Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

NBP: słaby październik w bankach. Zyski spadają, a pracownikom trzeba płacić więcej

0
Podziel się

W skali dziesięciu miesięcy wyniki banków wyglądają całkiem dobrze. Ale eldorado trwało tylko do lipca. Październik był już gorszy niż w ubiegłym roku.

Na odsetkach cały czas zarobki są dobre, gorzej z pozostałą działalnością
Na odsetkach cały czas zarobki są dobre, gorzej z pozostałą działalnością (Martin Hennig/ Panther Media/East News)
bEpvXCFx

Zysk netto sektora bankowego wyniósł 12,7 mld zł w okresie styczeń-październik 2018 r., poinformował Narodowy Bank Polski. To o miliard więcej niż rok temu. Niby świetnie, tyle że sam październik był gorszy niż rok temu.

Banki zarobiły w dziesiątym miesiącu roku 1,06 mld zł w porównaniu do 1,19 mld zł rok temu. Wyższe były zyski na różnicy w oprocentowaniu kredytów i depozytów - 3,88 mld zł w porównaniu do 3,72 mld zł rok temu - ale spadły już wyniki z prowizji bankowych - do 0,91 mld zł z 1,16 mld zł.

Zobacz także: Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego
bEpvXCFz

Banki zrobiły też większe o 281 mln zł niż rok temu odpisy na utratę wartości aktywów. Do tego doszły jeszcze wyższe koszty zatrudnienia - wypłacono pracownikom 1,46 mld zł, czyli o 8,3 proc. więcej niż rok temu. To wszystko złożyło się na łączny gorszy rezultat działalności systemu.

Ryzyko działalności jednak spadło, bo kredyty z utratą wartości stanowiły na koniec miesiąca zaledwie 5,6 proc. portfela banków. Rok temu było to 6,1 proc., a dwa lata temu 6,9 proc., można więc powiedzieć, że system robi się coraz bardziej bezpieczny.

bEpvXCFF

NBP podkreślił, że zestawienia zawierają zagregowane dane sektora bankowego przygotowane w oparciu o jednostkowe sprawozdania banków i oddziałów instytucji kredytowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpvXCGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)