Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wielka inwentaryzacja naszych domów jeszcze się nie zaczęła, a już są problemy

132
Podziel się:

Według wyliczeń samorządowców na zewidencjonowanie budynków pod względem ich termoemisyjności potrzebny jest 1 mld zł. Tymczasem rząd nie przewidział ani złotówki - informuje portalsamorzadowy.pl. Gminy przekonują, że nie mają odpowiedniej liczby pracowników do tego zadania.

Wielka inwentaryzacja naszych domów jeszcze się nie zaczęła, a już są problemy
Kominiarze podczas rutynowej kontroli kominów też mogą zadawać właścicielom dodatkowe pytania (Adobe Stock, Grzegorz Polak)

Money.pl już od kilku miesięcy informował, że ruszyć ma jesienią wielka inwentaryzacja polskich domów. Inwentaryzacja w ramach systemu CEEB ma objąć ponad 5 mln budynków w całym kraju.

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB), tworzy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Właściciele nieruchomości musieli złożyć deklaracje o źródłach ciepła, które tam trafią. W kolejnym etapie w CEEB miały pojawić się informacje na temat stanu technicznego budynków.

Kontrole domów. Samorządy mają problem

Z ewidencji mamy dowiedzieć się m.in., ile dany budynek zużywa energii, jaka jest grubość ścian czy dachu, jaki jest rok budowy, ile ma kondygnacji i pokoi. Pojawią się tam też dane o stanie stolarki okiennej, drzwiowej i rodzaju ocieplenia.

Portalsamorzadowy.pl informował już, że GUNB przekazał już samorządom 3,5 tys. mobilnych terminali, które mają służyć do wprowadzania danych z inwentaryzacji budynków do CEEB.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tarczyński z deską na scenie. "Naczelny hejter PiS"

Jest jednak problem. "Nowe przepisy dotyczące rozwoju termomodernizacji i modernizacji budynków nakładają na samorządy obowiązki, którym te nie mogą sprostać. Na przeszkodzie stoi tu brak przepisów pozwalających na zbieranie szczegółowych danych oraz brak środków na zatrudnienie kadr do realizacji tego zadania" - informuje portalsamorzadowy.pl

Ile będą kosztować ekspertyzy?

Serwis dodaje, że według wyliczeń Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów koszt ekspertyzy jednego budynku to ok. 200 zł, bo "wymaga ona zbadania izolacyjności ścian, dachu, stanu stolarki okiennej i drzwiowej, stanu instalacji CO, rocznego zużycia paliw"

Dlatego mówimy o 1 mld zł. Więc nie można mówić, że to jest zadanie, które można zrealizować przy okazji kontroli i że będzie ono bezkosztowe dla samorządu - powiedział, cytowany przez serwis dyrektor biura Witold Magryś.

Inne zdanie w tej kwestii ma rząd.

- Wejście w życie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków nie nakłada na samorządy żadnych nowych ani dodatkowych obowiązków, a w szczególności nie ustanawia żadnych limitów związanych z koniecznością wykonania i przeprowadzenia inwentaryzacji - portalsamorzadowy.pl cytuje wypowiedź wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
Myślę, że
5 miesięcy temu
W samorządach się boją, i słusznie
Co dalej
8 miesięcy temu
Obowiązki Kontrole Co dalej ? Może ma za to zapłacić ..,, właściciele domów,, ? ,,Współwłaściciele ,, ? A jak nie mają na to finansów To co ? Zawsze ,,coś wymyśla ,, aby tylko kasę zbić .. Oświadczam Jako osoba niepełnosprawna ruchowo stopnia Umiarkowanego Po wypadku w drodze do pracy w roku 2007 Nie posiadam stałego dochodu finansowego Ledwo dziś funkcjonuje fizycznie jak finansowo Choć nie mam Rodziny to i tak od wypadku Nikt mi nie chce pomóc finansowo na stałe .. A tu kolejne opłaty .. Skąd mam brać pieniądze ? Na to wszystko .. Nie stać mnie na dalsze leczenie usprawniające Ani na remont domu .. Ani na ,,dietę ,, prze lekarzy ,,wciskaną ,, .. Lekarstwa też ..niekiedy nie wykupuje je ..z braku finansów .. T jak z miesiąca na miesiąc..samotnej wegetacji .. Apropo Pomocy społecznej.. Od lat nie zmieniane widełka .. Pomoc nie należy się .. I tak jest od lat .. Ukłony dla Rządu ..
senior
8 miesięcy temu
Niedlugo beda sprawdzac ile rolek papieru toaletowego zuzyl czlowiek w ciagu miesiaca. Masakra. W ten sposob rozrasta sie biurokracja, jak osmiornica. Inwigilacja, kary, nagany, nakazy. Oto co nas czeka. Strach sie bac.
ylk,uhk.kl
8 miesięcy temu
Ja ich przywitam OLOWIEM
reo
8 miesięcy temu
czas zbierać się z Unii.
...
Następna strona