Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wysoki kurs franka nie przełoży się istotnie na nasze wskaźniki gospodarcze

0
Podziel się:

Według szacunków, suma spłacanych rat w ciągu roku wzrośnie prawie o 3 miliardy złotych. To dużo dla osób, które są obciążone tym problemem, ale dla całej gospodarki nie jest to kwota, która istotnie zmieniłaby nasze zapatrywania na ten rok.

Wysoki kurs franka nie przełoży się istotnie na nasze wskaźniki gospodarcze
(Łukasz Solski / East News)

Wysoki kurs franka nie przełoży się istotnie na nasze wskaźniki gospodarcze - ocenia główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers doktor Przemysław Kwiecień.

Po ubiegłotygodniowej informacji, że bank centralny Szwajcarii nie będzie już bronił swojej waluty, trzeba za nią płacić dużo więcej niż do tej pory - blisko 20 procent. Mocno po kieszeni dostaje więc ponad pół miliona Polaków, którzy zaciągnęli kredyty na mieszkania we frankach.

Gość PR24 podkreśla, że w skali całej gospodarki nie będzie to miało decydującego wpływu na jej tegoroczne wyniki. - _ Według szacunków, suma spłacanych rat w ciągu roku wzrośnie prawie o 3 miliardy złotych. To dużo dla osób, które są obciążone tym problemem, ale dla całej gospodarki nie jest to kwota, która istotnie zmieniłaby nasze zapatrywania na ten rok. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ceny energii, które w ostatnich miesiącach spadały na globalnych rynkach. Chodzi głównie o ceny paliw. I nawet jeśli po części zostało to zamortyzowane przez drożejącego dolara to i tak te ceny w złotych bardzo spadły. Pozytywny efekt tej zmiany dla naszej gospodarki będzie znacznie większy niż negatywny wpływ droższego franka _ - wyjaśnia ekonomista.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)