Notowania

pkb polski
14.11.2018 16:20

Najwyższy wzrost PKB w Europie. Na świecie lepsze tylko trzy azjatyckie tygrysy

Dane Eurostatu pokazują, że Polska to obecnie europejski tygrys. Na kontynencie nie mamy sobie równych, a i na świecie tylko trzy kraje były lepsze. Statystyki unijne wskazują na najwyższy wzrost gospodarczy od dekady.

Podziel się
Dodaj komentarz
We wzroście PKB w trzecim kwartale lepsze od Polski były tylko trzy kraje świata

GUS podał w środę informacje o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. 5,1 proc. to dużo powyżej oczekiwań ekonomistów. Ale jeśli dane wyrównamy sezonowo, czyli uwzględnimy różnicę dni roboczych, to wygląda to jeszcze lepiej. Wzrost w trzecim kwartale był o aż 5,7 proc.

To najlepiej od ponad dekady, a konkretnie od pierwszego kwartału 2008 roku, kiedy jeszcze światowy kryzys finansowy nie zajrzał nam w oczy. Co więcej, to najlepiej również w Europie.

Zobacz też: Byliśmy liderem jako gospodarka rozwijająca się. Teraz jesteśmy w ogonie gospodarek rozwiniętych

Eurostat zaprezentował w środę porównanie wzrostu gospodarczego w krajach kontynentu. Do naszego wzrostu 5,7 proc. rdr zbliżyła się tylko Łotwa (+5,5 proc. rdr). Unia Europejska rosła w tempie 1,9-procentowym. Najsłabiej radziły sobie Włochy.

Bardzo dobrze wyglądamy nie tylko na tle Starego Kontynentu, ale też i w skali świata. W trzecim kwartale z opublikowanych już danych 34 krajów wyprzedziła nas tylko trójka azjatyckich tygrysów, czyli Wietnam z wzrostem 6,9-procentowym, Chiny (+6,5 proc.) i Filipiny (+6,1 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb polski, wzrost pkb, wzrost gospodarczy, eurostat, świat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2018

ari666Wzrost gospodarczy to jak wchodzenie na bardzo wysoki szczyt... Jak się jest w ogonie UE z wszystkimi zaletami jaki ta współnota oferuje, dużym … Czytaj całość

14-11-2018

tolololoBiedny Grzegorz Schetyna...znów został pokiereszowany przez te statystyki gospodarcze. Biedny Ryszard Petru...

14-11-2018

LolekCo te Misiewicze, PiSiewicze wyrabiają z tym krajem, no jak tak można? To jest niekonstytucyjne!

Rozwiń komentarze (24)