Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ministerstwa ujawniają. Tyle się tam zarabia

18
Podziel się:

Kobiety w ministerstwach zarabiają mniej niż mężczyźni. Te informacje, dotyczące średnich zarobków, pokazują opublikowane przez ministerstwa dane. Największa dysproporcja występuje w Kancelarii Premiera i Ministerstwie Cyfryzacji.

Dane opublikowano w odpowiedzi na interpelacje poselskie.
Dane opublikowano w odpowiedzi na interpelacje poselskie. (Wikimedia Commons CC BY, Janusz Jurzyk)

Jak informuje TVN24 BiS, dane opublikowało na razie 15 ministerstw oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wynika z nich, że największa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest w Kancelarii Premiera.

Średnie wynagrodzenie kobiet zatrudnionych w KPRM na koniec lutego br. wynosiło 8494,39 zł brutto, zaś mężczyzn 10 033,79 zł brutto. To oznacza różnicę w wysokości 1539,40 zł. W Kancelarii Premiera na koniec lutego zatrudnionych było 268 mężczyzn i 463 kobiety.

W przypadku Ministerstwa Cyfryzacji różnica na niekorzyść kobiet wynosi 744,37 zł. Średnie wynagrodzenie ogółem kobiet (na dzień 14 lutego br.) wynosiło bowiem 6627,59 zł, zaś w przypadku mężczyzn - 7371,96 zł. W MC w połowie lutego zatrudnionych było 178 mężczyzn oraz 233 kobiety.

Ponad 600 zł różnicy

Niewiele mniejsza różnica w wynagrodzeniach, w wysokości 608,38 zł, występuje w Ministerstwie Zdrowia. Na koniec 2018 roku w resorcie było zatrudnionych 477 kobiet i 216 mężczyzn. Ich średnie wynagrodzenia wynosiły zaś odpowiednio 5718,57 zł oraz 6326,95 zł.

Przeciętne wynagrodzenie kobiet zatrudnionych w Ministerstwie Środowiska było o 498,35 zł niższe niż mężczyzn, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi o 467,6 zł, w Ministerstwie Infrastruktury o 454 zł.

MEN płaci po równo. Prawie

Wyjątkiem jest MEN. W tym przypadku różnica w średnich pensjach na niekorzyść kobiet wyniosła zaledwie 18,45 zł. Średnie wynagrodzenie zatrudnionych kobiet i mężczyzn kształtuje się odpowiednio na poziomach 4 774,01 zł i 4 792,46 zł. Zgodnie ze stanem z początku lutego, w resorcie były zatrudnione 574 kobiety oraz 203 mężczyzn.

Dane opublikowano w odpowiedzi na interpelacje poselskie. O zarobki w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych ministerstwach zapytali posłowie Tomasz Piotr Nowak, Krzysztof Gadowski i Paweł Bańkowski z klubu parlamentarnego PO-KO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
buahahaa
4 lata temu
feministki mają coś z głową... w każdym z tych ministerstw jest więcej kobiet niż mężczyzn i to nawet 2-3 razy. wtedy zawsze średnia pensja jest niższa, takie prawo statystyki...powinniście pisać o tym, że dyskryminują mężczyzn w ministerstwach, bo pracuje ich tam o wiele mniej niż kobiet. dlaczego o tym nie ma artykułu?
janko
5 lata temu
należy dodać, że ci ludzie mają miesiąc urlopu w roku płatnego, bez straty specjalnej śmignąć sobie mogą na długie chorobowe, mają prawa o których prowadzacy firmę może pomarzyć. Zatem ich zarobek około 7 tys na rękę średni to jak z 9 kafli i komfort psychiczny (bezcenny)
marta
5 lata temu
Kobieta 25 lat pracy, 2 urlopy wychowawcze, 2 lata na bezrobociu(po grupowym zwolnieniu), pensja w ostatnich latach 3,5 tys netto, teraz emerytura 1870 zł. Warto wychować 2 dzieci? Warto, ale potem żyć się nie da.
DYSKRYMINACJA...
5 lata temu
W KONSTYTUCJI JEST ZAPIS O RÓWNOŚCI WSZYSTKICH OBYWATELI !!!!! CZAS NAJWYŻSZY WYRÓWNAĆ ZAROBKI KOBIET Z ZAROBKAMI MĘŻCZYZN. ZWIĘKSZYĆ LICZBĘ KOBIET NA NAJWYŻSZYCH STANOWISKACH !!!! A JAK NIE TO POZEW DO EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA - KOBIETY PRZECIWKO POLSCE !!!
ddddd
5 lata temu
dlaczego np. w ministerstwie finansów czy PFR nie zarabia się tyle co w NBP? przecież sektor prywatny bije się o nich tak samo, jak o tych nbp...