Notowania

prawo administracyjne
12-07-2018 (09:15)

Wysoka kara dla inspektora nadzoru budowlanego. Zwlekał z kontrolą samowoli

Gdy sprawa trafiła do prokuratury, inspektor przekonywał, że materia sporu stała się dla niego zbyt skomplikowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
NSA podkreślił, że sprawy administracyjne powinny toczyć się szybko i bez zbędnego formalizmu.

5 tys. zł kary dla inspektora nadzoru budowlanego wymierzył NSA. Sąd ukarał urzędnika za bezczynność w sprawie samowoli budowlanej, o której był wielokrotnie zawiadamiany. Inspektor przez rok nie potrafił wydać żadnej decyzji.

Jak pisze "Rzeczpospolita", Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał spór sąsiedzki, który rozpoczął się w czerwcu 2016 r. Kobieta zawiadomiła powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, że jej sąsiad rozebrał budynek gospodarczy i nielegalnie buduje nowy, ale przeznaczony do produkcji.

Inspektor nadzoru na budowie nie tylko pojawił się dopiero dwa miesiące później, ale także nie doszukał się żadnych nieprawidłowości. Na kolejne zawiadomienia już nie reagował, a w międzyczasie inwestycja została zakończona, a w nowym budynku rozpoczęła się produkcja piekarnicza.

Gdy sprawa trafiła do prokuratury, inspektor przekonywał, że materia sporu stała się dla niego zbyt skomplikowana. W tej sytuacji sąsiadka sprawcy samowoli budowlanej złożyła skargę na urzędnika nadzoru do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten postanowił ukarać go grzywną 5 tys. zł.

Inspektor złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten ją oddalił. Sąd podkreślił, że sprawy administracyjne powinny toczyć się szybko i bez zbędnego formalizmu. Tymczasem inspektor wykazał się bezczynnością przez rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo administracyjne, nadzór budowlany, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

AntipastiNa układy nie ma rady! Dodatkowo powinien zostać ukarany przez odpowiednią Okręgową Izbę Inżynierów Budowlanych. A nawet stracić uprawnienia zawodowe.

13-07-2018

UcJak czytam te wyroki wydawane przez mafię PO-PSL to nóż w kieszeni sam się otwiera. Tak jak 3 tygodnie temu za wypranie 5 mld zł. dostał poręczenie w … Czytaj całość

13-07-2018

EgonCzujna sąsiadka : na pewno katoliczka .

Rozwiń komentarze (36)