Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Smog w Polsce. Rząd zapoznał się z propozycjami KERM

279
Podziel się:

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przedstawił rekomendacje dotyczące walki ze smogiem, które zleciła w zeszłym tygodniu Beata Szydło. We wtorek zapoznał się z nimi rząd.

Smog w Polsce. Rząd zapoznał się z propozycjami KERM
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Przyspieszenie prac nad rozporządzeniami w sprawie norm jakości dla węgla i nowych kotłów i wprowadzenie wymogu podłączania budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej tam, gdzie jest to możliwe. To część rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów dotyczących walki ze smogiem, które zleciła w zeszłym tygodniu Beata Szydło. We wtorek zapoznał się z nimi rząd.

KERM wypracował w sumie czternaście rekomendacji. Najważniejszymi są: maksymalne przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe; pilne wprowadzenie rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych; priorytetyzacja środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na działaniach prowadzących do jak najszybszej poprawy jakości powietrza; wprowadzenie wymogu stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich.

W przypadku rozporządzenia dotyczącego kotłów - czytamy - powinno zostać ono przyjęte najpóźniej do końca kwietnia tego roku, tak aby jego postanowienia zaczęły obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018. Oznaczałoby to, że zgodnie z projektem rozporządzenia resortu rozwoju, od jesieni będzie można sprzedawać czy montować w Polsce kotły na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Rozwiązania ws. kotłów mają wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy, czyli kotły niespełniające podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz informowała we wtorek w TVP Info, że w Polsce jest ich dzisiaj zainstalowanych ok. 5,5 mln. Są one też zdecydowanie tańsze, ponieważ taki piec można kupić już za ponad 1 tys. zł. Z kolei kotły 5. klasy kosztują 6-8 tys. zł.

Zgodnie z rekomendacją KERM ws. norm jakości paliw stałych, powinny zostać one przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, po noweli ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw. Za to rozporządzenie odpowiedzialne będzie Ministerstwo Energii. Resort energii informował niedawno, że konsekwencją zmian w prawie będzie m.in. to, że do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych.

Więcej pieniędzy na poprawę powietrza

KERM proponuje ponadto skierowanie środków NFOŚiGW w pierwszej kolejności na działania prowadzące do jak najszybszej poprawy jakości powietrza, tak by "uzyskać maksymalny efekt zdrowotny i ekologiczny z każdej złotówki poniesionych nakładów".

Obecnie w Funduszu finansowana jest m.in.: wymiana indywidualnych kotłów (z wygaszanego programu Kawka oraz z nowego programu Region), energetyka odnawialna (m.in. promocja geotermii) czy inwestycje mające służyć poprawie efektywności energetycznej.

Rekomendacją KERM jest też wprowadzenie wymogu stopniowego podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich, o ile nie dysponują efektywnym źródłem ciepła, w taki sposób, aby minimalizować związane z tym koszty. Narodowy Fundusz także finansuje takie działania.

Jedną z rekomendacji jest też "zapewnienie istotnie obniżonych stawek za pobór energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania".

Tańszy prąd dla niezamożnych

W połowie grudnia ub. roku resort energii informował, że chce stworzyć zachęty dla osób palących w piecach paliwami złej jakości i stworzyć rozwiązania na tyle atrakcyjne cenowo, by mogli sobie pozwolić na to nawet niezamożni. Osoby takie mogłyby korzystać ze specjalnej nocnej taryfy energetycznej przeznaczonej tylko dla celów grzewczych. Wiceszef resortu Andrzej Piotrowski zapewniał, że cena prądu byłaby "dużo niższa niż w innych taryfach".

Zmiany mają też czekać prawo energetyczne i budowlane. Ma ono zachęcić do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych. Proponuje się też, by wprowadzić takie unormowania, które zablokują zabudowę klinów napowietrzających miasta, czy podniosą "rangę zawodu urbanisty w kontekście zagospodarowania przestrzennego".

Komitet Ekonomiczny chce też promować elektromobilność przez zachęty podatkowe. W komunikacie wskazano np. na niskie stawki akcyzy dla samochodów hybrydowych, czy zwolnienia z podatku akcyzowego samochodów elektrycznych.

