Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

"Wyprawka+": już od 1 lipca będzie można wypełnić wniosek, by dostać 300 zł na szkolne wydatki

15
Podziel się

Od 1 lipca rodzice uczniów, którzy nie ukończyli 18. roku życia, mogą składać wnioski o wypłatę pieniędzy w ramach programu "Dobry start", popularnie nazywanego "Wyprawka +" lub po prostu "300 +". Wiemy już, w jaki sposób wypełnić wniosek.

Pieniądze z programu "Dobry start" mogą byc przeznaczone na szkolne przybory, ale rodzice mogą zadecydować inaczej
Pieniądze z programu "Dobry start" mogą byc przeznaczone na szkolne przybory, ale rodzice mogą zadecydować inaczej (Piotr Hukalo)
bEicEyrV

300 zł na wyprawkę szkolną uczniowie dostaną jeszcze przed pierwszym dzwonkiem we wrześniu tego roku. Te pieniądze w zamyśle rządu mają być przeznaczone na zakup książek i przyborów szkolnych, ale równie dobrze rodzice mogą zadecydować o spożytkowaniu ich na inny dowolny cel.

Program obejmie dzieci uczące się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do chwili ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, czas pobierania świadczenia można przedłużyć do dwudziestych urodzin. Niepełnosprawni uczniowie będą mogli pobierać pieniądze aż do 24. roku życia.

Pieniądze będą wypłacane raz w roku.

bEicEyrX

Od 1 lipca wnioski można składać na platformie Emp@tia

Wniosek o świadczenie będzie można złożyć od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia – w urzędzie. Już za kilka dni będzie on dostępny na portaluEmp@tia.

Kto nie ma konta, powinien jak najszybciej je założyć. Aby móc składać wnioski, konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK.

bEicEysd

Szczegółowe wskazówki, jak to zrobić, znajdziemy pod tym linkiem.

Zobacz też: * *Rząd da 300 zł na wyprawkę szkolną, a co z darmowymi podręcznikami? Wiceminister Marczuk wyjaśnia

Po 1 sierpnia złożymy wniosek w urzędzie

Elektroniczny wniosek nie jest jeszcze dostępny, ale ministerstwo przedstawiło już formularz wniosku, który można złożyć w urzędzie. Jest dostępny pod tym adresem https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/wzor-wniosku-o-swiadczenie.

bEicEyse

Ma aż 9 stron, ale to nie powinno nikogo zrażać, bo przewidziano w nim miejsce na pięcioro dzieci.

W pierwszej kolejności określamy organ właściwy dla prowadzenia sprawy – jest nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

bEicEysf

mat. własne

W kolejnej części wnioskodawca podaje swój pesel i adres zamieszkania. Można podać też numer telefonu i adres mailowy. Nie są to dane obowiązkowe, ale w razie problemów usprawnią kontakt.

Na kolejnych stronach rodzice wpisują dane dotyczące dzieci: numer pesel, datę urodzenia, a w przypadku dzieci w wieku 6-9 lat także sprecyzować, czy będzie uczęszczało do przedszkola lub zerówki. W pouczeniu czytamy, że to dlatego, że świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola.

bEicEysg

oprac. własne

Następnie wpisujemy rodzaj szkoły (podstawowa, ponadpodstawowa), do której będzie uczęszczało dziecko – oraz jej dane adresowe.

Na stronie siódmej znajdują się pouczenia i oświadczenia. Po zapoznaniu się z nimi możemy złożyć podpis i dokument nadaje się do złożenia w urzędzie.

Gdzie złożyć wniosek o "Wyprawkę+"?

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". Aby dowiedzieć się, która instytucja jest właściwa, warto zadzwonić do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny.

Kto złoży wniosek w lipcu lub sierpniu, wyprawkę otrzyma nie później niż 30 września.

Świadczenie z programu "Dobry Start" jest zwolnione od podatku, więc rodzic otrzyma je w pełnej wysokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEicEysy
KOMENTARZE
(15)
Dos
3 lata temu
Szczery1 na co jeszcze czekasz? Fruwające! Pa,pa!
Szczery1
3 lata temu
Precz z rozdawnictwem! Precz z komuną! Po co kosztowne programy, rodem z chorej wyobrazni socjalistow? Wystarczy obnizyc podatki, wtedy bedziemy miec wiecej pieniedzy dla naszych dzieci. Jak ktos zarabia jego zdaniem za malo, niech sie ciut wysili, pomysli, podniesie kwalifikacje albo otworzy firme, a nie zatrudnia zabawna sicjalistycza partyjke, zeby, niczym najemny oprych, zabrala jednym a dala innym. Dobrze chociaz ze nie mamy obibokow z importu, niestety jednak mamy sporo wlasnych, ktorzy tylko kombinuja jak tu dostac swiadczenia za darmo. PRL wraca, mili panstwo, tylko taki bardziej w wersji Tito, ktory tez sie Moskwie nie klanial. Gdybym wiedzial, ze tak skonczymy, socjalizmem, dawno bym juz wyjechal. I pewnie tym sie skonczy, pozwalniam ludzi i dam prace innym, w kraju o przyjaznym podejsciu do przedsiebiorcow, w szczegolnosci o niskich podatkach, jak np Luxemburg, Irlandia czy Bulgaria. Jak zrobia tak wszyscy pracodawcy, zostana tylko grupy roszczeniowe, ktore tylko nie beda mialy do kogo roszczen kierowac. Bedzie jak w Grecji.
Ewa
3 lata temu
Jeśli moja córka skończyła 18 lat i się uczy czy też mogę składać wniosek?
bEicEysz
Ywgwgw
3 lata temu
Nakupie japcoków bedzie bal
jassm
3 lata temu
rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw