Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Więcej produktów z obniżonym podatkiem VAT? Senat zdecydował

11
Podziel się:

Tarcza antyinflacyjna 2.0 wraca do Sejmu. Senatorowie zaproponowali rozszerzenie katalogu produktów z obniżoną stawką podatku VAT. Po zmianach tarcza obejmie również paliwa kopalne, opałowe czy oleje. O tym, czy jednak znajdą się one ostatecznie w pakiecie pomocowym, zadecydują posłowie. A mają mało czasu, gdyż tarcza ma obowiązywać od 1 lutego.

Więcej produktów z obniżonym podatkiem VAT? Senat zdecydował
Tarcza antyinflacyjna wychodzi z Senatu z poprawkami (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 99 senatorów. Wcześniej jednak Senat przyjął poprawki, co oznacza, że tarcza antyinflacyjna wraca do Sejmu. Posłowie prawdopodobnie rozpatrzą poprawki jeszcze na najbliższym posiedzeniu, które przypada na końcówkę stycznia.

Niższy VAT na paliwa kopalne, opałowe i oleje

Senatorowie zaproponowali, by tarcza antyinflacyjna m.in. uwzględniała również niższy VAT na węgiel i koks. Do 8 proc. miałby być też obniżony VAT na oleje napędowe używane do celów opałowych.

To nie wszystko, gdyż izba wyższa chce również 8-procentowego podatku VAT na oleje napędowe oraz paliwa opałowe, czy na gaz LPG wykorzystywany do celów opałowych.

Zobacz także: Tarcze antyinflacyjne do końca roku? Ekspert: "Wydaje nam się to prawdopodobne"

Senatorom nie podoba się również przepis, który wymusza na sprzedawcy umieszczenie informacji przy kasie (lub dołączonym do faktury) o obniżonym VAT-cie. Dlatego zaproponowali wykreślenie go z ustawy.

Tarcza antyinflacyjna w wersji 2.0

Zgodnie z poselskim projektem nowelizacji ustawy od lutego do końca lipca 2022 r. do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

W przypadku nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą podatek VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka VAT w wysokości 5 proc.

Jeżeli chodzi o środki wykorzystywane do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera obejmie nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

Do zera ma zostać obniżona stawka podatku VAT Ma ona dotyczyć takich produktów spożywczych jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze. Wszystkie one dotychczas były opodatkowane stawką 5 proc. Szykuje się obniżka VAT-u do zera na niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Inflacja nie daje za wygraną

Inflacja w grudniu sięgnęła 8,6 proc. i jest ryzyko, że dalej będzie rosła. Nawet minister finansów Tadeusz Kościński nie ukrywa, że tempo wzrostu cen może przekroczyć 10 proc. w ujęciu rocznym. - Nikt tego naprawdę nie wie - przyznawał w poniedziałek. I przekonywał, że za drożyznę w Polsce odpowiadają przede wszystkim czynniki zewnętrzne - wysokie ceny energii elektrycznej, gazu, paliw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Wyjadacz
4 miesiące temu
PiS jeszcze niech wprowadzi podatek od głupoty i polska by była bardzo bogatym krajem po cały PiS by musiał oddać wszystko co mają na koncie i żyło by się lepiej . Wszędzie jest ciężko ale co wyprawia PiS to już nawet nie jest tragiczne jeszcze trochę czasu i nawet nie będzie nas stać na wodę w kiblu
polak
4 miesiące temu
Polski lad zabral pieniadze zeby wam obnizyc Vat
kopertomistrz
4 miesiące temu
koperta jaki hojny
wawawa
4 miesiące temu
no i co po tym vacie jak już produkty w sklepach drożeją bo o ten właśnie vat a nie powinny to powinien zająć sie tym UKOIK
Powinny
4 miesiące temu
być obniżki cen energii do poziomu jak dla prywatnej osoby dla małych piekarni, które sprzedają wypieki wyłącznie u siebie, to samo malutkie masarnie. To nasze małe skarby narodowe i podstawa przetrwania. Jak one padną to my razem z nimi.