Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS nie zapłaci "chorobowego" zadłużonym przedsiębiorcom. Nowe przepisy szokują

177
Podziel się

Nowe zasady opłacania składek mają swoje niespodziewane konsekwencje. Przedsiębiorcy z zaległościami w opłacaniu składek ZUS nie będą dostawać wypłaty za „chorobowe”. Póki nie spłacą swojego długu.

Od początku 2018 roku zmieniły się zasady opłacania składek ZUS.
Od początku 2018 roku zmieniły się zasady opłacania składek ZUS. (TOMASZ HOLOD/POLSKA PRESS/EAST NEWS)
bDJBueKt

Nowe zasady opłacania składek mają swoje niespodziewane konsekwencje. Przedsiębiorcy z zaległościami w opłacaniu składek ZUS nie będą dostawać wypłaty za „chorobowe”. Póki nie spłacą swojego długu.

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie wpłaty przedsiębiorcy wysyłają na oddzielne, indywidualne dla każdej firmy konta w ZUS. Okazuje się, że przelewy z zadłużonych firm idą w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszych zaległości. A to ma wpływ na wypłaty kwot za zwolnienia chorobowe - pisze Mateusz Rzemek w czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

- Samozatrudnieni najbardziej odczują zmianę przepisów, bo potrącenie zaległości z ich bieżących składek powoduje utratę prawa do zasiłku z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego - powiedział dziennikowi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. - Obecnie ten problem dotyczy aż 100 tys. prowadzących działalność, którzy przed zmianą przepisów opłacali składkę na to dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli nie uregulowali zaległości, stracili właśnie prawo do zasiłku - dodał.

bDJBueKv
Zobacz także: Zobacz również: Składki za ZUS w górę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął właśnie wysyłkę listów do 581 tys. firm z zachętą do spłaty długów. Ich zadłużenie wynosi łącznie 14,5 mld zł - podaje „Rzeczpospolita”. 350 tys. z zadłużonych to ci z prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których długi w ZUS przekraczają 3 tys. zł.

Listów jest tak dużo do wysłania, że ZUS zakończy wysyłkę dopiero w maju.

bDJBueKB

- W pierwszej kolejności korespondencja z rozliczeniem konta trafi do osób prowadzących działalność gospodarczą, dla których zaległości mają wpływ na prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego - dodaje Andrusiewicz.

Polskie firmy w niepłaceniu gorsze od Greków

Kwota potrąceń w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów objęła aż 4 proc. styczniowych składek. Te wynosiły łącznie 18,8 mld zł, czyli około 750 mln zł z nich zostało przekierowane z bieżących rozliczeń na pokrycie zaległości.

Nowe składki pokrywać będą zadłużenie, ale jeśli przedsiębiorcy nie zaczną wpłacać więcej, powstawać będzie nowy bieżący dług.

bDJBueKC

Według Jeremiego Mordasewicza, eksperta Konfederacji Lewiatan, zmiana zasad pokazała skalę zaniedbań polskich przedsiębiorców.

- Z różnych raportów wynika, że dyscyplina płatnicza w Polsce jest jedną z najniższych, jeśli nie najniższa, w całej Unii. Już w Grecji, która od lat boryka się z kryzysem ekonomicznym, firmy lepiej wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec państwa czy swoich kontrahentów - powiedział dziennikarzowi „Rzeczpospolitej”.

bDJBueKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
Darek
3 lata temu
Odkryl Amerykę -bystrzak.od 20 lat tak jest pomylisz sie o grosz i masz wstrzymany zasilek chorobowy
Miras
3 lata temu
Właśnie o to chodziło żeby nie wypłacać chorobowego. Wcale nie jak mącili w uzasadnieniu że to dla dobra przedsiębiorcy. Sobie biorą za te przekręty nagrody. Ot i cała prawda....
Ib
3 lata temu
Dyscyplina płatnicza jest niska bo skladki ZUS w stosunku do zarobków są bardzo wysokie. Drobni przedsiębiorcy odczuwają to najbardziej. A przepis o którym piszecie obowiązuje już dawno. Jak ktoś ma zadłużenia na koncie nie dostanie świadczenia chorobowego. W ogóle ZUS wypłatę przedłuża w nieskończoność. Co do zadłużen to ZUS nie ma w zwyczaju informować o nich płatników , czeka az urosnal idsetki których ZUS nie umarza ,gwarantuje mu to ustawa. Uważam że raz do roku ZUS powinien informować płatników o kwocie zadłużenia. Czasami wkradnie się błąd i człowiek nieświadomy niczego narażony jest na brak środków na leczenie.
bDJBueKX
Nina
3 lata temu
Nizsze o polowe skladki zus a nie bedzie zaleglosci.Przedsiebiorcy zwlasza prowadzacy jednoosobowe firmy sa zbyt obciazeni.Zus lubi nekac monitami I straszyc dodatkowa kara za nieplacenie skladek w terminie., Przedsiebiorcow doic a z drugiej strony zus chce wyposazyc pracownikow w mundurki na kwote 12 mln zlotych w skali kraju.A moze zabrac budzetowce czesc przywilejow w postaci 13 stki. Toby kasa panstwowa zapelnila sie
Darek
3 lata temu
Mówi się że Polacy najgorzej płacą - Polskie firmy w niepłaceniu gorsze od Greków - a dlaczego się nie mówi o największych składkach i czy się ma zysk czy stratę to trzeba płacić - to dopiero jest chore.
...
Następna strona