Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynajem bardziej opłacalny niż kredyt

0
Podziel się:

Zdaniem analityków, rosnące zainteresowanie najmem mieszkań to skutek spadku dochodów oraz zaostrzonych wymogów kredytowych.

Wynajem bardziej opłacalny niż kredyt
(endopack/iStockphoto)
bEDrKTph

Rośnie zainteresowania najmem lokali. Zdaniem analityków rynku dzieje się tak nie tylko z powodu utrudnionego dostępu do kredytów, ale także dlatego, że czynsz za wynajem stał się tańszy od raty kredytu.

Zwiększone zainteresowanie najmem jest widoczne już od drugiego kwartału 2011 roku._ - O ile w poprzednim roku liczba zapytań o oferty najmu mieszkań przez pięć miesięcy - od maja do września - przewyższała liczbę zapytań o oferty sprzedaży, to w roku 2011 przewaga zapytań o oferty najmu zaczęła się już w kwietniu i utrzymała się do końca roku, czyli przez 9 miesięcy _ - podkreślił analityk serwisu nieruchomościowego Oferty.net Marcin Drogomirecki.

Dodał, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy minionego roku zapytań o najem było średnio o 30 procent więcej niż zapytań o oferty sprzedaży. W analogicznym okresie 2010 roku liczba zapytań o oferty najmu była średnio o jedną czwartą mniejsza od zapytań o oferty sprzedaży.

bEDrKTpj

Zdaniem analityków rosnące zainteresowanie najmem mieszkań to skutek spadku dochodów oraz zaostrzonych wymogów kredytowych. Ich zdaniem wynajem jest też często tańszy niż kredyt.

Według wyliczeń Oferty.net, kwota miesięcznej raty kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup dwupokojowego mieszkania w Warszawie (dla kredytu w wysokości 300 tys. zł, na 30 lat, przy oprocentowaniu 5,5 procent) wynosi obecnie około 1800 zł, (nie licząc kosztów wykończenia lokalu). Natomiast czynsz za wynajem urządzonego już mieszkania podobnej wielkości to około 1500 zł.

_ - Dla wielu młodych ludzi kredyt staje się nieosiągalny. Banki wymagają wysokich zarobków, stałej pracy, a o to coraz trudniej _ - powiedział Drogomirecki. Dodał, że niedoszli nabywcy mieszkań zasilają grono najemców i ta tendencja powinna się utrzymać z uwagi m.in. na wygaszanie programu _ Rodzina na swoim _.

Zwiększone zainteresowanie najmem obserwuje także główna analityczka serwisu Szybko.pl Marta Kosińska. _ - Wynajem mieszkań to w obecnej sytuacji jedyny segment rynku nieruchomości, który ma przed sobą naprawdę dobre perspektyw _ - powiedziała Kosińska.

bEDrKTpp

Dodała, że zwiększone zainteresowanie wynajmem mieszkań wpłynie na utrzymanie obecnych, a nawet podwyższenie stawek czynszów.

Czytaj więcej o rynku nieruchomości w Money.pl
Wynajem mieszkania. Czy to się opłaca? Spadek cen mieszkań i stawek za ich wynajem w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprawił, że zakup lokalu przed rokiem z myślą o jego wynajmie realnie przyniósł niewielką stratę.
Brakujące słowo w umowie i przepłacisz podatek Słowo _ do _ wstawione w odpowiednim miejscu umowy kredytowej może przesądzić o tym, czy kupujący mieszkanie zapłaci tylko 19 zł podatku.
Wynajem trochę bardziej opłacalny Spadek cen mieszkań w połączeniu z rosnącymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań w lipcu spowodowały wzrost opłacalności najmu.
bEDrKTpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)