KERM ocenił, że w walce ze smogiem ma pomóc rozwój sieci stacji pomiarowych, co przyczyni się m.in. do lokalizacji źródeł zanieczyszczeń.

Zaproponowano też, by włączyć służby opieki społecznej w działania na rzecz wsparcia wymiany kotłów oraz termomodernizacji budynków osób ubogich.

Rekomendacje wróciły do KERM

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że rekomendacje antysmogowe po dyskusji na posiedzeniu Rady Ministrów wróciły do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Pakiet propozycji zakłada między innymi wprowadzenie norm jakości dla nowych kotłów oraz paliw, poprawę ocieplenia budynków i dotacje do ekologicznych pieców.

Rafał Bochenek powiedział, że podczas posiedzenia rządu odbyła się "szeroka" dyskusja nad propozycją 17 zmian, jednak ministrowie zgłosili swoje uwagi.

- Te rekomendacje wróciły do KERM z taką prośbą, aby wprowadzić te poprawki i uwzględnić te wnioski, które pojawiały się w trakcie posiedzenia Rady Ministrów - przekazał rzecznik rządu. Gabinet Beaty Szydło - jak dodawał - ma przyjąć dokument z uwzględnieniem szczegółowego czasowego rozkładu podejmowania działań legislacyjnych, dotyczących m. in. standaryzacji kotłów i paliw oraz unormowań z zakresu zagospodarowania przestrzennego.

Rafał Bochenek zaznaczył, że rząd nie odkłada dyskusji o propozycjach antysmogowych. - Sugestia pani premier była taka, by KERM zajął się w możliwie szybkim czasie tymi rekomendacjami, oczywiście z uwzględnieniem poprawek zgłoszonych przez poszczególnych ministrów i najprawdopodobniej ten dokument zostanie przyjęty drogą obiegową - poinformował rzecznik rządu.

Smog podziałał na Szydło

Wypracowanie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów konkretnych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia problemu smogu w Polsce zapowiedziała 9 stycznia premier Beata Szydło we wpisie na Twitterze.

O tym, że KERM ma zająć się tym zagadnieniem premier poinformowała wcześniej na konferencji prasowej. - Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogła poinformować, jakie konkretne działania zostaną podjęte przez rząd, ponieważ na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestia zostanie przedstawiona, omówiona i zostaną przedstawione rządowi rekomendacje - mówiła Beata Szydło.

Premier nie starała się nawet ukryć, że decyzja o tym, by rząd zajął się problemem smogu, nastąpiła pod presją opinii publicznej i licznych doniesień medialnych o katastrofalnym poziome zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Beata Szydło mówiła, że prace KERM nad rekomendacjami są związane "z tym, co w ostatnich dniach tak bardzo zajmuje opinię publiczną, a przede wszystkim jest niezwykle uciążliwe dla polskich obywateli, czyli kwestii smogu".

W komunikacie z 12 stycznia w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 w Skawinie, Krakowie i w Nowym Targu, natomiast poziom informowania został przekroczony w Zabrzu, Tychach, Żywcu, Jaśle, Dąbrowie Górniczej i w Rzeszowie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami poziom informowania wynosi 200 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na m3 powietrza, natomiast próg alarmowy to 300 mikrogramów. Jeszcze w 2012 roku próg alarmowy wynosił 200 mikrogramów, ale podwyższenie go do 300 gramów wprowadziło rozporządzenie ministra środowiska Marcina Korolca. W UE progi alarmowe wynoszą w większości krajów pomiędzy 50 a 100 mikrogramów PM10 na m3.

O obniżenie progów alarmowania apelują do rządu organizacje walczące o czystość powietrza. Podpisana przez 10 tys. osób petycja w tej sprawie została 4 listopada 2016 r. przekazana przez Polski Alarm Smogowy resortowi środowiska. Ministerstwo odpowiedziało jednak, że "obecne progi są wystarczające i ostrzegają o poziomie zanieczyszczeń, którego przekroczenie powoduje negatywne skutki dla zdrowia ludzkiego".

