Notowania

rynek pracy w polsce
18.10.2011 14:27

Zarabiamy coraz więcej, jest więcej pracy. Według GUS

Przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosła 3581,94 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime)

aktualizacja 16:50

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2011 r. w ujęciu rocznym zwiększyło się o 5,2 procent i wyniosło 3581,94 złotych. W porównaniu do sierpnia zmniejszyło się jednak o 0,3 procent , podał Główny Urząd Statystyczny.

Natomiast przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w sierpniu 2011 roku spadło o 0,1 proc. wobec poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 2,8 procent i wyniosło 5520,2 tys osób, podał GUS.

Jedenastu ekonomistów uwzględnionych w ankiecie agencji ISB przewidywało, że wynagrodzenia w firmach wzrosły we wrześniu średnio o 5,3 proc. w skali roku. Ich prognozy dotyczące zatrudnienia wyniosły średnio 2,94 procent.

źródło: GUS

Od stycznia 2012 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 1500 zł. Zdaniem polskich przedsiębiorców decyzja ta zmniejszy gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy ilość pracowników pracujących na czarno. Wskazuje na to m.in. badanie Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy przeprowadzonego wśród firm uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki:

Wielu pracowników, a wraz z nimi związki zawodowe, uznaje poziom minimalnego wynagrodzenia za swoistą ochronę. W Sejmie trwają obecnie prace nad inspirowanym przez nie obywatelskim projektem ustawy mającej powiązać płacę minimalną ze wzrostem gospodarczym. Tymczasem to właśnie ona może stanowić sztuczną barierę, która hamuje wzrost przedsiębiorstw, a wraz z nim zatrudnianie nowych pracowników.

Ponad połowa przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma, którzy wzięli udział w badaniu Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy uważa, że wzrost płacy minimalnej z 1386 zł do 1500 zł przyczyni się do zahamowania tworzenia nowych miejsc pracy.

Czytaj w Money.pl wiadomości z rynku pracy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/prywatne;agencje;pracy;nie;przeciwdzialaja;bezrobociu,41,0,877353.html) Nie pomogą ci w znalezieniu pracy. To porażka Wyniki rozczarowują. Skuteczność prywatnej agencji zatrudnienia w aktywizowaniu powierzonych jej bezrobotnych jest niska - mówi Bożena Diaby, rzeczniczka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t139930.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/inwestycje;w;rynek;pracy;polska;w;czolowce,16,0,851472.html) Inwestycje w rynek pracy. Polska w czołówce Z raportu firmy doradczej Ernst&Young wynika, że zajmujemy trzecie miejsce pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t100774.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/zatrudniamy;coraz;wiecej;cudzoziemcow,20,0,850452.html) Zatrudniamy coraz więcej cudzoziemców Polskie firmy i rolnictwo zatrudnią w tym roku o 50 proc. więcej Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Mołdawian i Gruzinów niż w roku 2010.
Tagi: rynek pracy w polsce, praca, pensja, zatrudnienie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz