Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Wielki piec stanie. "Solidarność" przestrzega przed katastrofą

99
Podziel się:

ArcelorMittal Poland zamierza wkrótce tymczasowo wstrzymać pracę jednego z dwóch wielkich pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej. Firma tłumaczy, że powodem są m.in. wysokie ceny energii i trudna sytuacja na rynku. Tą decyzją zaniepokojeni są związkowcy z "Solidarności". Podkreślają, że wygaszenie wielkich pieców i likwidacja stalowni byłyby katastrofą dla całego regionu.

Wielki piec stanie. "Solidarność" przestrzega przed katastrofą
Huta ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Zdjęcie archiwalne, sierpień 2018 r. (East News, Marek Kuwak/REPORTER)

Z końcem września stanie jeden z dwóch wielkich pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej należącej do ArcelorMittal Poland. Ta decyzja ma być tymczasowa. Firma tłumaczy, że wpłynęło na nią kilka czynników, m.in. spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie, rosnący import spoza Unii Europejskiej, wzrost cen gazu i energii, a także koszt zakupu uprawnień do emisji CO2.

Piec stanie. "Solidarność" nieufna. Przypomina sytuację z Krakowa

Zaniepokojeni całą sytuacją są związkowcy z "Solidarności". Przypominają, że podobne zdarzenie miało miejsce w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland w 2020 r.

Tam również była mowa o czasowym wyłączeniu wielkiego pieca, a w ostatniej chwili, gdy miał on zostać ponownie uruchomiony, zapadła decyzja o trwałym wygaszeniu i likwidacji części surowcowej. Nasze zaufanie do zarządu jest bardzo ograniczone – mówi Lech Majchrzak, przewodniczący "Solidarności" w oddziale ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

"Solidarność" wskazuje, że likwidacja tzw. części surowcowej w dąbrowskiej hucie oznaczałaby utratę wielu miejsc pracy w samej spółce i w firmach z nią współpracujących.

Zarząd uspokaja. Związkowcy biją na alarm

Związkowcy podkreślają, że wygaszenie wielkich pieców i likwidacja stalowni byłaby katastrofą społeczno-gospodarczą dla Dąbrowy Górniczej i całego regionu. – Mówimy tu o ok. 2,5 tys. miejsc pracy w samej hucie. W firmach kooperujących tę liczbę należy pomnożyć co najmniej razy cztery. Tysiące rodzin zostały pozbawione źródeł utrzymania. Kto zatrudni hutnika, który ma 50 lat i całe życie pracował w ekstremalnie trudnych warunkach? – pyta retorycznie Lech Majchrzak.

Zarząd ArcelorMittal Poland uspokaja. Podkreśla, że decyzja jest tymczasowa i nie będzie się wiązać ze zwolnieniami pracowników.

– Zarząd zadeklarował, że nie będzie redukcji zatrudnienia. Przedstawił również wstępnie przyjęte rozwiązania na czas postoju. W pierwszej kolejności zlikwidowana ma zostać praca w godzinach nadliczbowych. Pracownicy mają wykorzystywać zaległe urlopy. W czasie postoju realizowane będą szkolenia. Ostatnim instrumentem będzie wprowadzenie tzw. przestoju produkcyjnego, czyli wysłanie pracowników na postojowe – informuje szef "Solidarności" w dąbrowskiej spółce.

Ruszyło pogotowie protestacyjne. Związkowcy mówią, czego oczekują od rządu

W środę śląsko-dąbrowska "Solidarność" ogłosiła pogotowie protestacyjne na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Powód? Coraz trudniejsza sytuacja przedsiębiorstw związana z drożejącą energią.

W uchwale skierowanej do premiera Morawieckiego zarząd regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" zażądał wprowadzenia systemowych rozwiązań, które pozwoliłyby obniżyć ceny energii co najmniej o 50 proc.

Chodzi przede wszystkim o likwidację tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży całej wyprodukowanej w Polsce energii na giełdzie. Zdaniem związkowców, taka konstrukcja rynku energii prowadzi do zawyżenia cen do poziomów 2-3 razy wyższych niż koszt produkcji w elektrowniach konwencjonalnych.

"Solidarność" oczekuje też, że polski rząd złoży oficjalny wniosek o zawieszenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 EU ETS i to na najbliższym szczycie Rady Europejskiej.

Dają rządowi czas na realizację postulatów do połowy października. Po upływie tego terminu w regionie mają rozpocząć się czynne akcje protestacyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
elaaaa
9 miesięcy temu
poczytajcie jakie pracodawca oferuje podwyżki w "wolnym zwiazkowcu" na 2023 rok ŻENADA !!! zero poszanowania pracownika !!!!!!!!!!!!!!!!
Jan
rok temu
Wygasza piec to będzie drugi Będzie ograniczenie produkcji
Sokal
rok temu
No to niech wyłączą. Przecież PISolud odłożył kupę kasy otrzymanej za nic w socjalu w ciągu 7 lat to sobie poradzą.... Nie jeździli na wakacje i nie robili po pijaku burd w samolotach, nie sikali po wydmach we Władku pojąc sie hektolitrami piwska i smażąc śmierdzące mięcho z Biedry umyte w Ludwiku i zalane czymś czerwonym dla niepoznaki , nie tupali bum boksami bez względu na innych okładając się na wzajem wulgaryzmami.Odkładali na gorsze czasy . No to spoko mają nic im nie będzie.
Stachu
rok temu
Gierek Polskę budował a teraz jest rozkradana przez prywaciarzy
emeryt
rok temu
Za Gierka to było nie do pomyślenia, huty pracowały, kolej kwitła, pociągi jeździły z każdej do każdej miejscowości. Nas jeździło po 6-8 konduktorów w jednym pociągu był porządek, a teraz wszystko rozwalili przez Balcera
...
Następna strona