Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu w niedziele. W całej Polsce są galerie, które będą czynne

Zakaz handlu w niedziele. W całej Polsce są galerie, które będą czynne

Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

To już dziś. Pierwsza, historyczna niedziela bez handlu przypada na 11 marca. Założenia ustawy, były takie, by dać odpocząć pracownikom zatrudnionym w handlu, ale lista wyjątków jest tak długa, że część galerii handlowych będzie dziś czynna i bez problemu skorzystamy z wielu ich usług. Do tego aż 5 sklepów sieci Biedronka będzie działać tak, jak w każdy inny dzień tygodnia.

Czynne będą restauracje, kawiarnie, kina, place zabaw, kwiaciarnie, apteki, a nawet filie banków.

Skąd tyle wyłamów z zakazu? Politycy próbowali pogodzić dwie strony sporu: zwolenników i przeciwników handlu w niedzielę. Dlatego ograniczenie jest wprowadzane stopniowo. Zakaz najpierw będzie obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu, później w trzy, aż w końcu we wszystkie. Choć i wtedy będą wyjątki. Czyli dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedna niedziela przed Wielkanocą. W Wigilię handel będzie ograniczony do 14.

Łatwo się pogubić, dlatego money przygotowało specjalny kalendarz, który warto wydrukować i przykleić na lodówkę. Nie trzeba będzie sprawdzać przed każdym weekendem, czy w najbliższą niedzielę możemy wybrać się do galerii handlowej.

Zobacz także: Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę? [SONDA]

 

 

Skutki rewolucji w handlu, jakie zafundował Polakom PiS, odczuliśmy już wczoraj, kiedy wszyscy, próbując przygotować się na niedzielne zamknięcie sklepów, ruszyli na zakupy, by zrobić zapasy i wypełnić lodówkę po brzegi. Efekt? Kolejki do kas, zapchane parkingi, korki a także puste półki, z których znikały nie tylko produkty pierwszej potrzeby, ale także np. papierowe ręczniki, o czym informowali klienci we wpisach na Facebooku i Tweeterze. Należy przypuszczać, że w kolejny weekend - kiedy także handel będzie zakazany - sytuacja się powtórzy. Choć z czasem pewnie Polacy przyzwyczają się do zakazu i zmienią swoje nawyki zakupowe.

Wróćmy jednak do wyjątków, których zakaz handlu nie obowiązuje. A jest ich bez liku. I dają spore możliwości branży handlowej. Okazuje się, że galerie handlowe, które w niedziele miały być zamknięte na cztery spusty, będą działać. Nie wszystkie, ale sporo centrów handlowych w Polsce znalazło furtkę, by w niedzielę nadal powiększać zyski. Które?

Prawda jest taka, że nie ma w Polsce miasta, gdzie wszystkie galerie dziś są zamknięte.

We Wrocławiu klamki nie pocałujemy w Galerii Wroclavia. Skorzystamy tam z pralni, banku, a nawet naprawimy buty u szewca. Czyli wszędzie tam, gdzie do pracy przyjdzie właściciel.

W stolicy Dolnego Śląska będą działa także inne galerie: Magnolia, Arkady, ALeja Bielany, Pasaż Grunwaldzki i DH Korona.

Mieszkańcy stolicy także nie zostaną na lodzie. W niedziele niehandlowe mają działać: Galeria Mokotów i Arkadia. W Złotych Tarasach z pewnością zjemy obiad, bo czynne będą wszystkie restauracje. Działać będzie także kino.

Nie inaczej będzie na Śląsku. Gliwickie Forum otworzy kino, restauracje i myjnię. Gemini Park w Bielsku- Białej - zaprasza do restauracji, siłowni i na pac zabaw. Dla tych którzy odwiedzą centrum w niedzielę przygotowano nawet specjalne rabaty.

W katowickiej Silesia City Center możemy dziś i we wszystkie niedziele niehandlowe liczyć na otwarte punkty usługowe (salon fryzjerki, kosmetyczny). Dzieci pohasają na placu zabaw, dorośli załatwią sprawy w banku i wybiorą się na obiad do czynnych restauracji.

