Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To już oficjalne - sieć Żabka sprzedana

49
Podziel się:

Żabka Polska - spółka, która ma sieć sklepów spożywczych działających pod markami Żabka i Freschmarket, została sprzedana. Fundusz MidEuropa Partnmers odsprzedał ją CVC Capital Partners - jednej z największych firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie.

To już oficjalne - sieć Żabka sprzedana
(materiały prasowe)

Żabka Polska - spółka, która ma sieć sklepów spożywczych działających pod markami Żabka i Freshmarket, została sprzedana. Fundusz MidEuropa Partners odsprzedał ją CVC Capital Partners - jednej z największych firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie, która ma siedzibę w Luksemburgu. O tej transakcji spekulowano od miesięcy.

Żabka Polska działa w naszym kraju od dziewiętnastu lat. Firma zaczynała od sklepu w Poznaniu, a urosła do sieci liczącej 4500 sklepów franczyzowych prowadzonych przez trzy tysiące przedsiębiorców. Sieć obsługuje obecnie ok. 2 mln klientów dziennie.

O sprzedaży Żabka Polska mówiło się już od jakiegoś czasu. Zainteresowany miał być ponoć Eurocash, ale został on wykluczony z negocjacji, gdyż transakcja ta mogłaby zbyt długo trwać. Do przejęcia Żabki przez tę spółkę potrzebna byłaby zgoda urzędu antymonopolowego (UOKiK), ze względu na jej duże zaangażowanie w polskim rynku spożywczym. Eurocash jest właścicielem sieci sklepów m.in. takich marek jak Delikatesy Centrum czy Lewiatan.

Na polu bitwy o Żabkę pozostały głównie zagraniczne fundusze: TPG, KKR, Providence, Advent International, APAX, Warburg Pincus, czy CVC Capital Partners. Nieoficjalnie mówiło się też o inwestorach z Kanady i Azji.

Strony nie ujawniły wartości transakcji, ale wiadomo, że cenę wywoławczą ustalono na miliard euro, co daje około 4,4 mld zł.

Fundusz MidEuropa Partners zajmuje się inwestowaniem głównie w spółki z Europy Wschodniej. W Żabkę zainwestował sześć lat temu, dlatego pora, by się z niej wycofać. Na zakup wydał wówczas 400 mln euro.

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. W sumie zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld dol., a fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld dol., zatrudniających około 250 tys. osób. W Polsce CVC niedawno zainteresowane było przejęciem Grupy Allegro. Ostatecznie kupiła ją grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

- Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce – powiedział István Szőke, partner w CVC.

Pierwszą inwestycją, o której mówi jest PKP Energetyka, którą fundusz przejął w 2015 roku.

Sieć Żabka powstała w 1998 roku. Założona została przez poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego, jednak przez ostatnie lata była w rękach funduszy. Najpierw w 2007 roku kupił ją fundusz Penta Investments, potem w 2011 roku przejął Mid Europa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
Klops
6 miesięcy temu
Skoro Luxemburg ,znaczy spekulacja i niepłacenie podatków,brudne pieniądze,handel bronią,uranem,kobaltem i w tle Rosjanie. To się teraz nazywa eufemistycznie,fundusze inwestycyjno-powiernicze.
Jan Grabarczy...
7 miesięcy temu
Najgorszy punk Żabki w Koszalinie na ulicy Bosmańskiej. Obsługa bardzo nieuprzejma. Punkt Lotto prawie zawsze nieczynny. Panie z obsługi niekompetentne i niegrzeczne, wprost aroganckie. To opinia wielu klientów z tego osiedla. Panie tam pracują chyba za karę. Zdecydowanie nie polecam.
ANONIM
5 lata temu
Freshmarket a nie jakiś nazistowski FreSCHmarket
Ja
5 lata temu
Bardzo drogi i słaby sklep. Coraz więcej jest. Powstają jak grzyby po deszczu.Straszne.
ja to wiem
6 lat temu
CVC Capital Partners to Rosjanie....z Luxemburga ;)
...
Następna strona