Notowania

pkb
12.08.2016 12:56

500+ pomógł gospodarce. "Bez niego wzrost PKB byłby mniejszy"

- Gdyby nie program 500+, wzrost PKB w drugim kwartale byłby jeszcze niższy - mówi Rafał Antczak z firmy Deloitte, komentując tzw. szybki szacunek GUS. Jego zdaniem na tempo wzrostu PKB wpływ ma przede wszystkim spadek inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS)

Rafał Antczak zaznacza, że co prawda wskazany przez GUS wzrost PKB 3,1 proc. jest niższy od konsensusów ekonomistów, to jednak jest to zjawisko przejściowe.

- Mamy do czynienia z dołkiem inwestycji w drugim kwartale, natomiast wzrost ciągnie konsumpcja i po części efekt 500+ - mówi.

- Można zatem powiedzieć, że rząd miał szczęście albo dobrego nosa, bo robiąc klasyczny bodziec fiskalny "wygładził" ten dołek inwestycyjny. Bez 500+ mielibyśmy prawdopodobnie do czynienia z dynamiką PKB w pierwszym, drugim, a może i trzecim kwartale, na poziomie poniżej 3 procent - dodaje.

Uważa, że "dołek inwestycyjny" spowodowany jest koniunkturą, ale także pełnym wykorzystaniem środków unijnych z poprzedniej perspektywy budżetowej (2007-13), a jeszcze niepełnym uruchomieniem środków z obecnej perspektywy (2014-20). Stąd przejściowy charakter spadku inwestycji, "zniwelowany" w tym przypadku przez program 500 plus.

Antczak uważa zarazem, że "raczej wątpliwe" jest osiągnięcie w tym roku planowanego przez rząd wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc. - Choć wiele zależy od tego, co będzie się działo w trzecim i czwartym kwartale - komentuje.

Zwraca uwagę, że ekonomiści Deloitte oczekują w trzecim kwartale wzrostu 3,2 proc., podobnego, jak oczekiwali w drugim. - Potem jednak zacznie się odbicie w czwartym kwartale i pierwszym kwartale przyszłego roku. Odbicie będzie spowodowane rozkręcaniem się inwestycji i utrzymującą się dynamiką konsumpcji - prognozuje.

- Jeżeli taka będzie ścieżka wzrostu, wzrost może przekroczyć 4 procent w całym 2017 roku - podkreśla. Tym bardziej, dodaje, że "będą nowe środki z perspektywy unijnej".

- Jeżeli nie będziemy mieli do czynienia z szokowymi zdarzeniami w sytuacji globalnej, czy to na Zachodzie, czy na Wschodzie, ten scenariusz jest prawdopodobny - wskazuje.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł realnie w drugim kwartale 2016 r. o 3,1 proc. - podał w piątek GUS w tzw. szybkim szacunku PKB. Dane te są gorsze od oczekiwań ekonomistów, którzy w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu PKB w drugim kwartale w wysokości 3,3 proc.

Tagi: pkb, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2016

wePopaprańcy drą ryja bo PIS wydaje pieniądze dla dzieci a dla nich nic nie zostanie.

12-08-2016

ODWETPolacy lubią być oszukiwani !!! Jak PO kradło i zabierało to nazywało się ROZWÓJ !!!! Jak PIS daje obywatelom to nazywają złodziejstwem. Bardziej … Czytaj całość

12-08-2016

ROZUMI z tego wynika że Polak najbardziej żałuje drugiemu Polakowi !!!! to się nazywa zazdrość i zawiść!!!

Rozwiń komentarze (62)