Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Większość polskich studentów pracuje. Zarabiają nawet 4 tys. zł miesięcznie

8
Podziel się:

Większość polskich studentów pracuje - wynika z badań Polskiej Rady Biznesu. Najczęściej zarabiają około 2000 zł, choć jeden na pięciu raz w miesiącu otrzymuje pensje wyższą niż 4 tys. zł miesięcznie.

Student w bibliotece to coraz rzadszy widok. Dziś studentów łatwiej znaleźć w pracy
Student w bibliotece to coraz rzadszy widok. Dziś studentów łatwiej znaleźć w pracy (Shutterstock.com, Ditty_about_summer)

Aktywność zawodowa polskich studentów jest rekordowa - 82 proc. ankietowanych w badaniu Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019” zadeklarowało, że ma za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe.

Nie tylko odsetek studentów może robić wrażenie. Także zarobki studentów dalekie jest od obiegowej opinii o biednym studencie smarującym chleb nożem – co piąty pochwalił się pensją przekraczającą 4000 zł miesięcznie. Najczęściej jednak zarobki nie przekraczają 3 tys. zł.
"Wśród obecnie pracujących studentów (w tej grupie zawierają się osoby będące na stażach, praktykach i pracujące w normalnym trybie) mediana zarobków wynosi 2000 zł netto. Ponad 18% studentów zarabia mniej niż 1000 zł. Około 30% zarabia do 2000 zł. W grupie zarabiających 2000 - 3000 zł znalazło się 30% badanych” – poinformowano w komunikacie.

Zobacz także: Oglądaj też: O pensji motorniczego urzędnicy w ministerstwie przedsiębiorczości mogą pomarzyć

Co ciekawe, oczekiwania dotyczące zarobków wśród studentów nie są wygórowane – większość chciałaby za 12 miesięcy zarabiać od 3001 do 4000 zł, a za 3 lata między 5001 a 6000 zł netto. W perspektywie dekady medianą oczekiwanych pensji jest przedział od 7001 do 8000 zł.

" Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-22 marca 2019 przez agencję SW Research metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 901 ankiety ze studentami w wieku 18-30 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
M4
4 lata temu
To jednak widać, że Polacy są pracowitym i przedsiębiorczym narodem ! Najgorsze jest tylko to, że pomimo pracowitości w porównaniu z innymi krajami zachodniej części UE, mamy nędzne wynagrodzenie. O take Polske walczyliśmy !!! O take ?!
Fghdjdnfb
5 lata temu
Czyli nauczyciel zarabia mniej....
waran
5 lata temu
No i pracują, zaraz się zorientują, ze taki , który nie kończył studiów ma oficjalnie poniżej 2000, zatem mieszkanie komunalne z niższym czynszem, jakim MOPS, jakieś dopłaty, 500+, trochę pracy na czarno i lepiej żyje niż ten z 4000. Polska A.D.2019.
listonosz
5 lata temu
"Nawet" nie oznacza, że każdy tyle zarabia. Banda nieuków. Ręce opadają.
Janusz
5 lata temu
Zarabiają bo ciężko harują.. Pewnie urzędnicy teraz będą żądali podwyżek, no bo jak to żeby student więcej zarabiał?