W Zabrzu możemy wybrać się do Galerii Platan. Tu podobnie jak w innych galeriach: czynne apteki, cukiernie, restauracje i banki.

W Poznaniu możemy liczyć na Avenidę, która mieści się blisko dworców PKP i PKS, Posnanię i Stary Browar. Kliencie skorzystają głównie z oferty gastronomicznej i rozrywkowej. Działać będa kina, bawialnie dla dzieci, restauracje i kawiarnie.

W Łodzi czynna będzie Manufaktura. Skorzystamy z lodowiska, kręgielni i restauracji. Nie inaczej będzie w Sukcesji, gdzie na pewno działać będzie park trampolin, fitness, filie banków i punktu usługowe.

Po świeżę bułki możemy wybrać się do piekarni w Galerii Łódzkiej. Tam też poratujemy się w czynnej aptece, a nawet skorzystamy z usług biura podróży.

W Krakowie można śmiało wybrać się do Galerii Serenada, otwartej od 10 do 21. Wszystkie objęte wyjątkami placówki będą otwarte: kawiarnie i restauracje. Tak samo będzie w Galerii Kazimierz i centrum Bonarka.

Mieszkańcy Trójmiasta, którzy lubią niedziele spędzać w galeriach, nie będą rozczarowani. Oferta naprawdę jest szeroka. W Galerii Bałtyckiej czynne będą restauracje, cukiernia i bank. Otwarta będzie również Madison Gdańsk-Śródmieście a także centrum Manhattan Gdańsk-Wrzeszcz, gdzie możemy wybrać się na kręgle, do klubu fitness i na obiad.

Z kolei Galeria Metropolia - jak podało Radio TOK FM - zamierza przekształcić się w dworzec, gdzie zgodnie z ustawą jest wyłączona spod zakazu. Galeria stawia kasy i punkty informacji pasażerskiej, by dostosować się do nowych przepisów i móc handlować bez ograniczeń.

Do tego aż 5 sklepów Biedronka w każdą niedzielę bez handlu będzie pracować jak w każdy inny dzień tygodnia. Dostaliśmy oficjalne potwierdzenie od sieci.

Zobacz także: Zakaz handlu. Tak wyglądają galerie w pierwszą niedzielę z zakazem handlu

Czytaj także
Polecane galerie
AXI
2018-03-13 11:14
Jeżeli czytam w Necie, że galeria X dnia 11 marca zamieniła się prawnie w dworzec PKP, a służby państwowe uznają, że to legalne, to wiem, że nie jest to już nawet państwo istniejące teoretycznie... Proszę sobie wyobrazić podobną sytuację obejścia prawa dajmy na to w Niemczech, czy UK. Przekładając nasze realia - funkcjonariusz publiczny stanął by sobie obok kolejki przy kasie. Poprosił pięć osób o okazanie ważnego biletu kolei państwowych. Brak takowego oznacza dla kierownictwa galerii 5 lat więzienia za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, lub 8 za oszustwo plus tyle ile może dać UOKiK,czyli jakieś 20 mln zł plus po 100 tys. zł kary dla wszystkich punktów łamiących zakaz. Kogo to obchodzi,że oni zbankrutują ?! Prawo jest prawem - a Państwo, które je stanowi nie może się ośmieszać.
doc
2018-03-13 00:54
Niech zrobią tak jak w fabrykach czy kopalniach które pracują w każdą niedziele tyle że pracownicy przychodzą na ochotnika zapisując się do pracy na niedziele, kto chce to pracuje. I tu dochodzimy do prawdy PiSbolszewików że nie chodzi im o pracowników tylko o zamknięcie sklepów żeby ludzie nie robili zakupów i szli do kościołów. Odbierają nam wolność do decydowania co chcemy robić w wolnym czasie.
proste
2018-03-13 00:46
Od teraz chodzę w niedziele do galerii chociaż nigdy tego nie robilem w ramach protestu przeciw bolszewickemu prawu odbierania wolności decydowania jak chce spędzać czas w niedziele.
Pokaż wszystkie komentarze (422)