Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu w niedzielę może przynieść rozkwit automatycznych sklepów. Najwięcej stracą pracownicy

Zakaz handlu w niedzielę może przynieść rozkwit automatycznych sklepów. Najwięcej stracą pracownicy

Automat vendingowy z produktami mięsnymi we Francji Fot. PAP/Abaca
Automat vendingowy z produktami mięsnymi we Francji

Część dużych sieci handlowych postawi na automatyzację i wysokie technologie, ale inne zaczną ograniczać koszty i prowadzić agresywną politykę promocyjną. Tak czy inaczej, stracą szeregowi pracownicy, których zakaz handlu w niedzielę miał chronić.

Już w marcu zaczną obowiązywać nowe przepisy - na początku zakaz będzie obejmował pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w kolejnych latach zostanie stopniowo rozszerzony na wszystkie niedziele.

Przyzwyczaić się będą musiały nie tylko miliony Polaków, którzy niedzielną wizytkę w centrum handlowym zakupy traktują jako naturalny sposób spędzania wolnego czasu. To przede wszystkim wyzwanie dla sieci handlowych, które będą musiały znaleźć sposób na zminimalizowanie strat spowodowanych zakazem.

Wideo: zakaz handlu w niedziele, czyli bubel roku

 

 

Według Andrzeja Falińskiego, eksperta rynku detalicznego, kiedyś związanego z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji, sieci handlowe wybiorą jeden z dwóch skrajnie różnych scenariuszy.

- Te, które mają możliwości techniczne, finansowe i ludzkie, bo potrzebni są odpowiedni fachowcy, będą szły w stronę techniki - ocenia w rozmowie z money.pl. Jak wyjaśnia, takie firmy będą szły w stronę "kompensacji technicznej", czyli na przykład automatyzacji sprzedaży, zwiększania przepustowości kas w inne dni tygodnia czy też sprzedaży zdalnej.

- Część firm może zyskać przewagę konkurencyjną dzięki wprowadzeniu zautomatyzowanych sklepów, w stylu Amazon Go, ale wiele na tym polegnie, jak to zwykle bywa przy tego typu innowacjach - ocenia Faliński. - Trudno na razie przewidzieć, na jakie rozwiązania zdecydują się właściciele sklepów - zaznacza.

Być jak Amazon Go

Już w 2014 roku głośno było o całkowicie zautomatyzowanym sklepie w Warszawie przy ul. Nowy Świat, ale pomysł jednak się nie przyjął i biznes ten przepadł bez wieści. Sukcesu dotąd nie osiągnęli także twórcy aplikacji SeaYou, która miała umożliwiać robienie zakupów w podobny sposób, jak w otwartym niedawno sklepie Amazon Go w USA.

Sklep vendingowy we Włoszech
Sklep vendingowy we Włoszech
money.pl/Monika Szafrańska

Zanim nastąpiło huczne otwarcie sklepu amerykańskiego giganta, we wrześniu 2017 roku zautomatyzowany sklep w Galerii Północnej w Warszawie otworzył Carrefour.

Andrzej Faliński uważa, że inne firmy zdecydują się na zupełnie odmienną politykę i wykorzystają pełny arsenał tradycyjnych środków, jakimi dysponują wielkie sieci handlowe.

- Nastąpi proces obniżania kosztów, również w sferze pracowniczej. Efekt będzie taki, że przyjdą tańsi pracownicy, a także spadnie dynamika wzrostu płac, a może nawet niektóre płace nawet spadną - prognozuje Faliński. - W Polsce nie ma aż takiego deficytu siły roboczej, jak się teraz mówi, bo jest silna oferta rąk do pracy z zewnątrz - podkreśla.

