Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Najwyższy wzrost PKB w Europie. Na świecie lepsze tylko trzy azjatyckie tygrysy

24
Podziel się:

Dane Eurostatu pokazują, że Polska to obecnie europejski tygrys. Na kontynencie nie mamy sobie równych, a i na świecie tylko trzy kraje były lepsze. Statystyki unijne wskazują na najwyższy wzrost gospodarczy od dekady.

We wzroście PKB w trzecim kwartale lepsze od Polski były tylko trzy kraje świata
We wzroście PKB w trzecim kwartale lepsze od Polski były tylko trzy kraje świata

GUS podał w środę informacje o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. 5,1 proc. to dużo powyżej oczekiwań ekonomistów. Ale jeśli dane wyrównamy sezonowo, czyli uwzględnimy różnicę dni roboczych, to wygląda to jeszcze lepiej. Wzrost w trzecim kwartale był o aż 5,7 proc.

To najlepiej od ponad dekady, a konkretnie od pierwszego kwartału 2008 roku, kiedy jeszcze światowy kryzys finansowy nie zajrzał nam w oczy. Co więcej, to najlepiej również w Europie.

Zobacz także: Zobacz też: Byliśmy liderem jako gospodarka rozwijająca się. Teraz jesteśmy w ogonie gospodarek rozwiniętych

Eurostat zaprezentował w środę porównanie wzrostu gospodarczego w krajach kontynentu. Do naszego wzrostu 5,7 proc. rdr zbliżyła się tylko Łotwa (+5,5 proc. rdr). Unia Europejska rosła w tempie 1,9-procentowym. Najsłabiej radziły sobie Włochy.

Bardzo dobrze wyglądamy nie tylko na tle Starego Kontynentu, ale też i w skali świata. W trzecim kwartale z opublikowanych już danych 34 krajów wyprzedziła nas tylko trójka azjatyckich tygrysów, czyli Wietnam z wzrostem 6,9-procentowym, Chiny (+6,5 proc.) i Filipiny (+6,1 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Marcinek
4 lata temu
Polsce sprzyja Bóg bowiem kto postępuje dobrze jest radosny i może się bogacić, bo powiedział Bóg: "Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować" (Rdz 4,7)
money
5 lata temu
Było i minelo.teraz więcej maja Wegry bo + 5,3 % i malta + 5,6 %
emeryt
5 lata temu
A Rumunia miała 9%,Panie Redaktorze.
Gosc
5 lata temu
Taki przyrost gospodarczy jest wbrew konstytucji i wbrew sądowi najwyższemu , co ten PiS wyprawia , Lechu Balcerowicz powinien protestować zeby trochę zwolniono bo to za szybko...
avol222
5 lata temu
Niby jest dużo lepiej ale ja osobiście widzę że nadal na zachodzie jest dużo lepiej. potrzeba dziesiątek o ile nie stek lat żeby dogonić zachód...
...
Następna strona