Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z gospodarką USA nie było tak dobrze od lat

0
Podziel się:

O tym, że z gospodarką Stanów Zjednoczonych jest lepiej, oprócz spadku bezrobocia świadczy też ożywienie na rynku nieruchomości oraz wzrost produkcji przemysłowej.

Z gospodarką USA nie było tak dobrze od lat
(AP/FOTOLINK)

W Stanach Zjednoczonych nadal spada bezrobocie. Amerykański Departament Pracy poinformował, że w czerwcu wyniosło ono 5,3 procent. Inne wskaźniki również sugerują, że gospodarka tego kraju ma się coraz lepiej.

W czerwcu w USA przybyły 223 tysiące miejsc pracy, dzięki czemu bezrobocie spadło o kolejne 0,2 procent do poziomu najniższego od kwietnia 2008 roku. Dobrą wiadomością jest fakt, że na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, podczas gdy wcześniej większość ofert dotyczyła nisko płatnych stanowisk dla mało wykwalifikowanych pracowników.

Stopa bezrobocia w USA w okresie 01.2014-06.2015

Opublikowane informacje mogą posłużyć jako kolejny pretekst do podniesienia przez amerykański Fed stóp procentowych. Na czerwcowym posiedzeniu rada zdecydowała się je utrzymać na niezmienionym poziomie. Jako jeden z kolejnych terminów podwyżek wymieniany jest wrzesień. Następna decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podana do wiadomości 29 lipca.

Również w środę 1 lipca poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP zwykle traktowany jest przez inwestorów jako wstęp do opublikowanych właśnie danych z rynku pracy w USA. Według ADP o 237 tys. wzrosła w czerwcu liczba osób zatrudnionych w sektorze prywatnym poza rolnictwem w USA. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 203 tys.

Niekorzystnym zjawiskiem jest jednak wolny wzrost wynagrodzeń. W ciągu ostatniego roku średnie płace w USA poszły w górę zaledwie o 2 procent.

Analitycy ocenili najnowszy raport z rynku pracy jako przyzwoity. O tym, że sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest niezła, świadczy też ożywienie na rynku nieruchomości oraz wzrost produkcji przemysłowej. Na amerykańską gospodarkę niekorzystnie działa natomiast spowolnienie gospodarcze w Europie i w Chinach oraz wysoki kurs dolara. Według prognoz, wzrost gospodarczy w USA wyniesie w tym roku 3,1 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)