Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysokości płacy minimalnej w Komisji Trójstronnej

0
Podziel się:

Stawka zaproponowana przez rząd znajduje się pomiędzy tą, którą zaproponowały związki zawodowe, a tą zgłoszoną przez pracodawców.

Wysokości płacy minimalnej w Komisji Trójstronnej
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

Rząd i pracodawcy kontynuują rozmowy na temat wzrostu płacy minimalnej. Rząd podtrzymuje swoją propozycję, by w 2015 r. wzrosła ona z obecnych 1680 zł do 1750 zł.

[Na zdjęciu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz]

Jak powiedział przed posiedzeniem Komisji minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, stawka zaproponowana przez rząd znajduje się pomiędzy tą, którą zaproponowały związki zawodowe a tą zgłoszoną przez pracodawców.

_ - Ta propozycja jest kontynuacją wzrostu płacy minimalnej z lat poprzednich, utrzymaniem tempa wzrostu. Myślę, że warto ją przyjąć _ - ocenił.

Proponowany przez stronę rządową wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. z 1680 zł do 1750 zł jest o 19 zł wyższy od ustawowego minimum wzrostu najniższego wynagrodzenia.

Taka podwyżka nie satysfakcjonuje związków zawodowych, które pod koniec maja w stanowisku przesłanym ministrowi pracy oświadczyły, że wzrost ten powinien wynosić w 2015 r. przynajmniej 7 proc. - do 1797 zł.

Propozycja zgłoszona z kolei przez pracodawców podczas czerwcowego posiedzenia Komisji jest równa temu minimum. Gdyby została przyjęta, minimalne wynagrodzenie wzrosłoby do 1731 zł.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Komisja zakończyła już dyskusję na temat przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. W 2015 r., podobnie jak w tym roku, pozostanie ona na minimalnym ustawowo poziomie, czyli będzie równa wysokości wskaźnika inflacji powiększonemu o 20 proc. realnego wzrostu płac w roku poprzednim.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/201942.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarabiamy;coraz;mniej;choc;pracodawcow;stac;na;podwyzki;to;koniec;wymowek,243,0,1383667.html) *Pracodawców stać na podwyżki, ale... * Ostatnio nasze podwyżki zżerała inflacja.

Związki chcą, by Komisję zastąpiła nowa, niezależna instytucja - Rada Dialogu Społecznego. Miałaby ona m.in. obowiązkowo opiniować wszystkie, a nie tylko rządowe, projekty ustaw.

Związki chciałyby też, by Rada miała możliwość składania projektów ustaw i miała kontrolę nad Funduszem Pracy oraz Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Własne pomysły na reformę Komisji Trójstronnej mają pracodawcy. Według nich nowa instytucja także miałaby się nazywać Rada Dialogu Społecznego i być osobnym ciałem ze swoim sekretariatem. Przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego i szefem prezydium miałaby być osoba niezależna od stron dialogu i mianowana przez prezydenta na czteroletnią kadencję.

Rząd czeka na wspólne uzgodnienia w tej sprawie między związkami i pracodawcami.

Czytaj więcej w Money.pl
Zarobki fryzjerów prawie jak deputowanych Nawet 136 tys. euro rocznie, czyli ok. 11 tys. euro miesięcznie zarabiają fryzjerzy, elektrycy, kierowcy i operatorzy centrali telefonicznej we włoskiej Izbie Deputowanych.
Szokujące zarobki prezesów giełdowych spółek Coraz szybciej maleje różnica pomiędzy poziomem płac w spółkach państwowych, a prywatnych.
Płaca minimalna ma pójść w górę. O ile? Podczas spotkania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza z przedstawicielami pracodawców omówiono omówiono propozycje rządu dotyczące między innymi płac oraz oraz waloryzacji rent i emerytur.
Unia zabezpiecznona w gaz, ale chce rozmów W związku z przejściem przez Rosję na system przedpłat za dostawy gazu na Ukrainę unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział, że będzie sondował możliwości dalszych rozmów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)