Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Niektóre gminy zredukowały ilość śmieci o 90 proc.!

0
Podziel się:

Największe pochwały zbierają miasta i miasteczka na północy kraju - Wenecja Euganejska, Trydent i Górna Adyga.

Włochy: Niektóre gminy zredukowały ilość śmieci o 90 proc.!
(Jacek Dominski/REPORTER)

330 gmin we Włoszech, spośród łącznej liczby ponad 8 tysięcy, tak znacznie zmniejszyło ilość odpadów, które trzeba przerobić. Największe pochwały zbierają miasta i miasteczka na północy kraju - Wenecja Euganejska, Trydent i Górna Adyga.

W raporcie, opublikowanym przez Ligę Ochrony Środowiska (Legambiente) podkreślono, że są we Włoszech gminy bliskie stanu idealnego, czyli minimalnej ilości odpadków, takich jak plastik, wymagających dalszego specjalistycznego przerobu.

Niektóre miasta i miasteczka określane są wręcz jako _ wolne od odpadków _. To, jak zaznaczono, zasługa przede wszystkim mądrych i skutecznych przepisów przewidujących ulgi podatkowe i inne przywileje finansowe w nagrodę za zachowania przyjazne środowisku.

W sprawozdaniu zwraca się uwagę na inny, bardziej optymistyczny wizerunek Włoch. Pokazuje ono bowiem nie tylko powracający kryzys śmieciowy w rejonie Neapolu i coraz trudniejszą sytuację w Rzymie, gdzie stołeczne wysypisko pęka w szwach.

Jako pozytywny przykład wskazuje się miasto Empoli w Toskanii. Tam egzamin zdały przepisy, wprowadzone przez władze miejskie: odbiór tzw. śmieci specjalnych bezpośrednio od drzwi i nagrody w postaci obniżek opłat za wywóz śmieci dla mieszkańców dokonujących ich poprawnej segregacji.

W raporcie pochwalono także kampanie informacyjne dzięki którym wszyscy w Empoli wiedzą jak dzielić śmieci i zachęcani są do kompostowania odpadków. Ponadto coraz powszechniejszy jest zwyczaj picia wody z kranu, przez co znacznie spadła liczba wyrzucanych plastikowych butelek.

Temu samemu służy też wprowadzanie w niektórych gminach zakazu stosowania jednorazowych naczyń z plastiku. Liga Ochrony Środowiska zauważyła, że w dziedzinie radzenia sobie ze śmieciami panują jednak istotne różnice geograficzne. Jak oceniono, sytuacja w wielkich miastach oraz w części południa kraju plasuje Włochy wręcz poza Europą.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak turyści śmiecą w górach. Co za wstyd! 860 kilogramów śmieci zebrało ponad 3 tysiące wolontariuszy, którzy wczoraj wyruszyli sprzątać tatrzańskie szlaki w ramach akcji Czyste Tatry.
Oto, co Polacy wiedzą o segregacji śmieci Połowa badanych uważa, że władze powinny kontrolować, czy i w jakim stopniu mieszkańcy segregują śmieci.
Korolec: Śmieci segreguję, to była wpadka Jeden z tabloidów w artykule _ Śmieciowy minister to kłamca _ pokazuje zawartość śmietnika Marcina Korolca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)