Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Gorąca jesień w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Związki zawodowe szykują się do protestów i manifestacji

358
Podziel się

Szykuje się gorąca jesień w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. - Od lat pracownicy biedują, zarabiają mało. Czas z tym skończyć, czas by władze ZUS zajęły się sprawą - mówi money.pl Beata Wójcik. I ostrzega, że na manifestacjach może się nie skończyć.

Pracownicy ZUS, pielęgniarki, lekarze - szykuje się kilka protestów już tej jesieni
Pracownicy ZUS, pielęgniarki, lekarze - szykuje się kilka protestów już tej jesieni (Jacek Dominski/REPORTER)
bDnCDsNx

Szykuje się gorąca jesień w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. - Od lat pracownicy biedują, zarabiają mało. Czas, by władze ZUS zajęły się sprawą - mówi money.pl Beata Wójcik. I ostrzega, że na manifestacjach może się nie skończyć. Dlaczego? Bo Polacy wyżywają się na urzędnikach, gdy słyszą, jak niskie emerytury ich czekają.

Pracownicy ZUS dołączą się do ogólnopolskich protestów budżetówki - zapowiada Związek Zawodowy Pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na ulice wyjdą ramię w ramię z nauczycielami, pielęgniarkami i przedstawicielami mundurówki.

Jak wynika z informacji money.pl, na manifestacji w dzień wolny od pracy ma się jednak nie skończyć. W grę wchodzą inne formy protestu - na przykład powolna praca i bardzo dokładne przeglądanie dokumentów. Na wydanie decyzji o przyznaniu emerytur i załatwienie podstawowych spraw będzie się wtedy czekać godzinami.

bDnCDsNz

Zacznie się od manifestacji, skończy na...

- Myślimy o tym, jak zmusić zarząd ZUS do rozmów o wyższym wynagrodzeniu. Od miesięcy słyszymy obietnice. I nic. Czasami myślimy, że to bardziej kłamstwa niż deklaracje o jakiejkolwiek wartości. Jak będzie trzeba, to odejdziemy od biurek. Niech rządzący i zarząd Zakładu sami sobie radzą, sami z ludźmi pracują - mówi money.pl jeden ze związkowców. Woli pozostać anonimowy, bo plany działania nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone.

- W tej chwili o żadnych akcjach nie będę mówić, nic nie zostało ustalone - ucina Beata Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników ZUS. - Z pewnością weźmiemy udział w protestach organizowanych przez OPZZ, które dotyczą wynagrodzeń w sferze budżetowej. Pracownicy ZUS od lat biedują. Zajmują się istotnymi sprawami, a ich wynagrodzenie po dekadach pracy nawet nie zbliża się do średniej w Polsce. Czas z tym skończyć i będziemy to mówić wprost - deklaruje. O tym, że pracownicy odejdą od biurek, nie chce rozmawiać.

bDnCDsNF
Zobacz także: Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Ale przyznaje, że nastroje w ZUS dawno nie były tak złe. - To na barkach pracowników ZUS są wszystkie frustracje Polaków. Ludzie przychodzą do Zakładu i słyszą wyrok o małych świadczeniach. Frustracje wyładowują na urzędnikach. A ci urzędnicy pracują za najniższe możliwe pieniądze. O nas się zapomina - mówi Wójcik.

Nie wszyscy wytrzymują takie traktowanie.

bDnCDsNG

- Młodzi pracownicy szybko uciekają. Zdają sobie sprawę, że nie ma szans na żadne dobre wynagrodzenie. Po kilku, kilkunastu latach mają dużo doświadczenia, są biegli w przepisach. I odchodzą. Nowi przyjść nie chcą. Dlaczego? Bo pensje są za małe. I kółko się zamyka, reszta musi pracować ciężej - argumentuje Wójcik. - Każdy chciałby dobrze zarabiać. I o to będziemy walczyć - zapewnia.

ZUS ma tyle, ile dostanie z budżetu

ZUS odpowiada, że średnia pensja z dodatkami w Zakładzie oscyluje w tej chwili w okolicach 4 tys. zł, zasadnicze to 3 tys. zł. I od kilku lat ta średnia rośnie. Beata Wójcik ripostuje z kolei, że to wspólna średnia i dla centrali, i dla regionalnych oddziałów. - W centrali w Warszawie zarabia się więcej. Tu są dyrektorzy, zarząd, zaplecze informatyczne, lekarze orzecznicy. A oni pensje mają spore. Pracownik z regionu o takich może tylko marzyć - dodaje.

- Proszę pamiętać o tym, że budżet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest z gumy i nie jest ustalany przez zarząd ZUS. Działamy w oparciu o budżet, który co roku jest zatwierdzany przez parlament. I w ramach tych pieniędzy staramy się od dawna i dalej będziemy się starać znaleźć dodatkowe środki na wynagrodzenia. Udaje się to w ramach oszczędności przy zakupach – mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

bDnCDsNH

- Cały czas rozmawiamy i liczę, że na spotkaniach się skończy. Wszyscy przychodzący do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są obsługiwani profesjonalnie i w możliwie najkrótszym czasie. Liczymy, że tak dalej będzie, bo to ubezpieczeni są najważniejsi - dodaje Andrusiewicz.

