Notowania

zus
07.01.2018 08:05

Nieprzemyślana decyzja rządu. Budżet może ją boleśnie odczuć

Jeśli ustawa o zniesieniu limitu przychodów, po przekroczeniu którego nie trzeba opłacać składek na ZUS, wejdzie w życie, boleśnie odczuć może to budżet państwa. Jak prognozuje ekspert, najlepiej zarabiający pracownicy porzucą etaty lub nawet zrezygnują z pracy w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)
Sejm poparł zmiany, gdy premierem był już Mateusz Morawiecki

Ustawa, która zakłada poważną zmianę w systemie ubezpieczeń społecznych od 2019 r. została zaskarżona przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli jednak skarga zostanie oddalona i prawo wejdzie w życie, najbogatsi pracownicy niezależnie od przychodów będą musieli opłacać składki na ZUS. Aktualnie robią to tylko do kwoty stanowiącej 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2017 r. było to 128 tys. zł, a w tym roku będzie to około 133 tys.

Od zarobków powyżej tej kwoty (w skali roku) zarówno pracodawcy jak i pracownicy nie płacą składek do ZUS. Likwidacja progu spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia, a w przyszłości wzrost wysokości emerytur. Przy założeniu, że już teraz duża część budżetu ZUS pochodzi z dotacji budżetowej, nietrudno stwierdzić, że ruch rządu podniesie poziom tego wydatku z budżetu.

W perspektywie krótkoterminowej budżet również może odczuć problem. W ocenie Anny Goleni z kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy najlepiej zarabiający zaczną szukać "alternatywnych form zatrudnienia". - Mogą nawet zrezygnować z zatrudnienia w Polsce, co negatywnie wpłynie na przychody państwa - tłumaczy.

Tagi: zus, emerytury, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2018

Tylko jednaPotrzebna jest tylko jedna rewolucja - wykopać pisiury w kosmos i wystawić rachunek za bezprawie.

07-01-2018

waldiod czasów przejęcia rządów przez PIS, czyli przed dwoma laty, po bandyckich nierządach PO-PSL, miało wszystko sie zawalić, miało być wszystko źle; a … Czytaj całość

07-01-2018

Waldi"ADO" ma rację. Ten rząd bedzie zmieniał prawo tak, jak bedzie mu wygodnie. Liczy sie tylko "TU i TERAZ". Podobnie jest emeryturami. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (197)