Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS: na emerytury i renty brakuje 49 mld zł

1
Podziel się:

Szef ZUS ujawnia stan finansów. Tegoroczne wydatki wyniosą około 184 mld zł.

ZUS: na emerytury i renty brakuje 49 mld zł
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabraknie na wypłaty w tym roku ponad 49 mld zł, a tegoroczne wydatki wyniosą około 184 mld zł.

Rekord niewypłacalności ZUS odnotuje około 2030 roku, potem nastąpi poprawa - uważa Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.W wywiadzie opublikowanym w _ Rzeczpospolitej _ szef ZUS zaznacza, że w tym roku zabraknie ZUS ponad 49 mld zł na wypłaty świadczeń, a tegoroczne wydatki ZUS wyniosą około 184 mld zł.

Ponadto prezes ZUS zaznacza, że _ w ostatnim czasie _ proporcja wypłacanych świadczeń ze składek, a środkami budżetowymi na to przeznaczanymi zmniejsza się. Jego zdaniem deficyt FUS liczony jako udział w PKB będzie się obniżał, a rekord niewypłacalności ZUS odnotuje około 2030 roku.

_ - Proszę zwrócić uwagę, że rekord niewypłacalności odnotujemy ok. 2030 roku, a późniejsza sytuacja będzie się poprawiać. Raz jeszcze zwracam uwagę, że niedobór w ZUS liczony jako procent PKB maleje _ - powiedział.

Na pytanie _ z czego wynika dziura w ZUS _ Derdziuk odpowiedział: _ Nie dziura, a niedobór między składkami a wypłacanymi świadczeniami. Znowu to wynika z demografii, ale też bardzo istotnym powodem nierównowagi jest mała liczba osób płacących składki. W ZUS zarejestrowanych jest 15 mln ubezpieczonych, to ludzie płacący składki. Porównajmy te dane z liczba osób w tzw. wieku produkcyjnym, których jest 24 mln. Ta luka jest ogromna. Wskaźnik aktywności zawodowej w Polsce jest niski. I musimy coś z tym zrobić _ - powiedział Derdziuk.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile dostają emeryci i renciści? ZUS podał dane Liczba emerytów i rencistów na koniec grudnia 2012 roku wzrosła do 7 milionów 343,5 tysiąca osób z 7 milionów 341,3 tysiąca osób w listopadzie.
"Kryzys najgorszy dla Polski od 80 lat". Emerytury i renty zagrożone? Resort finansów przyznał, że perspektywy wzrostu gospodarczego w Unii nie napawają optymizmem.
OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze Money.pl przeanalizował, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat radziły sobie instytucje odpowiedzialne za nasze emerytury.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Gość
3 lata temu
Czy pan Derdziuk rozumie, że im więcej jest płatników składek, tym więcej będzie pobierających świadczenia?