Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Najwyższy wzrost PKB w Europie. Na świecie lepsze tylko trzy azjatyckie tygrysy

24
Podziel się

Dane Eurostatu pokazują, że Polska to obecnie europejski tygrys. Na kontynencie nie mamy sobie równych, a i na świecie tylko trzy kraje były lepsze. Statystyki unijne wskazują na najwyższy wzrost gospodarczy od dekady.

We wzroście PKB w trzecim kwartale lepsze od Polski były tylko trzy kraje świata
We wzroście PKB w trzecim kwartale lepsze od Polski były tylko trzy kraje świata
bDyOAZyZ

GUS podał w środę informacje o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. 5,1 proc. to dużo powyżej oczekiwań ekonomistów. Ale jeśli dane wyrównamy sezonowo, czyli uwzględnimy różnicę dni roboczych, to wygląda to jeszcze lepiej. Wzrost w trzecim kwartale był o aż 5,7 proc.

To najlepiej od ponad dekady, a konkretnie od pierwszego kwartału 2008 roku, kiedy jeszcze światowy kryzys finansowy nie zajrzał nam w oczy. Co więcej, to najlepiej również w Europie.

Zobacz także: Zobacz też: Byliśmy liderem jako gospodarka rozwijająca się. Teraz jesteśmy w ogonie gospodarek rozwiniętych
bDyOAZzb

Eurostat zaprezentował w środę porównanie wzrostu gospodarczego w krajach kontynentu. Do naszego wzrostu 5,7 proc. rdr zbliżyła się tylko Łotwa (+5,5 proc. rdr). Unia Europejska rosła w tempie 1,9-procentowym. Najsłabiej radziły sobie Włochy.

Bardzo dobrze wyglądamy nie tylko na tle Starego Kontynentu, ale też i w skali świata. W trzecim kwartale z opublikowanych już danych 34 krajów wyprzedziła nas tylko trójka azjatyckich tygrysów, czyli Wietnam z wzrostem 6,9-procentowym, Chiny (+6,5 proc.) i Filipiny (+6,1 proc.).

bDyOAZzh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyOAZzC
KOMENTARZE
(24)
tolololo
2 lata temu
Biedny Grzegorz Schetyna...znów został pokiereszowany przez te statystyki gospodarcze. Biedny Ryszard Petru...
Lolek
2 lata temu
Co te Misiewicze, PiSiewicze wyrabiają z tym krajem, no jak tak można? To jest niekonstytucyjne!
...
2 lata temu
PiS to partia można powiedzieć nieco nacjonalistyczna. Czyli bronią mocno interesu narodu Polskiego. Natomiast PO to tzw progresywni liberałowie, których nie interesuje pojęcie wspólnoty, narodowej tylko indywidualizm. Co za tym idzie, nie skupiają się na interesie państwa, tylko jednostek.
bDyOAZzD
Niki
2 lata temu
Morawiecki jest kozakiem , geniusz mistrz
Adam
2 lata temu
Fajnie, że mamy 5,7%, ale likwidując zus i obowiązkowość składek wkraczamy w 8% w ciągu trzech miesięcy. Jakby do tego podnieść kwotę wolną do 30 tysięcy, albo chociaż do 21 tysięcy (tyle mają posłowie), to po kolejnych trzech miechach mamy 10%. No, ale po co to robić, prawda? 5,7% lepsze od 10% przecież.
...
Następna strona