Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachód, Chiny i Rosja zadowolone z porozumienia z Iranem

0
Podziel się:

Zachód, Chiny i Rosja oceniają porozumienie z Iranem, zawarte w nocy z soboty na niedzielę, jako zadowalające dla wszystkich stron.

Zachód, Chiny i Rosja zadowolone z porozumienia z Iranem
(yeowatzup/CC/Flickr)

Zachód, Chiny i Rosja oceniają porozumienie z Iranem, zawarte w nocy z soboty na niedzielę, jako zadowalające dla wszystkich stron, będące ważnym etapem w rozwiązaniu kwestii kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu i pomocne w unormowaniu relacji z Iranem.

Jako _ ważny krok w dobrym kierunku _ ocenił porozumienie prezydent Francji Francois Hollande; Francja jako jeden z krajów grupy 5+1 brała udział w negocjacjach w Genewie. Kraje 5+1 to: USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

_ Przejściowe porozumienie przyjęte tej nocy jest etapem wiodącym do wstrzymania wojskowego programu nuklearnego Iranu, a więc do normalizacji naszych relacji z Iranem _ - oświadczył Hollande w komunikacie ogłoszonym przez Pałac Elizejski.

Podkreślił, że ustalenia spełniają warunki stawiane przez Francję w kwestii prowadzonego przez Iran wzbogacania uranu, wstrzymania uruchomienia nowych instalacji nuklearnych i kontroli międzynarodowej irańskich zakładów. Hollande zaznaczył, że jego kraj będzie nadal dążył do zawarcia z Teheranem ostatecznego porozumienia ws. programu nuklearnego.

Porozumienie z Iranem _ jest dobre dla całego świata _ - oświadczył szef dyplomacji brytyjskiej William Hague. _ - To porozumienie pokazuje nam, że możliwa jest współpraca z Iranem i droga dyplomatyczna dla problemów będących nie do rozwiązania _ - dodał. _ - Program nuklearny nie będzie czynił postępów w ciągu sześciu miesięcy, a jego elementy będą wycofane _ - podsumował Hague.

Szef MSZ Chin Wang Yi ocenił, ze porozumienie z _ pomoże w zachowaniu pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie _. Przyczyni się też do _ rozpoczęcia normalnej wymiany handlowej z Iranem i do polepszenia życia Irańczyków _ - ocenił.

Jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow nazwał porozumienie takim, w którym _ nikt nie przegrał, a wszyscy wygrali _. Podkreślił, że ustalenia z Genewy umożliwią pracę inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). - _ Jesteśmy przekonani, że Iran wykaże dobrą wolę we współpracy z MAEA _ - oświadczył. Ocenił jako pozytywne _ zmniejszenie presji na Iran poprzez zniesienie jednostronnych sankcji _.

Ponadto zadowolenie z porozumienia wyraziła Syria, dla której Iran jest ważnym regionalnym sojusznikiem. _ - Syria przyjmuje z zadowoleniem porozumienie zawarte w Genewie (...) i uważa je za historyczne _ - głosi oświadczenie MSZ w Damaszku. Dodaje ono, że ustalenia z Genewy _ gwarantują interesy bratniego narodu irańskiego i uznają jego prawo do użycia pokojowej energii nuklearnej _.

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie grupa sześciu mocarstw osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie z Iranem w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)