Takie stanowisko resortu Jana Szyszki kłóci się jednak z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która za dopuszczalne stężenie dobowe PM10 uznaje 50 mikrogramów na metr sześcienny. Z kolei Europejska Agencja Środowiska szacuje, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci ok. 45 tys. mieszkańców, a statystyczny Polak z powodu smogu żyje krócej o 9 miesięcy.

Problemu smogu nie widzi jednak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który na początku stycznia na antenie radia Tok FM stwierdził, że "nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki". - Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - powiedział szef resortu zdrowia.

Według Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, czyli organizacji zrzeszająca największe firmy branży energetycznej w Polsce, jedną z najlepszych metod walki ze smogiem jest ciepło systemowe, pochodzące z elektrociepłowni i ciepłowni. PKEE uważa też, że problem niskiej emisji rozwiązać może też popularyzacja pomp ciepła w domach jednorodzinnych.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(279)
Ferruccio
7 lat temu
Chcecie mocnej, zamożnej Polski, poluzujcie pęta ludziom przedsiębiorczym, zabierzcie nierobom, co krocie dostają za nic dostają, będzie druga Ameryka. To znaczy zmniejszyć maksymalnie podatki, do niezbędnego minimum, jakim jest utrzymanie struktur państwa (policja, wojsko, niezbędne służby), zabrać 500 plus, zlikwidować wszelkie zasiłki, zapomogi, dotacje i inne tego typu marnowanie pieniędzy. Jest też druga droga. 1500 plus dla każdego obywatela, skróci to agonię Polski z dwóch lat do jednego miesiąca. Ludziom przedsiębiorczym, których znam, inteligentnym wykształconym z werwą odechciewa się działać, gdy muszą płacić 1150 na ZUS plus podatki i tonąć w trzydziestu tonach papierów. Po przekalkulowaniu lepiej opłaca się mieć 3 dzieci i różne zasiłki z MOPS. Powiedzieć, że to chore to nic nie powiedzieć. "Ciężką pracą ludzie się bogacą?" Bzdura obecnie. Krętactwem, kombinowaniem, znajomościami ludzie się bogacą. Nie inaczej. Nie łudźcie się.
JA
7 lat temu
Kiedyś ludzi więcej palilow piecach a bylo mnie samochodow i nie robili takiego problemu, teraz więcej jest blokow, ludzie w domkach mają wiecej gazowych ogrzewań i awantura o kominy , niech wezmą się za amochody ktore kopcą z grubej rury niektore, a jest ich ogrom, popatrzeć na drogi to widać co jet zagrozeniem najwiekszym i elektroieplownie , ktore kopcą okropnie i kto ich karać bedzie, Najlepiej ludzi karać co już i tak sa pokarani bo nie stać ich ogrzewać prądem czy gazem, najpierw niech dadza możliwości ludzom na taki luksus jak grzanie prądem czy gazem a nie karać tylko
Zuzanna
7 lat temu
Witam wszystkich ta cala chora sytuacja ze zwanym "sogiem" juz naprawde nie maja czego sie czepiac to szukaja dziury w calym dawniej sie palilo w piecach wszystkim co popadlo i wszyscy palili teraz tez maja ogrzewanie gazowe ale jak przedtem sie palilo w centralnych i nic nie przeszkadzalo nikomu a teraz wymyslaja jakies "smogi" niech popatrza na to ze dawniej nie bylo tyle samochodow co teraz ze nie idzie przejsc spokojnie przez ulice. Kto teraz bedzie jezdzil rowerem czy pieszo lub autobusem najlepiej wygoda wsadzic tylek w samochod i to od tego te "smogi" a jeszcze lepiej nie palic w piecach bo jak sie napali bedzie karalne. To byl i jest chory kraj .
