Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Zasiłki pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów w górę od listopada

132
Podziel się:

Od 1 listopada wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej - zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Minister zapowiada, że od 1 listopada wzrosną zasiłki pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów
Minister zapowiada, że od 1 listopada wzrosną zasiłki pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów (AVAVA/iStockphoto)

Od 1 listopada wzrosną zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej – zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że od 1 listopada 2018 r. wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, który wynosił do tej pory 163 zł. Po tej dacie wyniesie 184,42 zł – informuje PAP.

- Dlaczego zwracam uwagę na zasiłek, którego kwota nie jest może taka bardzo wysoka, jak się komuś będzie wydało? Otóż dlatego, że ten zasiłek nie był waloryzowany, nie był podnoszony przez 12 lat - wyjaśniła.

Dodała, że w rezultacie był on różny od wypłacanego przez ZUS świadczenia pielęgnacyjnego, które było corocznie waloryzowane.

Zobacz także: Kancelaria Sejmu podliczy protest. Posłanka bierze rachunek na siebie

- Próbujemy tę różnicę zniwelować. Chcemy to zrobić w dwóch krokach i ten pierwszy krok będzie 1 listopada tego roku. W następnym roku będzie kolejny wzrost. Łącznie w ciągu dwóch lat ten zasiłek wzrośnie o ponad 62 zł - powiedziała Rafalska.

Informację tę minister przekazała w trakcie konferencji w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie). Uczestniczyła w wojewódzkim spotkaniu w ramach konsultacji budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Podobne konsultacje ruszają w całym kraju.

Niepełnosprawni w pracy

Minister zwróciła też uwagę na sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy. Z przytoczonych przez nią danych wynika, że wskaźnik zatrudnienia i aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych rosną, ale wciąż stopa bezrobocia w tej grupie wynosi 9,3 proc.

Wyzwaniem, przed którym nie należy uciekać, jest włączenie do rynku pracy osób z ciężką niepełnosprawnością.

- Dostrzegamy tu konieczność poprawienia sytuacji edukacyjnej osób niepełnosprawnych, ponieważ jest to częsta bariera, utrudniająca funkcjonowanie na rynku pracy i uważamy, że tu powinien być większy akcent związany z rozwojem w sferze kompetencji cyfrowych" powiedziała Rafalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(132)
Panda
5 lata temu
Tą podwyżkię niech Kaczyński sobie wsadzi wiecie gdzie !!!!!! HIPOKRYTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Szymon
6 lat temu
Pani Minister Zamiast podwyższać renty socjalne które sa wyższe od zasiłków stałych i okresowych z pomocy społecznej a do tego osoby na tych rentach- corocznie rewaloryzowanych -. moga dorabiać, należało zwiększyć kwoty zasiłków stałego, okresowego i pielęgnacyjnego. i pozwolić osobom na zasiłkach z pomocy społecznej dorabiać bez ograniczeń. Zrekompensowało by to choć w części krzywdy wyrządzone przez ZUS osobom, którym pomimo istnienia niepełnosprawności od dzieciństwa ZUS odebrał renty socjalne w 2005r.- artykuły.417kc. Szymon Marczak Szczecin.
Ruda
6 lat temu
Mam nadzieje ze nie dla wszystkich niepełnosprawnych będzie po równo kasy. Przecież nie do państwa należy utrzymanie tylko do rodziców. Jest masę ludzi (rodziców), którzy wykorzystują niepełnosprawność dzieci i nie pracują. I tu zaczyna się problem dla państwa! Bo wszyscy chcą po równo, a tak nie powinno być!!!
Dzidka
6 lat temu
Nie Wiecie co Piszecie zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacsny w kwocie 153,00 złote s nie 163,00 niby nic ale jest różnica prawda ?
Sara
6 lat temu
Należało by się zainteresować zasiłkiem dla opiekunów osób starszych. Opiekun a Opiekun to różnica. Są tacy kórzy biorą zasiłek a opieki żadnej, takich jest bardzo dużo.
...
Następna strona