Notowania

chemia
08-05-2017 (12:47)

Police kupią fosforyty w Maroku. Umowa o wartości 135 mln zł

Pod koniec ubiegłego roku ZCh Police informowały, że inwestycja o wartości 200 mln zł w złoża fosforytów w Senegalu przechodzi audyt. Wygląda na to, że skończy się klapą. Spółka postanowiła teraz inaczej podejść do tematu Afryki. Z Maroka fosforyty po prostu kupi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty/materiały prasowe)

Pod koniec ubiegłego roku ZCh Police informowały, że inwestycja o wartości 200 mln zł w złoża fosforytów w Senegalu przechodzi audyt. Wygląda na to, że skończy się klapą. Spółka postanowiła teraz inaczej podejść do tematu Afryki. Z Maroka fosforyty po prostu kupi.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police zawarła z Office Chérifien des Phosphates umowę na zakup fosforytów z Maroka o wartości 135 mln zł. To pozwoli zabezpieczyć roczne zapotrzebowanie firmy na surowiec.

- Zawarta umowa jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z naszym marokańskim partnerem - powiedział prezes polickiej spółki dr Wojciech Wardacki. - Dzięki niej zabezpieczone zostały dostawy kluczowego dla nas surowca, którego Police potrzebują ok. 1 mln ton rocznie.

"Umowa zawarta została na czas określony od dnia 1 kwietnia 2017 roku do dnia 31 grudnia 2017 roku i przewiduje realizację dostaw według ustalonego harmonogramu i warunków handlowych. Szacunkowa wartość świadczeń wynikających z umowy wynosi 135 mln zł" - napisano w komunikacie spółki.

Fosforyty to podstawowy surowiec, służący do produkcji nawozów wieloskładnikowych. Transakcja pozwoli w dużej mierze zabezpieczyć roczne zapotrzebowanie spółki na ten surowiec. OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie, pozostaje gwarantem terminowych dostaw "o wysokiej i stabilnej jakości".

Do Polski surowiec przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej, z którą od wielu lat zakłady w Policach mają podpisaną umowę.

Police współpracują z OCP od lat 70. Jak podała spółka, marokańskie fosforyty zawsze stanowiły duży udział w dostawach tego surowca do Polic, a OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie, pozostawał gwarantem terminowych dostaw o wysokiej i stabilnej jakości. Surowiec ten, obok soli potasowej, jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji nawozów wieloskładnikowych w Policach.

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, które posiada największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ok. 30 mln ton tego surowca rocznie - podaje PAP. OCP jest czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych - eksport na poziomie ok. 8 mln ton rocznie stawia OCP na pozycji lidera sprzedaży tego surowca.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tagi: chemia, att, pce, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2017

ciekawyKolejna zagranicza inwestycja polskiej firmy kończy się klapą. Ile jeszcze???? Czy ktoś poniesie jakąś karę?

09-05-2017

MichaL_SzczecinTo nie Maroko ma zloza fosforytow, ale OKUPOWANA przez Maroko Sahara Zachodnia! Poznajcie tragedie mordowanych i przesiedlanych ludzi oszukanych przez … Czytaj całość

30-03-2018

HenryKopalnia fosforytów była w Polsce ,koło Annopola w woj. Lubelskim.

Rozwiń komentarze (3)

Wybrane dla Ciebie