Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żabka polska
21.02.2017 17:21

To już oficjalne - sieć Żabka sprzedana

Żabka Polska - spółka, która ma sieć sklepów spożywczych działających pod markami Żabka i Freschmarket, została sprzedana. Fundusz MidEuropa Partnmers odsprzedał ją CVC Capital Partners - jednej z największych firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Żabka Polska - spółka, która ma sieć sklepów spożywczych działających pod markami Żabka i Freshmarket, została sprzedana. Fundusz MidEuropa Partners odsprzedał ją CVC Capital Partners - jednej z największych firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie, która ma siedzibę w Luksemburgu. O tej transakcji spekulowano od miesięcy.

Żabka Polska działa w naszym kraju od dziewiętnastu lat. Firma zaczynała od sklepu w Poznaniu, a urosła do sieci liczącej 4500 sklepów franczyzowych prowadzonych przez trzy tysiące przedsiębiorców. Sieć obsługuje obecnie ok. 2 mln klientów dziennie.

O sprzedaży Żabka Polska mówiło się już od jakiegoś czasu. Zainteresowany miał być ponoć Eurocash, ale został on wykluczony z negocjacji, gdyż transakcja ta mogłaby zbyt długo trwać. Do przejęcia Żabki przez tę spółkę potrzebna byłaby zgoda urzędu antymonopolowego (UOKiK), ze względu na jej duże zaangażowanie w polskim rynku spożywczym. Eurocash jest właścicielem sieci sklepów m.in. takich marek jak Delikatesy Centrum czy Lewiatan.

Na polu bitwy o Żabkę pozostały głównie zagraniczne fundusze: TPG, KKR, Providence, Advent International, APAX, Warburg Pincus, czy CVC Capital Partners. Nieoficjalnie mówiło się też o inwestorach z Kanady i Azji.

Strony nie ujawniły wartości transakcji, ale wiadomo, że cenę wywoławczą ustalono na miliard euro, co daje około 4,4 mld zł.

Fundusz MidEuropa Partners zajmuje się inwestowaniem głównie w spółki z Europy Wschodniej. W Żabkę zainwestował sześć lat temu, dlatego pora, by się z niej wycofać. Na zakup wydał wówczas 400 mln euro.

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. W sumie zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld dol., a fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld dol., zatrudniających około 250 tys. osób. W Polsce CVC niedawno zainteresowane było przejęciem Grupy Allegro. Ostatecznie kupiła ją grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

- Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce – powiedział István Szőke, partner w CVC.

Pierwszą inwestycją, o której mówi jest PKP Energetyka, którą fundusz przejął w 2015 roku.

Sieć Żabka powstała w 1998 roku. Założona została przez poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego, jednak przez ostatnie lata była w rękach funduszy. Najpierw w 2007 roku kupił ją fundusz Penta Investments, potem w 2011 roku przejął Mid Europa.

Tagi: żabka polska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2017

wyrobnikLuksemburg -raj podatkowy ?I wszystko w temacie . Zapewne na samym vat zarobią krocie .Polski podatnik zapłaci ?

21-02-2017

Klanbociek wróci z afryki i ch strzeli

21-02-2017

nauczycielKupujcie w polskich sklepach wówczas podatki pozostaną w Polsce. Proste? Ja kupuje polskie produkty i w polskich sklepach.

Rozwiń komentarze (48)