Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nieprzemyślana decyzja rządu. Budżet może ją boleśnie odczuć [WIDEO]

Nieprzemyślana decyzja rządu. Budżet może ją boleśnie odczuć

Sejm poparł zmiany, gdy premierem był już Mateusz Morawiecki Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Sejm poparł zmiany, gdy premierem był już Mateusz Morawiecki

Jeśli ustawa o zniesieniu limitu przychodów, po przekroczeniu którego nie trzeba opłacać składek na ZUS, wejdzie w życie, boleśnie odczuć może to budżet państwa. Jak prognozuje ekspert, najlepiej zarabiający pracownicy porzucą etaty lub nawet zrezygnują z pracy w Polsce.

Ustawa, która zakłada poważną zmianę w systemie ubezpieczeń społecznych od 2019 r. została zaskarżona przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli jednak skarga zostanie oddalona i prawo wejdzie w życie, najbogatsi pracownicy niezależnie od przychodów będą musieli opłacać składki na ZUS. Aktualnie robią to tylko do kwoty stanowiącej 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2017 r. było to 128 tys. zł, a w tym roku będzie to około 133 tys.

 

 

Od zarobków powyżej tej kwoty (w skali roku) zarówno pracodawcy jak i pracownicy nie płacą składek do ZUS. Likwidacja progu spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia, a w przyszłości wzrost wysokości emerytur. Przy założeniu, że już teraz duża część budżetu ZUS pochodzi z dotacji budżetowej, nietrudno stwierdzić, że ruch rządu podniesie poziom tego wydatku z budżetu.

W perspektywie krótkoterminowej budżet również może odczuć problem. W ocenie Anny Goleni z kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy najlepiej zarabiający zaczną szukać "alternatywnych form zatrudnienia". - Mogą nawet zrezygnować z zatrudnienia w Polsce, co negatywnie wpłynie na przychody państwa - tłumaczy.

zus, emerytury, budżet, składki na zus
zus
Czytaj także
Polecane galerie
POLKA
2018-01-29 08:12
PANI RAFALSKA NIECH PANI PRZEZYJE ZA 1460ZŁ, NASTĘPNIE DODA AC 600ZŁ ALIMENTÓW-RACHUNKI, JEDZENIE WSZYSTKO POSZŁO W GÓRE A 500+ DOSTRAJA CI CO DOBRZE ZARABIAJĄ DLACZEGO DZIECI SAMOTNYCH MATEK NIE MAJA WSPARCIA HALOO!!
michał
2018-01-20 17:20
Jeżeli ci co mają niskie dochody muszą płacić ,to dlaczego nie płacą ci co dużo zarabiają ,Jeżeli renciści ,czy emeryci ,którzy pracowali po 30 ,czy 40 lat a teraz maja niskie emerytury i muszą płacić podatek ,aby potem nie mieć nawet na leki i jedzenie to jest normalne ,dlaczego nie zwalnia się z podatku ludzi o niskich emeryturach czy rentach ,nikt nie chce być chory ,czy stary i nie każdemu los jest łaskawy ,więc jeżeli płacą biedni to chyba dla bogatych nie jest problem.
karol
2018-01-09 13:47
jajak cos nie prtzemysle to ide do gabinetu znaczy siadam na klopie i rozmyslam i wtedy eurzeka i jezd pomysl jak cicho pyrknac bu smrod poszedl w rury
Pokaż wszystkie komentarze (197)