Notowania

Młody kierowca już na starcie z wysokimi zarobkami. Może się równać z informatykami

5 tys. zł netto zarabiają początkujący kierowy zawodowi. To oznacza, że ta grupa dołączyła do najlepiej opłacanych profesji na rynku. Dziś może się równać nawet z prawnikami i informatykami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe)
Kierowcy tirów już na starcie mogą liczyć na 5 tys. zł pensji

5 tys. zł netto zarabiają początkujący kierowy zawodowi. To oznacza, że ta grupa dołączyła do najlepiej opłacanych profesji na rynku. Dziś może się równać nawet z prawnikami i informatykami.

Szacuje się, że na rynku transportowym jest obecnie ok. 30 tys. wakatów. To oznacza, że pracodawcy nie wybrzydzają i nawet młodym kierowcom oferują wysokie stawki.

Z badania: „Młodzi kierowcy na rynku pracy” przeprowadzonego na zlecenie organizatorów akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy” wśród 200 kierowców zawodowych z maksymalnie dwuletnim stażem w zawodzie, wynika, że ponad 30 proc. z nich zarabia od 4 do 5 tys. zł netto. Blisko 70 proc. otrzymuje na rękę 3 - 4 tys. zł.

Dzięki pensjom na takim poziomie kierowcy znaleźli się w grupie najlepiej wynagradzanych zawodów w Polsce i pod względem zarobków mogą się równać między innymi z informatykami i prawnikami. Jak wynika z danych portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, zarobki absolwentów studiów informatycznych z maksymalnie 3-letnim stażem pracy wynoszą około 4 tys. zł netto. Młody prawnik w trakcie aplikacji otrzymuje zaś na rękę 4,1 tys. zł.

- Nie ma wątpliwości, że zarobki kierowców zawodowych będą nadal rosły. Wynika to nie tylko z ogólnych tendencji na rynku pracy, ale przede wszystkim z tego, że są oni obecnie na liście najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce. Już w 2016 roku PwC szacowało, że w kraju brakuje aż 100 tys. profesjonalnych kierowców - mówi Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks.

I dodaje: - Jednocześnie branża transportowa rozwija się w coraz szybszym tempie, wytwarzając już aż 6 proc. PKB. Warto też zauważyć, że 2018 rok jest również rekordowy pod względem zakupu nowych pojazdów ciężarowych. Do końca lipca tego roku zarejestrowano już ponad 17 100 samochodów o DMC pow. 3,5 tony, a to oznacza, że mamy za sobą trzynasty miesiąc wzrostów i najlepszy lipiec w historii

Co ciekawe, badanie „Młodzi kierowcy na rynku pracy” pokazuje również, że wysokie zarobki nie są traktowane przez osoby rozpoczynające przygodę z branżą jako coś wyjątkowego. Na pytanie „Co skłoniło Pana/Panią do podjęcia pracy jako kierowca?”, najczęstszą odpowiedzią było: niezależność (135 osób), chęć podróżowania (128 osób), a dopiero na trzecim miejscu ankietowani wskazywali zarobki (106 osób).

*Zobacz też: Nauczyciele rozważają strajk. O pensji kierowcy autobusu mogą tylko marzyć *

Z kolei na pytanie co wpływa na poprawę warunków pracy, najczęściej wymieniali lepsze drogi, bardziej nowoczesne auta i czas pracy. Zarobki zajęły dopiero czwarte miejsce.

- Z rozmów, które prowadzimy z uczestnikami szkoleń organizowanych w ramach akcji„Profesjonalni kierowcy” wynika, że ogromne znaczenie ma komfort pracy. Kierowcy coraz częściej zwracają uwagę na to, jakiej klasy samochodami dysponują firmy transportowe.Ma to duży wpływ na ich decyzję dotyczącą wyboru miejsca zatrudnienia - podkreśla MarcinMajak, z Renault Trucks.

Badanie „Młodzi kierowcy na rynku pracy” zostało przeprowadzone na zlecenie organizatorów akcji „Profesjonalni kierowcy” na przełomie lipca i sierpnia 2018. Wspiera ją sześć firm: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Continental, ERGO Hestia i MJM. W ostatnich trzech latach w ramach tej inicjatywy w całej Polsce zorganizowano kilkadziesiąt bezpłatnych kursów dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. C+E, ale do tej pory nie pracujących w zawodzie.

W szkoleniach wzięło udział ponad 600 kierowców, a 75 proc.z nich po kursach podjęło pracę w firmach transportowych. Do końca tegorocznej, trzeciej edycji akcji przeszkolonych zostanie kolejnych minimum 200 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, pensje, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-09-2018

zcx5000 a zus od 2100. Zarabia się tyle ile figuruje w pit-11. dieta czyli zryczałtowana rekompensata wydatków związanych z podróżą służbową nie jest … Czytaj całość

02-09-2018

Bogdan5tys zł miesięcznie ale trzeba przepracować conajmnij 400 godz w miesiącu na wypłatę najnisza krajowa najniższy ZUS reszta pod stołem z tego znaczna … Czytaj całość

02-09-2018

xxlTo pracodawcy,policjanci,oraz ITD zamordowali zawód kierowcy.Pracodawcy-płacili głodowe pensje.Policja i ITD-karać,karać,karać,nic więcej nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (165)