Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaległości podatkowe Polaków to już 48 miliardów złotych

0
Podziel się:

Po raz pierwszy w Polsce liczba osób fizycznych zalegających z płaceniem podatków przekroczyła milion.

Zaległości podatkowe Polaków to już 48 miliardów złotych
(Fotolia)

Rekordzista ma do oddania 134,2 mln zł. Wszystkie nasze zobowiązania względem skarbówki wynoszą już ponad 48 mld zł.

Za lwią część podatkowych długów odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni, bo 65 proc. wartości tych zaległości, to niezapłacony VAT - wynika z danych zebranych przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Jak wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wpływy do budżetu z tytułu podatków stanowią w Polsce jedynie 32 procent PKB całego kraju.

To znacznie mniej niż w Danii, gdzie liczba ta wynosi 50 procent, ale więcej niż na przykład w Stanach Zjednoczonych (25 procent).

[

źródło: Money.pl na podstawie danych OECD za 2013 rok ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/system-podatkowy-w-polsce-do-zmiany-tak,96,0,1780832.html# )

Ekonomiści, z którymi money.pl rozmawiał w maju, przyznawali, że system podatkowy w Polsce należałoby zmienić. - Firmy działające w Polsce płacą podatku dochodowego jak na lekarstwo. To największa bolączka naszego systemu - oceniał dr Marek Dietl, ekspert z Instytutu Sobieskiego.

- W Polsce mamy ponad sto wszelkiego rodzaju odpisów i ulg podatkowych, do tego dochodzą wyłudzenia podatku VAT, a to zmniejsza wpływy do budżetu. Gdyby system podatkowy był prostszy, państwo zarobiłoby więcej - oceniał Marian Noga, były członek RPP i były rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

- Jestem zwolennikiem liniowego podatku dochodowego i prostych zasad, bez żadnych ulg - wyjaśniał ekonomista.

Zobacz też: * *15 lat na pobór podatku. Nowa ordynacja faworyzuje fiskusa?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)