ten szajs z Rosji, to trwa całe te zadymienie kraju.Jarku szczęść boże rydzyku, kiedy z likwidujesz elektrownie węglowe w Polsce, i będziemy ciągli prąd z Niemiec za potrójną cenę?
xxx...
7 lat temu
to polski zasiarczony wungiel pójdzie na bacutil...
Zainteresowan...
7 lat temu
To oznacza koniec radioaktywnych, niepalnych kamieni w węglu z Rosji?
...
Następna strona