Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zasiłki pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów w górę od listopada

Od 1 listopada wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej - zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AVAVA/iStockphoto)
Minister zapowiada, że od 1 listopada wzrosną zasiłki pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów

Od 1 listopada wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej – zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że od 1 listopada 2018 r. wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, który wynosił do tej pory 163 zł. Po tej dacie wyniesie 184,42 zł – informuje PAP.

- Dlaczego zwracam uwagę na zasiłek, którego kwota nie jest może taka bardzo wysoka, jak się komuś będzie wydało? Otóż dlatego, że ten zasiłek nie był waloryzowany, nie był podnoszony przez 12 lat - wyjaśniła.

Dodała, że w rezultacie był on różny od wypłacanego przez ZUS świadczenia pielęgnacyjnego, które było corocznie waloryzowane.

Kancelaria Sejmu podliczy protest. Posłanka bierze rachunek na siebie

- Próbujemy tę różnicę zniwelować. Chcemy to zrobić w dwóch krokach i ten pierwszy krok będzie 1 listopada tego roku. W następnym roku będzie kolejny wzrost. Łącznie w ciągu dwóch lat ten zasiłek wzrośnie o ponad 62 zł - powiedziała Rafalska.

Informację tę minister przekazała w trakcie konferencji w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie). Uczestniczyła w wojewódzkim spotkaniu w ramach konsultacji budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Podobne konsultacje ruszają w całym kraju.

Niepełnosprawni w pracy

Minister zwróciła też uwagę na sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy. Z przytoczonych przez nią danych wynika, że wskaźnik zatrudnienia i aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych rosną, ale wciąż stopa bezrobocia w tej grupie wynosi 9,3 proc.

Wyzwaniem, przed którym nie należy uciekać, jest włączenie do rynku pracy osób z ciężką niepełnosprawnością.

- Dostrzegamy tu konieczność poprawienia sytuacji edukacyjnej osób niepełnosprawnych, ponieważ jest to częsta bariera, utrudniająca funkcjonowanie na rynku pracy i uważamy, że tu powinien być większy akcent związany z rozwojem w sferze kompetencji cyfrowych" powiedziała Rafalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zasiłki, zasiłek opiekuńczy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2018

ŁajdacyIle procent zdrowych rencistów bierze te dodatki a pielęgnuje się sam i jeszcze obsługuje rodzinę, bawi wnuki, gotuje, sprząta, itd? To też jest … Czytaj całość

10-07-2018

eerreessZasiłek miał być zrównany z dodatkiem wypłacanym przez ZUS! Jesteśmy w tak ciężkim kryzysie, że podniesienie o 62 zł zasiłku dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZE … Czytaj całość

10-07-2018

JorgeNo po 12 latach 20 zł sukces niebywały, Jak można spojrzeć w lustro po takim sukcesie

Rozwiń komentarze (132)