Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Wielkanoc 2021. Jakie obostrzenia obowiązują? W jakich godzinach otwarte są sklepy? Najważniejsze informacje

7
Podziel się:

Wielkanoc 2021 jak Wielkanoc 2020 - znów w cieniu koronawirusa. Przypominamy, jakie obostrzenia obowiązują w tym czasie. Warto pamiętać także o wzmożonych kontrolach na drogach i zmienionych godzinach pracy sklepów.

Wielkanoc 2021. Jakie obostrzenia obowiązują? W jakich godzinach otwarte są sklepy? Najważniejsze informacje
Wielkanoc 2021. Warto pamiętać, że w sobotę sklepy otwarte są krócej (East News, Marek Bazak)

Jeśli ktoś liczył tym razem na "normalne" Święta Wielkanocne, to trzecia fala pandemii go tych nadziei pozbawiła. Znów obowiązują nas restrykcje, o których powinniśmy pamiętać.

Wielkanoc 2021. Limity osób przy wielkanocnym stole

O rodzinnych świętach w gronie kilkunastu lub więcej osób możemy w tym roku zapomnieć. Przy wielkanocnym stole może zasiąść maksymalnie pięcioro gości. Podobnie jak podczas Bożego Narodzenia do limitu nie są wliczeni domownicy.

Oznacza to, że w przypadku spotkania u dwuosobowej rodziny, łącznie w mieszkaniu przebywać może 7 osób. W przypadku pięcioosobowego gospodarstwa domowego będzie to już jednak łącznie 10 osób.

Zobacz także: Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?

Tym razem w tej zasadzie jest ważny wyjątek, o którym wspominał na jednej z marcowych konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie - tłumaczył minister.

Warto jednak dodać, że osoby, które chorowały na koronawirusa, nawet stosunkowo niedawno i posiadają pozytywny wynik testu na przeciwciała, nie są wyłączone z limitów.

Limity w kościołach. Co ze święceniem koszyczków?

W Święta Wielkanocne drzwi kościołów pozostają otwarte dla wiernych. Od 27 marca obowiązują nowe przepisy określające liczbę osób, które mogą przebywać w kościele.

Nowy limit to 1 osoba na 20 m kw. Wcześniej była to 1 osoba na 15 m kw. Zasada ta podobnie działa też w handlu - w sklepach obowiązuje taki sam limit. Oprócz tego należy zachować 1,5 m odległości między uczestnikami liturgii. Zasady obowiązują do 9 kwietnia.

W wielu parafiach liczba mszy została zwiększona, natomiast święcenia koszyczków w Wielką Sobotę odbędą się na świeżym powietrzu. Z kolei np. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej święcenie pokarmów oraz msze rezurekcyjne zostały całkowicie odwołane.

Przemieszczanie się w Wielkanoc

Przypomnijmy, że w sylwestra rząd wprowadził "godzinę policyjną" i przemieszczanie się było wysoce ograniczone. Od godziny 19 do 6 było zakazane wychodzenie z domu, chyba że wyjście to było związane z działalnością zawodową lub "zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

W tegoroczną Wielkanoc nie obowiązują natomiast ograniczenia w przemieszczaniu się. Dotyczy to zarówno wychodzenia z domu np. na spacer, jak i przemieszczania się samochodem. Mimo większej dziennej liczby zakażeń niż w okolicach Nowego Roku rząd nie zdecydował się na ten krok.

Władze proszą jednak, by święta spędzić w najbliższym gronie, tylko z domownikami. Własny apel wystosowała też policja.

"Apelujemy, by Święta Wielkanocne nie były pretekstem do zaniechania przestrzegania zasad bezpieczeństwa! Spędźmy je w miejscu zamieszkania, wyłącznie w gronie domowników - w ten sposób zagwarantujemy sobie i swoim bliskim, że nie narazimy ich na utratę zdrowia i życia" - czytamy na stronie internetowej policji.

A co z kontrolami liczby osób przy wielkanocnym stole? Tego policjanci nie przewidują. Będzie to wyglądać podobnie jak w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wizyty policji możemy spodziewać się tylko w sytuacji, gdy funkcjonariusze otrzymają zgłoszenie.

W przypadku konsekwencji za złamanie obostrzeń nic się nie zmieniło. Przekroczenie limitu osób przy wielkanocnym stole karane jest grzywną w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Karę nakłada sanepid.

Policjantów spotkamy natomiast na drogach. Jak zapowiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, kontrole będą częstsze.

- Można spodziewać się wzmożonych kontroli. Oprócz sprawdzenia prędkości, stanu technicznego pojazdu, stanu psychofizycznego, będziemy zwracać uwagę na przestrzeganie zasad sanitarno-epidemicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o środki transportu zbiorowego - tłumaczył Ciarka w programie Wirtualnej Polski "Newsroom".

Godziny otwarć sklepów w święta

Warto pamiętać także o zmianach w funkcjonowaniu sklepów w okresie świątecznym. Niektóre z dyskontów zdecydowały się wydłużyć godziny otwarcia przed Wielkanocą. Wiele sklepów sieci Biedronka i Lidl działa w ostatnich dniach przez całą dobę. Warto jednak za każdym razem sprawdzać informacje dla konkretnej lokalizacji.

Nie tylko dwa najpopularniejsze dyskonty pracują jednak w piątek dłużej, bo np. sklepy Kaufland czy Netto otwarte będą do godz. 24.

Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte maksymalnie do godziny 14. W Biedronce zakupy zrobimy do 13.30. Natomiast w Lidlu, Netto i Carrefourze drzwi dla klientów będą otwarte do godziny 13.

Co z Niedzielą Wielkanocną? Tego dnia obowiązują przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zakupy zrobimy m.in. na stacjach benzynowych, punktach pocztowych, sklepach, w których za ladą staną właściciele, czy w aptekach.

Godziny otwarć w sklepach franczyzowych, jak np. Żabka, mogą się różnić, bo decydować będą o tym właściciele poszczególnych punktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Pfizer
3 lata temu
dobrze gadasz mini-sterze... przelew w drodze.
rol
3 lata temu
Przekroczenie limitu osób przy wielkanocnym stole karane jest grzywną w wysokości od 5 do 30 tys. zł ....w kościele szaman dostał karę 20 zł?????????
salomon
3 lata temu
Atuor zmieni pampersa, przeczyta co napłodził. Zapozna się z orzeczeniami sądów.
Mela
3 lata temu
Pieprzycie jak potluczeni. Jakie limity, jaka godzina policyjna, gdzie była, kiedy? Chyba w 1981 roku, innej nie pamiętam. Dosyć już tego straszenia
Waski
3 lata temu
No niech mi ktoś zapuka do drzwi by to sprawdzić!