Notowania

wojna w korei
11.04.2013 16:07

Wojna w Korei, czyli bitwa na słowa

Ministrowie spraw zagranicznych państw G8 potępili w sposób najostrzejszy z możliwych prowadzenie przez Koreę Północną prac nad bronią nuklearną i technologią rakiet balistycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)
Pokazowy przejazd czołgów przez Pjongjang

Ministrowie spraw zagranicznych państw G8 potępili _ w sposób najostrzejszy z możliwych _ prowadzenie przez Koreę Północną prac nad bronią nuklearną i technologią rakiet balistycznych.

W opublikowanym dziś w Londynie komunikacie szefowie dyplomacji krajów G8 wezwali władze w Phenianie do _ powstrzymania się od dalszych prowokacyjnych działań _. Potępili też obecną _ agresywną retorykę _ Korei Północnej wskazując, że doprowadzi ona jedynie do dalszej izolacji tego państwa.

Agencja dpa podkreśla, że w kwestii Korei Północnej kraje G8 - USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Kanada i Rosja - mówią jednym głosem i chcą wspólnie zwiększać presję na Pjongjang, by skłonić tamtejszy reżim do skończenia z grożeniem wojną.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który wczoraj spotkał się w Londynie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, powiedział, że między Moskwą a Waszyngtonem _ nie ma żadnej różnych zdań, jeśli chodzi o Koreę Północną _ - pisze dpa, powołując się na źródła w delegacji amerykańskiej.

W ostatnich tygodniach Pjongjang nasilił wojenną retorykę wobec Seulu i Waszyngtonu. Była to odpowiedź na rozszerzenie międzynarodowych sankcji przyjętych po północnokoreańskiej próbie atomowej z lutego oraz na trwające amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe.

Japońskie media poinformowały, cytując przedstawiciela resortu obrony Japonii, który powołuje się na zdjęcia satelitarne, że co najmniej jedna z dwóch posiadanych przez Koreę Płn. rakiet balistycznych średniego zasięgu Musudan została ustawiona w pozycji startowej. Może to wskazywać, że Phenian wkrótce wystrzeli tę rakietę o zasięgu szacowanym na 3 tys. km. Nie wyklucza się jednak również, że reżim Kim Dzong Una blefuje.

Czytaj więcej w Money.pl
Pjongjang nie chce wywoływać wojny? Korea Północna szuka wyjścia, by zakończyć kryzys i ogłosić swój sukces - uważa szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Koreańska próba jądrowa? Nie zdziwią się Biały Dom oznajmił, że nie będzie zaskoczony kolejną próbą rakietową Korei Północnej. Amerykański Departament Stanu wzywa jednak władze w Pjongjang do zmiany kursu.
Korea Północna nie ma borni jądrowej? Rosyjscy eksperci twierdzą, że władze Pjongjangu nie dysponują bronią jądrową. Moskwa oficjalnie potępia działania północnokoreańskiego reżimu.
Tagi: wojna w korei, Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz