Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2015
22.05.2015 06:02

Wybory prezydenckie 2015. Obietnice i plany na większe zarobki Polaków

Program "Pierwsza praca" ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pierre Metivier / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Kandydat PiS Andrzej Duda zadeklarował, że jako prezydent złoży w Sejmie projekt ustawy zwiększający kwotę wolną od podatku. Prezydent Bronisław Komorowski mówił o programie "Pierwsza praca", który ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi.

W części gospodarczej debaty telewizyjnej kandydaci na prezydenta byli pytani o projekty ustaw skutkujące i prowadzące do wzrostu zarobków Polaków.

Duda zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem, złoży w Sejmie projekt ustawy, zwiększający kwotę wolną od podatku. - Podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest konieczne, to ulga zwłaszcza dla najmniej zarabiających, bo to im jest najbardziej potrzebna - przekonywał.

Jak dodał, drugą sprawą, która musi być zrealizowana, to pomoc państwa dla rodzin najbiedniejszych. - Dane podają, że dzisiaj 36 procent polskich dzieci rodzi się w rodzinach, w których jest mniej niż 560 złotych miesięcznie dochodu na osobę. Jak żyć za takie pieniądze? - pytał kandydat PiS.

- Patrząc od 2007 roku, liczba Polaków, którzy zarabiają najniższą możliwą, dopuszczalną ustawowo pensję podwoiła się, czyli jest ich dwa razy więcej. To pokazuje, jaka jest dzisiaj sytuacja polskiego społeczeństwa, a bezrobocie w międzyczasie oczywiście wzrosło - mówił Duda.

Komorowski przywołał dane, według których za czasów rządów PiS najniższa pensja wynosiła 936 złotych, a dzisiaj wynosi 1750 złotych. - To jest miara postępu, to nie znaczy, że wszystkie sprawy zostały załatwione - zastrzegł. Jak dodał, w stosunku do rządów PiS obecnie liczba miejsc pracy zwiększyła się o 2 miliony. - Pan udaje, że tego nie widzi? Pan mówi o rosnącym bezrobociu? - pytał Dudy.

Zdaniem prezydenta ważną kwestią jest wejście w życie ustawy - którą już zapowiedział - o pierwszej pracy dla młodych ludzi. Przekonywał, że będzie gwarantowana przez pieniądze budżetowe. - To jest szansa na dobrą pracę i na zmniejszenie bezrobocia - ocenił Komorowski. Zaprezentowany przez prezydenta w trakcie kampanii wyborczej program "Pierwsza praca" ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi.

Prezydent zarzucił też Dudzie, że jego kolega partyjny senator Grzegorz Bierecki "wyprowadził z Polski 65 milionów złotych z kas oszczędnościowych". - Warto o tym pamiętać, bo to też jest pytanie o wysokość dochodów ludzkich - podkreślił Komorowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu jest praca. Ofert coraz więcej Zwiększa się zatrudnienia dla specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi - donosi "Rzeczpospolita".
Zapewnią nowe miejsca pracy w Polsce Jak poinformował rzecznik WSSE Jacek Serdeczny, niemiecka firma zadeklarowała inwestycje przekraczające 10 mln zł.
Tylko 1/4 pracowników na świecie ma etat W latach 2009-2013 zatrudnianie pracowników w niepełnym wymiarze czasu stało się powszechniejsze niż praca pełnoetatowa - wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Tagi: wybory prezydenckie 2015, praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz