Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Wolne 12 listopada. "Dla działów kadrowych to horror. Trzeba wszystko liczyć od nowa"

276
Podziel się:

12 listopada ma być dniem wolnym. Pracownicy będą mogli odpocząć, ale są tacy, których czekają nieprzespane noce - to specjaliści od kadr i płac. - Przez zmianę trzeba będzie wyliczyć od nowa ekwiwalenty urlopowe. Przez to "wolne" pewnie więc wszyscy osiwiejemy - słyszymy od księgowych.

- Możemy przez to osiwieć - mówią księgowi o nowym dniu wolnym
- Możemy przez to osiwieć - mówią księgowi o nowym dniu wolnym (Pixabay (CC0))

PiS chce, by 12 listopada był dniem wolnym pd pracy. Są tacy, dla których nowy pomysł oznacza nieprzespane noce - to specjaliści od kadr i płac. - Przez zmianę trzeba będzie wyliczyć od nowa ekwiwalenty urlopowe. To ogrom pracy. Będziemy siedzieć po nocach - słyszymy od księgowych.

Po przyjęciu ustawy przez Sejm, Polacy powoli przygotowują się na nowy dzień wolny. Perspektywa może cieszyć Polaków, ale pracowników działów księgowych czy kadrowych raczej przeraża. Dla specjalistów w mniejszych firmach zmiana nie oznacza nawału pracy, ale w tych większych szykuje się praca po godzinach - a może i nawet zarywane noce.

W czym rzecz? Problemem okazuje się ekwiwalent urlopowy. Przez zmianę w kalendarzu, trzeba będzie go liczyć w każdej firmie od nowa. Dla każdego pracownika. - Liczba świąt ma wpływ na współczynnik ekwiwalentu urlopowego. Aby traktować pracowników równo, w tym tych którzy na urlopach jeszcze nie byli, trzeba wyliczyć ekwiwalenty urlopowe jeszcze raz - tłumaczy w rozmowie z money.pl Monika Smulewicz, partner w firmie Grant Thornton. A takie wyliczenia to ogrom pracy, o której na dodatek firmy dowiadują się na ostatnią chwilę.

* *Polskie firmy podbijają świat usługami i sklepami. Zobacz wideo: * *

**

**

Wolne 12 listopada. Wyliczenia od nowa

Ekwiwalent za urlop pracodawca musi wypłacić zawsze, gdy pracownik na wypoczynek nie wyjechał lub gdy rozstaje się z firmą.

Jak przypomina Smulewicz, wyliczanie ekwiwalentu jest dosyć skomplikowane - Potrzebny jest tzw. współczynnik ekwiwalentowy, czyli średnia liczba dni roboczych przypadających w danym roku kalendarzowym. Jest on obliczany dla każdego roku kalendarzowego osobno, bo w każdym roku nieco inaczej rozkładają się dni wolne od pracy, a zatem inna może być liczba dni roboczych - opowiada ekspertka z Grant Thornton.

W 2018 roku wyliczamy z 10 świąt, gdyż trzy wypadają w niedziele. - Współczynnik wynosi zatem teraz 20,92. Ale po wolnym 12 listopada będzie to 20,83 - opowiada Smulewicz.

Różnica nie wydaje się wielka - i faktycznie, kwoty wielkiego wrażenia nie robią. - Przeciętny pracownik na nowym święcie zyska może kilka złotych ekwiwalentu - mówi specjalistka. Aby dostać kilkadziesiąt złotych więcej, trzeba zarabiać miesięcznie kilkanaście tysięcy złotych. Nie w kwotach jednak rzecz. - Wyliczenie wszystkiego od nowa, i to dla wszystkich pracowników, to gigantyczny koszt i gigantyczna praca dla działów kadrowo-płacowych i firm księgowych. Wszystko trzeba będzie ręcznie przeliczać, a gdy pracowników są setki, to oznacza naprawdę mnóstwo dodatkowej pracy - mówi money.pl Smulewicz.

Wtórują jej inni eksperci. - W związku z ustawą powstaje pytanie, czy należy na nowo wyliczać ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe, których współczynnik jest ustalany w zależności od liczby dni prac - mówi nam Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że takie wyliczenia to ogromne komplikacje dla firm.

Bardziej dosadni są natomiast pracownicy biur księgowych. - Miło, że ma być kolejne wolne, ale raczej nie dla nas. Dla nas oznacza to raczej nowe siwe włosy - słyszymy.

Natomiast Monika Smulewicz apeluje, by podliczając koszty nowego święta, wziąć pod uwagę, ile firmy będą musiały dodatkowo zapłacić za usługi księgowe.

Tymczasem eksperci FOR są przekonani, że ograniczenie możliwości pracy 12 listopada będzie kosztowało Polaków 4–6 mld zł. - Mniejszy PKB przełoży się na mniejsze wpływy państwa z podatków rzędu 2 mld zł. To tyle, co półroczny koszt spełnienia postulatu niepełnosprawnych w postaci comiesięcznego zasiłku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji - czytamy w analizie FOR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(276)
Pozdrawiam
6 lat temu
Nie prawda dla ogarniętej kadrowej to zmiana w jedej komórce w Excelu. Albo jednej wartości w aplikacji
Przedsiębiorc...
6 lat temu
A może niech tak się wszyscy wezmą do roboty a nie tylko Polak to potrafi mieć wolne daj podwyżkę itp Nieroby i tyle a i tak w tym kraju mamy dużo wolnego no i te cholerne niepracujace niedziele. Ile my jesteśmy stratami to tylko my przedsiębiorcy wiemy!!!!!! Ale to się kiedyś odbije my znikniemy i będzie bieda oj będzie i znowu bezrobocie bo jeśli wykończy się pracodawców to jeszcze pamiętać trzeba ze komputery zastępują co raz bardziej ludzi wiec przemyslcie .........
Anna
6 lat temu
Prawo nie działa wstecz (lex retro non agit) - art. 3 k.c. w zw. z odpowiednio stosowanym art. 300 k.p.; brak w przepisach szeroko rozumianego prawa pracy wyjątku w sytuacji, o której pisze pani Smulewicz; pani Smulewicz myli się gdy pisze, że trzeba korygować wypłacone już ekwiwalenty. To czysty absurd; równie dobrze Sejm mógłby od 12 listopada zmienić wysokość stawek za nadgodziny z50 i 100% na 100 i 200% i co? też korygowalibyście wszystko wstecz?
edek
6 lat temu
ha ha krzywda bo siedzi w ciepłym żre pije kawe i trzeba troszke popisac najlepiej jak sie tylko siedzi na dupie i kasa leci a pogonic bydło do sprzatania
Marko
6 lat temu
Niebawem większość będzie liczona przez programy więc nikt nie będzie narzekał. Księgowi będą mieli wolne
...
Następna strona