Według naszego rozmówcy w handlu nastąpi podział na wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy będą konieczni do wprowadzenia wysokich technologii, oraz na pracowników o niskich kwalifikacjach, pracujących 6 dni w tygodniu, którzy będą gorzej wynagradzani. - Taka będzie presja rynku - tłumaczy.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedzielę do zmiany? "Solidarność" chce walczyć ze sztuczkami sieci handlowych

Z kolei według Modern-Expo Group, międzynarodowej firmy działającej na rynku wyposażenia sklepów, na zakazie zyska przede wszystkim branża e-commerce oraz przemysł związany z logistyką i dystrybucją produktów.

Zyskają sklepy internetowe

- Do 2022 roku e-commerce będzie stanowić 25 proc. wolumenu sprzedaży i będzie generować około 46 proc. przyrostu sprzedaży - prognozuje Bogdan Łukasik, szef rady nadzorczej Modern-Expo. - Dziś wartość rynku e-commerce w Polsce według różnych źródeł szacowana jest na 36-40 mld złotych i nikt nie ma wątpliwości, że będzie rosnąć - dodaje.

Modern-Expo Group zakłada, że na zmianach w przepisach zyskają sklepy internetowe, oferujące swoim klientom ścieżkę dostawy omijającą sklepy stacjonarne, a opartą o sieć punktów odbioru.

- Terminale paczkowe, które oferujemy, zawierają opcję chłodzenia oraz mrożenia towarów. Dzięki nim, konsument w niedzielny poranek będzie mógł odebrać świeżą wędlinę czy warzywa wprost z Fresh-Boxa, który będzie najbliżej jego miejsca zamieszkania. Wystarczy, że nieco wcześniej zakupi wszystkie produkty przez internet z konkretnego hipermarketu - mówi Piotr Kraśnicki, dyrektor sprzedaży Modern-Expo.

Małe sklepy zderzą się polityką promocyjną dużych sieci

- Oby ten pomysł zakazu handlu w niedzielę trwał jak najkrócej, bo jak potrwa dłużej, to ten rynek niepotrzebnie się spolaryzuje i zbiednieje, pojawią się nowe konflikty - mówi Andrzej Faliński. - To jest ogromne pole do kreowania chaosu - ocenia.

Ekspert tłumaczy, że gdy na Węgrzech został wprowadzony zakaz handlu w niedzielę, "nastąpiło zderzenie sklepów sfranczyzowanych i dużych sieci handlowych. Efekt był taki, że te drugie zamiast zostać powściągnięte, zarobiły więcej". - Zaproponowały lepszą ofertę niż małe sklepy franczyzowe - wyjaśnia.

- Przecież u nas małe sklepy od razu zderzą się z polityką promocyjną, czy to w sensie atrakcyjności cenowej czy atrakcyjności warunków zakupu. Ludzie będą mogli przez 6 dni obkupić się w dużych sieciach, a małe sieci tego nie nadrobią w niedzielę - stwierdza. - Wiem o czym mówię, bo moje dzieci mają taki sklep - dodaje.

Według Falińskiego pomysły w rodzaju sklepów na stacjach benzynowych "stworzą jakiś dodatkowy, marginalny kanał sprzedaży detalicznej, ale nie zmieni to sytuacji na rynku". - Co najwyżej kilku dużych operatorów paliwowych poprawi sobie wyniki finansowe - zaznacza.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Observateur
2018-02-19 23:29
Wszystkie lewackie prawa i zarzadzenia obracaja sie przeciw tym, ktorych maja chronic.
Jarek
2018-02-19 23:16
I tak powinno być. Chcieli wolnego to powinni dostać nie tylko 1 dzień w tygodniu a znacznie więcej. Precz z tradycyjnymi sklepami. Wolę automaty i niższe ceny.
bolek i lolek
2018-02-19 11:26
ZACZYNA BRAKOWAC RAK DO PRACY WIEC O CO CHODZI AUTOMATY MAJA POMOC?? Krzyczycie spoleczestwa sie stazeja , to niech autoaty czesc robot robia !!!
Pokaż wszystkie komentarze (73)