Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższy wiek emerytalny. Palikot poprze reformę?

0
Podziel się:

Nowa ustawa emerytalna w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu.

Wyższy wiek emerytalny. Palikot poprze reformę?
(Reporter)

W najbliższy wtorek Ruch Palikota zamierza podjąć decyzję o tym, czy poprze reformę emerytalną zakładającą podwyższenie wieku emerytalnego - zapowiedział rzecznik Ruchu Andrzej Rozenek_ _.

Polityk w _ Śniadaniu w Trójce _ przypomniał, że na ten dzień planowane jest spotkanie posłów jego partii z premierem Donaldem Tuskiem. Ruch Palikota będzie się domagał przyjęcia swoich postulatów i od tego uzależnia poparcie dla reformy. Poseł Rozenek zapewniał w Trójce, że jego partia zachowuje się jak odpowiedzialna opozycja i ma poważny dylemat. Jak mówił, alternatywą dla niepodwyższenia wieku emerytalnego jest niewypłacanie świadczeń w przyszłości i podwyższenie składki emerytalnej. Wyraził też nadzieję, że dialog z szefem rządu zakończy się _ konstruktywnie _.

Stanowiska w tej sprawie nie zmienia SLD, którego klub spotka się z premierem w czwartek. Zdaniem byłego szefa Sojuszu Grzegorza Napieralskiego, rząd zaczął rozmowę o reformie emerytalnej od końca - od propozycji podwyższenia wieku. Jego zdaniem, najpierw trzeba by się zająć reformą rynku pracy czy podwyższeniem płacy minimalnej. Poseł Napieralski zapowiedział, że jego partia będzie chciała, by premier poparł projekt Sojuszu, uzależniający emeryturę od stażu pracy.

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że kolejne spotkanie z premierem byłoby jedynie _ biciem piany _ i nie służyłoby konkretnej rozmowie. Taką opinię wyraził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, premier chce sięgnąć do kieszeni tych, którzy nie mają środków na utrzymanie. Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości, efektem zmian będzie emigracja młodych i głodowe zasiłki dla starszych osób. Jego zdaniem, proponowane po kompromisie koalicyjnym emerytury cząstkowe to w istocie _ mniej niż głodowy zasiłek _.

Reformy bronił poseł PO Andrzej Halicki. Jego zdaniem, trwający od poniedziałku, a zakończony wczoraj protest Solidarności w tej sprawie, był _ czystą polityką _. Polityk Platformy uważa, że związkowcy mogliby protestować już po uzgodnieniu zmian, a nie ogłaszać protest dopiero wtedy gdy one są zapowiadane.

Podobnie argumentował Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta. Jego zdaniem, odrzucając wniosek o referendum, posłowie PO ponieśli odpowiedzialność za reformę. Jego zdaniem, referendum nie zawsze jest najwyższą formą demokracji, a rząd może je odrzucić, mając świadomość, że w wypadku odrzucenia reformy grozi to katastrofą kraju.

Zdaniem europosła PSL Jarosława Kalinowskiego, trzeba podwyższyć wiek emerytalny z powodu grożącego Polsce kryzysu demograficznego. Według niego, ofiarami braku decyzji w tej sprawie będą dzisiejsi młodzi. Eurodeputowany wskazywał, że już dziś bezrobocie wśród młodych wynosi 40 procent.

Nowa ustawa emerytalna jest obecnie projektem resortowym. W najbliższych dniach trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, a w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Proste pytanie: Jak żyć? Zobacz, co odpowiada profesor Ryszarda Bugaja pytamy, dlaczego zwykli ludzie cierpią przez reformy.
Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy głodować To przykre, ale w tej sprawie wszyscy zgadzają się z Donaldem Tuskiem. Money.pl przepytał ekspertów.
Emerytalny kompromis. Tusk chce dać wybór Premier zapowiada projekt, który z jednej strony będzie ostry, a z drugiej zapewni pomoc potrzebującym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)