Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyższe środki na ochronę zdrowia i podwyżki dla rezydentów. Rząd przyjął projekt ustawy

3
Podziel się

Wydatki na opiekę zdrowotną wzrosną szybciej niż przewidywał rząd. Do 2024 r. mają osiągnąć poziom 6 proc. PKB. Rząd zapowiada też obiecane podwyżki dla rezydentów.

Przepisy mają spełniać żądania finansowe rezydentów
Przepisy mają spełniać żądania finansowe rezydentów (Dinodia / Stock Connection / Rex Features)
bEhAsPvp

- Rozwiązanie to stanowi realizację jednego z ważniejszych punktów zawartych w porozumieniu podpisanym przez ministra zdrowia z lekarzami rezydentami 8 lutego 2018 r. – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu. - Zgodnie z projektem, w latach 2018-2023 na finansowanie ochrony zdrowia będą przeznaczane środki finansowe w wysokości nie niższej niż:

- 4,78 proc. PKB w 2018 r. (obecnie jest to 4,67 proc.);

- 4,86 proc. PKB w 2019 r. (4,86 proc.);

bEhAsPvr

- 5,03 proc. PKB w 2020 r. (5,03 proc.);

- 5,3 proc. PKB w 2021 r. (5,22 proc.);

- 5,55 proc. PKB w 2022 r. (5,41 proc.);

- 5,8 proc. PKB w 2023 r.; (5,6 proc.)

bEhAsPvx

Pierwotnie zakładano, że wzrost do poziomu 6 proc. PKB nastąpi ro później, czyli w 2025 r.

Zobacz też: * *Rezydenci: nasze życie osobiste toczy się na oddziałach

Realizacja obietnic złożonych rezydentom

Centrum Informacyjne Rządu przekonuje, że rezydenci otrzymają obiecane podwyżki.

bEhAsPvy

Lekarze rezydenci, czyli odbywający szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury w dziedzinie określanej jako nie priorytetowa (nie deficytowa) otrzymają wynagrodzenie wyższe o 600 zł miesięcznie, natomiast w dziedzinie określanej jako priorytetowa (deficytowa) - o 700 zł miesięcznie.

Aby otrzymać wyższe wynagrodzenie zasadnicze lekarz będzie musiał zobowiązać się do przepracowania - w podmiocie leczniczym finansowanym ze środków publicznych - łącznie 2 lat w ciągu kolejnych pięciu lat następujących po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego.

bEhAsPvz

Poprawi to kondycję finansową podmiotów zaangażowanych w kształcenie specjalizacyjne rezydentów, a minister zdrowia zyska dodatkowe narzędzie kontrolowania prawidłowości szkolenia specjalizacyjnego rezydentów. W rezultacie lekarze rezydenci będą mieli zapewnione finansowanie dyżurów na jednakowych podstawach i przy zastosowaniu jednorodnych stawek.

Podwyżka dla lekarzy specjalistów, ale nie mogą dorabiać

Wynagrodzenie lekarza specjalisty zatrudnionego na etacie wzrośnie do 6 750 zł, ale pod warunkiem, że będzie on pracował tylko u jednego pracodawcy, czyli w jednym szpitalu (lekarz specjalista dodatkowo zatrudniony będzie mógł być w poradniach, hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej i opieki długoterminowej).

Rozwiązanie to powinno zwiększyć zainteresowanie wykonywaniem zawodu na podstawie stosunku pracy u jednego pracodawcy oraz ułatwić świadczeniodawcy zapewnianie całodobowego udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy, dla których jest on głównym pracodawcą, a pacjentom - ciągłość opieki medycznej – przekonuje CIR.

bEhAsPvA

Obietnica ograniczenia godzin pracy

W projekcie założono także uchylenie przepisu umożliwiającego pracownikowi, po wyrażeniu przez niego zgody (tzw. klauzula "opt-out"), pracę powyżej 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Chodzi o ograniczenie godzin pracy pracowników, co powinno przełożyć się na poprawę warunków zatrudnienia oraz jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych, a w efekcie na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi w porozumieniu ministra zdrowia z rezydentami klauzula ,,opt-out" powinna przestać obowiązywać od 2028 r.

Nowe regulacje - co do zasady - mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEhAsPvS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
precz z takim...
3 lata temu
Jest coś czego socjaliści i lewacy z pisu nie chcą dofinansować z naszych pieniędzy?
Łajdacy
3 lata temu
Socjalny elektorat woli 500+ niż służbę zdrowia. Zatem już mleko się rozlało, dajcie sobie spokój z tym kłamstwem i oszustwem bo pan tak chce. Przestańcie jątrzyć a zacznijcie działać, tak aby pacjent odczuł, że nie płaci tylko na rozdawnictwo i na niegospodarność. Zabierać się do pracy a nie do okradania ludzi ciężko pracujących.
wesołe perspe...
3 lata temu
Załapałem, o co z tym zdjęciem. :)) Dziękuję. Dobre to.
bEhAsPvT