Trudy pracy

W money.pl opisywaliśmy już wrażenia pracowników z lat spędzonych w ZUS. Pisaliśmy m.in. o pani Krystynie. Od ponad 30 lat pracuje w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w stutysięcznym mieście. Praca w ZUS pomagała jej utrzymać rodzinę, wychować synów. - Mam 57 lat. Przecież w tym wieku nie zmienię pracy. Chętnie wzięłabym torebkę i poszła do domu. Niestety żyć z czegoś trzeba - dodaje.

Zapewnia, że nie czeka na emeryturę. Bo i tak decyzję podejmie na podstawie prognozowanego świadczenia. Jak będzie trzeba, to "na zakładzie" zostanie dłużej. Pracuje w tak zwanym "serze". To wydział Świadczeń Emerytalno-Rentowych. - Tam rozliczane i przyznawane są świadczenia długoterminowe. W tej pracy jest wymagana wiedza, znajomość przepisów. Wiecznie dokładane są nowe obowiązki, nadgodziny. A na edukację mam czas tylko po pracy - żali się. Brutto dostaje 3,4 tys. zł. Na rękę jest to 2,4 tys. zł.

bDnCDsNI

Ostatnia podwyżka ją ominęła. Wydział dostał 700 zł miesięcznie do rozdysponowania na 70 pracowników. Nie każdy dostał pieniądze. Po 60 zł do pensji dostali tylko nieliczni. Kilka razy dostała nagrody, ale nie wystarczają nawet na dojazd do pracy. Szefowie rozkładają ręce. Milczą, gdy pracownicy pytają o dodatkowe pieniądze.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w wywiadach dla mediów podkreśla, że w ciągu kilku lat pensje wzrosły o ponad 10 proc. I każde zaoszczędzone w ZUS pieniądze trafiają do pracowników. Podkreśla też, że to nie prezes ZUS decyduje o środkach na wynagrodzenia, a politycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDnCDsOa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
40 lat składk...
2 lata temu
System emerytalny polega na wpłacaniu składek przez dłuższy czas a potem pobieraniu emerytury przez krótszy czas lecz w Polsce święte krowy pobierają emerytury po 15,20,25 latach składkowych przez co niszczą cały system emerytalny dlatego jak najszybciej zaprzestać wysyłania na emeryturę przed 60 rokiem życia.Zamiast wypłacać 45 latkom zawyżone emerytury przez 15 lat do 60 pobierać od nich składki podwójny zysk dla systemu nie wydaje a jeszcze zyskuje i to przez 15 lat.Co jest większe ekonomiści 2 czy 15?
Tawkinowicz
2 lata temu
ZUS bez tajemnic; .... 1. Potrzebna jest odpowiedzialna osoba za migrację danych z ZUS do POLSKIEGO banku 2. Przenieść wszystkie środki (bazę danych) do POLSKIEGO BANKU, 3. System emerytalny (program komputerowy) rozliczy wszystkie wpłaty i zaległości 4. Skończyć z wykradaniem pieniędzy z ZUS na łatanie dziur w budżecie 5. Proste i JAWNE zasady pracy systemu emerytalnego 6. Firma pisząca program odpowiada majątkiem za błędy i straty wynikające z błędów oprogramowania, 7. Zlikwidować ZUS To tak "na kolanie" podstawowe założenia systemu emerytalnego
Przyszły Prem...
2 lata temu
Oj kiedy sie w końcu obudzicie? ZUS to jest po prostu zakład latania dziury budżetowej...taka chwilówka w wykonaniu państwa... I nie ważne kto rządzi!!!! efekt zawsze ten sam....dla tego skłaniam sie do postulatu niezazbytnio mądrego politycznie i życiowo ale za to genialnego ekonomicznie pana Korwina-Mikke by ten moloch po prostu zlikwidować....a w jego miejsce wstawić system dobrowolnego ubezpieczenia państwowego.....kto chce płaci....kto nie chce niech na starość sam sie martwi.....płacimy wszyscy po równo...nie ważne czy zarabiasz tysiąc czy milion...płacimy po równo...na koniec wszyscy mamy po równo...nie jak dziś bogaci wszystko biedni g..no....jak ktoś lepiej finansowo stoi to se wykupi dwa trzy czy nawet 100 ubezpieczeń....jego wybór!...Podsumowując...Kasierka z Lidla kupi se ubezpieczenie i ma!....Kark z czarnego BMW se go nie kupi wiec niech go utrzymują na starość koledzy po fachu a nie jak dziś ZUS czy Opieka Społeczna.....od naszych pieniędzy wara!!!!... Stolarz który cale życie oddal rzemiosłu i se opłacił 3 składki...będzie miał 3 emerytury.....jakie to proste....
bDnCDsOb
emeryt
2 lata temu
Niech zacznie protestować cały kraj, może wtedy dojna zmiana zacznie w końcu dbać o ludzi pracujących, a nie tylko o patologię, którą kupują przez rozdawnictwo podatków uczciwych obywateli.
arkady
2 lata temu
Jakoś nie zauważyłem, żebyście Drodzy Komentujący innym grupom zawodowym z budżetówki, domagającym się podwyżek podpowiadali zmianę pracy. To ja to zrobię. Pielęgniarki do marketów, nauczyciele do sprzątania ulic, mundurowi na zmywaki, lekarze do Irlandii itd. A na ich miejsce proponuję Tadzia sprzed budki na piwo, Władzia zbierającego puszki i Lolity pobierające 500+, żeby bidule nie zasiedziały się w domach. Wtedy będzie dobrze?
...
Następna strona