Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS: na emerytury i renty brakuje 49 mld zł

1
Podziel się

Szef ZUS ujawnia stan finansów. Tegoroczne wydatki wyniosą około 184 mld zł.

ZUS: na emerytury i renty brakuje 49 mld zł
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bDfgIqYB

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabraknie na wypłaty w tym roku ponad 49 mld zł, a tegoroczne wydatki wyniosą około 184 mld zł.

Rekord niewypłacalności ZUS odnotuje około 2030 roku, potem nastąpi poprawa - uważa Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.W wywiadzie opublikowanym w _ Rzeczpospolitej _ szef ZUS zaznacza, że w tym roku zabraknie ZUS ponad 49 mld zł na wypłaty świadczeń, a tegoroczne wydatki ZUS wyniosą około 184 mld zł.

Ponadto prezes ZUS zaznacza, że _ w ostatnim czasie _ proporcja wypłacanych świadczeń ze składek, a środkami budżetowymi na to przeznaczanymi zmniejsza się. Jego zdaniem deficyt FUS liczony jako udział w PKB będzie się obniżał, a rekord niewypłacalności ZUS odnotuje około 2030 roku.

bDfgIqYD

_ - Proszę zwrócić uwagę, że rekord niewypłacalności odnotujemy ok. 2030 roku, a późniejsza sytuacja będzie się poprawiać. Raz jeszcze zwracam uwagę, że niedobór w ZUS liczony jako procent PKB maleje _ - powiedział.

Na pytanie _ z czego wynika dziura w ZUS _ Derdziuk odpowiedział: _ Nie dziura, a niedobór między składkami a wypłacanymi świadczeniami. Znowu to wynika z demografii, ale też bardzo istotnym powodem nierównowagi jest mała liczba osób płacących składki. W ZUS zarejestrowanych jest 15 mln ubezpieczonych, to ludzie płacący składki. Porównajmy te dane z liczba osób w tzw. wieku produkcyjnym, których jest 24 mln. Ta luka jest ogromna. Wskaźnik aktywności zawodowej w Polsce jest niski. I musimy coś z tym zrobić _ - powiedział Derdziuk.

bDfgIqZe
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Gość
rok temu
Czy pan Derdziuk rozumie, że im więcej jest płatników składek, tym więcej będzie pobierających świadczenia?
Najnowsze komentarze (1)
Gość
rok temu
Czy pan Derdziuk rozumie, że im więcej jest płatników składek, tym więcej będzie pobierających świadczenia?