xxx
7 lat temu
CZYTAJCIE, TO WAŻNE !!! Prawdopodobnie pewni ludzie chcą wyeliminować prywatne piece, aby ludzie korzystali z gazu i bulili też za prąd, ustawa nowelizacyjna do Krakowa na 2019 ma zakazać palenia nawet DREWNEM ! Jeśli, tyczyłoby się to jednego miasta to pół biedy, a jeśli plany są na cały kraj? Ponadto myślę, że problem bardziej leży w FABRYKACH, KTÓRE KOPCĄ, SAMOCHODACH NIE elektrycznych,nienawodór i NIESPRZYJAJĄCEJ POGODZIE! LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ OMAMIĆ, NAS JEST WIĘCEJ! ISTNIEJĄ PROSTE EKONOMICZNE ROZWIĄZANIA! Chciałem się podzielić tym, gdzie prawie każdy piec można przerobić tak, że szkodliwa emisja substancji będzie bardzo ograniczona i można spalać nawet o 50 % mniej paliwa (myślę że porównywalna z piecem rakietowym ROCKETSTOVEE). Po przerobieniu pieca- kotła grzewczego wytwarza się wysoka temperatura w palenisku- a tym samym holtzgaz. Jeśli ktoś bałby się przerobić sam, to istnieją takie wkłady na zamówienie, a nawet gotowe piece ( Pan Marian Strzelczyk wynalazł Palnik WERY ) Namiary na YT " Koniec smogu w Polsce! Michał Pastwa o rewolucyjnej metodzie spalania EKO WERY " ; " ekonomiczny ekologiczny wynalazek piec wery " BARDZO PROSZE POWIADOMIC LUDZI O TEJ METODZIE, BO JEST SPRAWDZONA, PROSTA I DZIALA ! MAJĄ PRAWO WIEDZIEĆ !!! BEDĘ WDZIECZNY! ISTNIEJĄ TEŻ INNE ROZWIĄZANIA, które często sąukrywanee np.: energiaa na WodórrHHO(woda produkuje gaz),BIOGAZZ. Owe rozwiązanie/a można zastosować do GOTOWANIA, produkcji PRĄDU czy NAPĘDZANIA pojazdów! Są ŁATWE i PROSTE do zrobienia !!!
xxx
7 lat temu
CZYTAJCIE, TO WAŻNE !!! Prawdopodobnie pewni ludzie chcą wyeliminować prywatne piece, aby ludzie korzystali z gazu i bulili też za prąd, ustawa nowelizacyjna do Krakowa na 2019 ma zakazać palenia nawet DREWNEM ! Jeśli, tyczyłoby się to jednego miasta to pół biedy, a jeśli plany są na cały kraj? Ponadto myślę, że problem bardziej leży w FABRYKACH, KTÓRE KOPCĄ, SAMOCHODACH NIE elektrycznych,nienawodór i NIESPRZYJAJĄCEJ POGODZIE! LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ OMAMIĆ, NAS JEST WIĘCEJ! ISTNIEJĄ PROSTE EKONOMICZNE ROZWIĄZANIA! Chciałem się podzielić tym, gdzie prawie każdy piec można przerobić tak, że szkodliwa emisja substancji będzie bardzo ograniczona i można spalać nawet o 50 % mniej paliwa (myślę że porównywalna z piecem rakietowym ROCKETSTOVEE). Po przerobieniu pieca- kotła grzewczego wytwarza się wysoka temperatura w palenisku- a tym samym holtzgaz. Jeśli ktoś bałby się przerobić sam, to istnieją takie wkłady na zamówienie, a nawet gotowe piece ( Pan Marian Strzelczyk wynalazł Palnik WERY ) Namiary na YT " Koniec smogu w Polsce! Michał Pastwa o rewolucyjnej metodzie spalania EKO WERY " ; " ekonomiczny ekologiczny wynalazek piec wery " BARDZO PROSZE POWIADOMIC LUDZI O TEJ METODZIE, BO JEST SPRAWDZONA, PROSTA I DZIALA ! MAJĄ PRAWO WIEDZIEĆ !!! BEDĘ WDZIECZNY! ISTNIEJĄ TEŻ INNE ROZWIĄZANIA, które często sąukrywanee np.: energiaa na WodórrHHO(woda produkuje gaz),BIOGAZZ. Owe rozwiązanie/a można zastosować do GOTOWANIA, produkcji PRĄDU czy NAPĘDZANIA pojazdów! Są ŁATWE i PROSTE do zrobienia !!!
...
Następna strona